DRASTIČNA RAZLIKA: Koliko ste novca trebali prije 10 godina da opremite stan i kupite hranu, a koliko vam treba danas?

Dok su plate porasle za 67% tokom decenije, potrošačka korpa, koja predstavlja prosječne mjesečne troškove za osnovne životne potrebe četveročlane porodice, porasla je za nevjerojatnih 97%.

  • Ekonomija

  • 11. Avg. 2024  

  • 0

Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna plata u zemlji tokom posljednjih deset godina povećana je za 558 KM, sa 830 KM u 2014. na trenutnih 1.388 KM. Međutim, ovaj rast plata značajno zaostaje za brzim povećanjem troškova života.

Dok su plate porasle za 67% tokom decenije, potrošačka korpa, koja predstavlja prosječne mjesečne troškove za osnovne životne potrebe četveročlane porodice, porasla je za nevjerojatnih 97%.

U 2014. godini, potrošačka korpa je prema Savezu sindikata RS iznosila oko 1.846 KM, dok je u junu 2024. dostigla 2.608,35 KM.

Nadalje za 1.000 KM u 2014. godini građani mogli kupiti od 25 do 50% više hrane i natočiti oko 20% više goriva, danas su iste količine hrane i goriva znatno skuplje, što dodatno pogoršava životne uslove.

Cijene nekih osnovnih životnih namirnica pogledajte u tabeli:

alt

Zanimljiva je i statistika vezana osnovne kućne aparate i namještaj, koja takođe pokazuje drastične promjene.

Na primjer, ormar je prije deset godina koštao 278,22 KM, dok njegova cijena danas iznosi 697,80 KM. Sličan trend bilježi i trosjed, čija cijena je porasla sa 516,17 KM na 856,20 KM. Rast cijena se ne zaustavlja na namještaju; frižider sa zamrzivačem, mašina za veš i električni šporet takođe su znatno skuplji, što dodatno opterećuje budžete domaćinstava. Tako je opremanje stana za ovih pet stavki sada skuplje za 1.191,61 KM u odnosu na prije 10 godina.

alt

Ovi podaci jasno ukazuju na to da su plate u BiH daleko od toga da prate inflaciju i rast troškova života. Građani se suočavaju s ozbiljnim ekonomskim izazovima, jer se kupovna moć njihovih plata smanjuje, dok cijene osnovnih životnih potreba nastavljaju rasti. Pitanje koje se postavlja jeste: koliko dugo će građani moći izdržati ovaj nesklad između prihoda i troškova, i šta vlada planira učiniti kako bi ublažila ovu sveprisutnu ekonomsku nepravdu?

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...