Regija
ČEMU OVO VODI: Muškarac na zagrebačkom trgu sprejom napisao “Ubij ženu”
Prije 14 min0
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić ovih je dana jašući na valu pomodnog estradnog populizma, pozvala građane Srbije da za Novu godinu pohrle u Sarajevo gdje će moći, u miru i rahatluku, gledati i slušati hrvatsku i regionalnu estradnu divu Severinu Vučković.
SENAD ANTE-PORTAL
29. Avg. 2024 29. Avg. 2024
0
Piše: Senad AVDIĆ
U našem posljednjem razgovoru, krajem 2022. godine, kanonski Abdulah Sidran rekao je da je impresioniran knjigom "Vedran i Vatrogasci", dokumentarnim romanom Harisa Imamovića.
"Ni sam ne znam koliko sam kupio primjeraka te strahovito važne knjige i podijelio ljudima. Sudbinski je važno da tako velika priča o tragediji, herojstvu, ponosu jednog grada i njegovih ljudi dodje u što više ruku", kazao je do kraja života znatiželjni Pisac.
Haris Imamović u "Vedranu i vatrogascima" opsesivno, neumorno i precizno prati sudbine trojice pripadnika Vatrogasne brigade, potom muzičara Vedrana Smajlovića i američkog vatrogasca Jima Jordana. Njihove priče se okupljaju oko sarajevske Vijećnice nakon što je ona u ljeto 1992. godine spržena artiljerijskom vatrom srpskih piromana sa okolnih brda.
(Ima negdje u glomaznim dnevnicima Dobrice Ćosića napisano da u povijesti nije zapamćeno da je neka vojska palila biblioteke svojih neprijatelja, osim primjera naciststičke Njemačke koja je u bombardicanju Beograda 1941. godine, "urnisala" najveću tamošnju biblioteku. Ćosić je, dakako, bio nominalni komandant vojsci čije su užarene cijevi zapalile Vijećnicu...)
Postoji u knjizi "Vedran i vatrogasci" uz sva ostala autentična svjedočanstva, niz priča vatrogasaca koji su se u borbi sa vatrenim jezicima, našli u dilemi: kako ugasiti vatru, a vodom ne uništiti knjige?! Gotovo identičan dramaturški zaplet nalazimo u filmu "Atorzija" sa kojim je po Sidranovom scenariju srpski redatelj Stefan Arsenijević, prije dvadesetak godina, osvojio sve važne, europske i svjetske nagrade. U filmu, veterinar iz sarajevskog ratnog predgrađa, pokušava spasiti kravu koja se teli, ali i nastoji da i njen plod ostane u źivotu.
"Ovo je metafora o tome šta je u ratu bilo važnije odbraniti, državu ili njen narod i da li je bilo moguće spasiti jedno i drugo", bila je jedna od interpretacija poruka filma "Atorzije".
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić ovih je dana jašući na valu pomodnog estradnog populizma, pozvala građane Srbije da za Novu godinu pohrle u Sarajevo gdje će moći, u miru i rahatluku, gledati i slušati (trebao bi mi neko objasniti šta se tu ima slušati?!) hrvatsku i regionalnu estradnu divu Severinu Vučković. Jer, to Srbima u njihovoj zemlji ne dopušta diktatorska vlast, ibreti se Karić-Londrcka.
Malograđanski Novogodišnji teferič, voljom niskoplafonirane skorejovićke gradonačelnice će, kako je najavljeno, koštati oko 800 hiljada konvertibilnih maraka. Da sada ne ponavljam okoštale fraze i računice koliko bi taj novac pristojnim i dostojnim učinio institucije kulture u Sarajevu.
Umjesto toga, bacio sam na papir brojeve i slova i izračunao da bi se za 800 hiljada KM, služeći se Sidranovim primjerom, moglo kupiti oko 40 hiljada primjeraka romana "Vedran i vatrogasci". Pa ih potom besplatno, podijeliti građanima, uključujući i one iz Srbije koje Karićka vabi "na Severinu". I to danas, kada je sudbina Narodne i univerzitetske biblioteke ponižavajuće neizvjesna.
Knjiga "Vedran i vatrogasci" svjedočanstvo je o barbarskom kulturocidu, sa jedne, i nadljudskoj borbi da ga se zaustavi, sa druge strane. Na mjestu gdje su nekada knjige golim rukama vađene iz plamena, danas stoluje Benjamina Karić Londrc. U toj činjenici sažeta je tragičnost posljeratnog sarajevskog života: trijumf neznanja nad pismenošću, bahatosti nad pristojnošću i odmjerenosti, agresivnog karijerizma nad pristojnošću i obrazovanosti.
Imamovićev roman kroz tri priče svjedoči kako je gašena Vijećnica. Morali bi ga pročitati oni koji posljednjih godina sistematski gase Narodnu i univerzitetsku biblioteku.
Ako se jednog dana, ponovo formira artiljerijski obruč oko Sarajeva, što i ne treba isključiti, vjerovatno će Jeremija Krstić, mitski srpski artiljerac koji stoljećima, poput Ahasvera krstari od ratišta do ratišta, od pretpostavljene komande dobiti ovakvu neku naredbu: "Tuci po Većnici, tamo nema knjiga mnogo!"
Regija
ČEMU OVO VODI: Muškarac na zagrebačkom trgu sprejom napisao “Ubij ženu”
Prije 14 min0
Svijet
RUSKI DIKTATOR OTVORENO PRIJETI: "Zapad će se direktno sukobiti s Rusijom ako dozvoli..."
Prije 25 min0
Gastro
TIK TOK VIDEO PREGLEDAN VIŠE OD 9 MILIONA PUTA: Slavni kuhar Gordon Ramsay otkrio kako napraviti savršeno jaje
Prije 30 min0
Ekonomija
JESTE L' ČULI, VJERUJTE BEZ ŠALE: U BiH se 2026. godine otvara prva dionica novog autoputa
Prije 31 min0
SENAD ANTE-PORTAL
SENAD ANTE-PORTAL: Ima li razlike između onih koji pale knjige i onih koji gase biblioteke?
29. Avg. 20240
SENAD ANTE-PORTAL
SENAD ANTE PORTAL - O LOKALNOM I GLOBALNOM: Bavljenjem tzv. “globalnim” temama, političkim turizmom, sarajevski političari pokazuju nemoć i gađenje prema “lokalnim” pitanjima i problemima
12. Sep. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.