"SB“ NA JADRANU: Mario Bočić Quartet oduševio publiku na 11. Makarska Jazz Festivalu (FOTO, VIDEO)

Na 11. izdanju Makarska Jazz Festivala prve večeri (30. augusta) nastupila su dva renomirana jazz sastava Darko Jurković – Charlie Trio i Mario Bočić Quartet. 

  • Kultura

  • 01. Sep. 2024  01. Sep. 2024

  • 0

Biti krajem augusta na Jadranu, još preciznije u Makarskoj bilo bi šteta ne prisustvovati Jazz festivalu. Goste iz Engleske, Italije, Poljske, Češke, Mađarske, ali i Rusije, Ukrajine i iz BiH na rivi je dočekao baner, te plakati s najavom različitih događaja vezanih za Makarska Jazz Festival.

Na 11. izdanju Makarska Jazz Festivala prve večeri (30. augusta) nastupila su dva renomirana jazz sastava Darko Jurković – Charlie Trio i Mario Bočić Quartet. 

Jazz i arena na otvorenom, povjetarac i publika u ambijentu spomenika iz NOB-a – sve je bilo više nego idealno za jazz.

Gitarista i kompozitor Darko Jurković – Charlie koji je poznavaocima jazz muzike poznat po virtuoznoj tehnici sviranja dviju gitara istovremeno koristeći metodu “two hands tapping”, predvodio je svoj trio koji su činili Zvonimir Šestak na kontrabasu i Janko Novoselić na bubnjevima. Jurković je dobitnik devet Nagrada Status za najboljeg hrvatskog jazz gitaristu, kao i dvije nagrade Porin.

alt

Darko Jurković je niz godina bio član srednjoeuropskog Small Big Band-a “Europlane Orchestra”, s kojim je snimio tri nosača zvuka od kojih posljednji sa legendarnim američkim saksofonistom Herbom Gellerom.

Drugi koncert na prekrasnom ambijentu iznad grada u 23 sata bio je rezervisan za Mario Bočić Quartet. Bočiću, poznatom saksofonisti i kompozitoru na sceni su se pridružili Zvonimir Šestak na kontrabasu, Krunoslav Levačić na bubnjevima i Hrvoje Galler na klavijaturama. Bilo je zadovoljstvo slušati i gledati uigrani i raspoloženi četverac sve do sitnih sati.

alt

Mario Bočić je stalni član Jazz orkestra HRT-a. Krajem 2023. godine Bočić objavljuje studijski album nazvan “Candide“. Snimio ga je s Jazz orkestrom HRT-a, pod dirigentskom palicom Mirona Hausera. Na albumu se nalazi sedam kompozicija: Candide pour tout le monde, Contorno,  It’s never too late, 38 is not hot,  Kupa, Polaris i  When the nights are darkest.

Spomenik historije, posvećen palim borcima NOB-a, na kome su održana ova dva koncerta u Makarskoj, nas iz Sarajeva potakao je na razmišljanje na neiskorištenost kompleksa Spomen parka na Vracama za neke kulturne događaje, koncerte ili predstave.  Evo ideje za neke organizatore da se izbjegne prostor grada, jer s visine pogledati je lijepo a i ugodniji je zrak u toplim ljetnjim večerima.

S.GOJAK

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...