Ekonomija
LUKSUZ POD DRŽAVNIM KROVOM: Cijene hrane za političare u institucijama BiH zamrznute na nivou iz 2015.
Prije 6 min0
Lego, koji godišnje prodaje milijarde plastičnih kockica, testirao je preko 600 različitih materijala kako bi razvio novi materijal koji bi do 2030. u potpunosti zamijenio svoje kockice na bazi fosilnih goriva, ali uspjeh je do sada bio ograničen.
Društvo
28. Avg. 2024
0
Proizvođač igračaka Lego saopćio je u srijedu da je na putu da do 2032. zamijeni fosilna goriva koja se koriste u proizvodnji svojih prepoznatljivih kockica skupljom obnovljivom i recikliranom plastikom nakon potpisivanja ugovora s proizvođačima kako bi osigurali dugoročnu opskrbu.
Lego, koji godišnje prodaje milijarde plastičnih kockica, testirao je preko 600 različitih materijala kako bi razvio novi materijal koji bi do 2030. u potpunosti zamijenio svoje kockice na bazi fosilnih goriva, ali uspjeh je do sada bio ograničen.
Sada, Lego ima za cilj postepeno smanjivanje sadržaja nafte u svojim kockama plaćajući do 70% više za certificiranu obnovljivu smolu, sirovu plastiku koja se koristi za proizvodnju kockica, u pokušaju da ohrabri proizvođače da povećaju proizvodnju.
“Ovo znači značajno povećanje troškova proizvodnje Lego kockica”, rekao je izvršni direktor Niels Christiansen za Reuters.
Dodao je da je kompanija na putu da osigura da više od polovine smole koja joj je potrebna u 2026. bude certificirana prema metodi masenog balansa, koja omogućava provjeru i ulazak u trag održivim materijalima u lancima nabavke, a koji su narasli za 30% u prvoj polovini 2024.
Kompanija se odlučila na ovaj potez usred viška jeftine djevičanske plastike do kojeg je došlo zbog povećanja investicija velikih naftnih kompanija u petrohemiju. Predviđa se da će plastika pokrenuti novu potražnju za naftom u narednih nekoliko decenija.
Lego dobavljači koriste biootpad poput ulja za kuhanje ili otpadne masti prehrambene industrije, kao i reciklirane materijale kako bi zamijenili djevičanska fosilna goriva u proizvodnji plastike.
Tržište reciklirane ili obnovljive plastike je još uvijek u povojima, dijelom zato što se većina dostupnih sirovina koristi za subvencionirani biodizel, koji se miješa u transportna goriva.
Prema Nesteu, najvećem svjetskom proizvođaču obnovljivih sirovina, fosilna plastika je otprilike polovina ili trećina cijene održivih opcija.
“Danas osjećamo više spremnosti da ulažemo u ovo nego prije samo godinu dana”, rekao je Christiansen. Odbio je reći ko će biti dobavljači niti dati detalje o cijeni ili količinama.
Suparnički proizvođač igračaka Hasbro počeo je uključivati biljne ili reciklirane materijale u neke igračke, ali bez postavljanja čvrstih ciljeva u pogledu upotrebe plastike. Mattel planira koristiti samo recikliranu plastiku koja se može reciklirati ili plastiku na biološkoj bazi u svim proizvodima do 2030. godine.
Kako tvrde lobističke grupame PlasticsEurope, oko 90% sve plastike je napravljeno od djevičanskih fosilnih goriva.
Ekonomija
LUKSUZ POD DRŽAVNIM KROVOM: Cijene hrane za političare u institucijama BiH zamrznute na nivou iz 2015.
Prije 6 min0
Evropa
KO JE BIO - OHO MU SE: Austrija pokrenula istragu zbog ustaških simbola na Thompsonovom koncertu
Prije 15 min0
Evropa
UBISTVA, MUČENJA, SILOVANJA..: Njemačke vlasti uhapsile Libijca osumnjičenog za ratne zločine
Prije 27 min0
Mini market
IMA LI HRVATA U STATUTU: Evo kako je gradonačelnik Sarajeva "objasnio" zašto nema Hrvata u rukovodstvu glavnog grada
Prije 42 min0
Društvo
POSTOJI LI UOPĆE PRESUDA: Je li Evropski sud za ljudska prava s Guyomarom na čelu srušio evropske vrijednosti u BiH!?
15. Jul. 20251
Društvo
SEVLID HURTIĆ IZ STOCA UPOZORAVA: "Sredstva za Bošnjake u ovom gradu svjesno se blokiraju!"
16. Jul. 20251
Društvo
BRUTALNA ZLOUPOTREBA PRAVOSUĐA I DISKRIMINACIJA: Mahmutćehajić otkrio kako ponižavaju Bošnjake u Stocu
16. Jul. 20250
Društvo
BOSANAC PRVI PUT OTIŠAO NA RUČAK KOD DJEVOJKE PA POŽALIO: "Kako uopšte preći preko ovoga?"
15. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.