ALI, NISU SVI ZADOVOLJNI: U ovom dijelu BiH, novim zakonom, stariji od 65 godina ne mogu biti rukovodioci preduzeća

Jednoglasno usvojeni zakoni uz amandman koji se odnosi na lica koja su zatečena u mandatu.

  • Društvo

  • 04. Sep. 2024  04. Sep. 2024

  • 0

Skupština Brčko distrikta BiH usvojila je set zakona kojima se osobama starijim od 65 godina ograničava pravo da obavljaju funkcije direktora, zamjenika direktora ili članova upravnih odbora u javnim preduzećima i ustanovama koje formira Brčko distrikt.

Predsjednik Skupštine Brčko distrikta Siniša Milić izjavio je novinarima da je prvi put u BiH jedna lokalna zajednica jednoglasno usvojila ove zakone uz amandman koji se odnosi na lica koja su zatečena u mandatu, a navršili su 65 godine života.

"Ja ne znam da li će drugi slijediti naš primjer u BiH i cjelokupna javnost u zemlji je iskazala interes za razmatranje i ishod glasanja o ovom zakonu što je Skupština jednoglasno usvojila.

Jedan amandman se odnosio na to da se faktički iz primjene ovoga zakona izuzimaju lica koja su već mandatu što je u skladu sa principom zaštite stečenog prava i da ne bi dolazili u sporove tako što bi lica primljena po jednom zakonu gubila mandat po drugom", rekao je Milić dodavši da je bilo zanimljivih prijedloga opozicije koji se na sličan način tiču uređenja Vlade Distrikta ali da je to pitanje nekih drugih zakona i da o tome treba razgovarati kada u skupštinskim klupama budu sjedili novi poslanici.

Zastupnik u Skupštini Brčko distrikta Senad Osmanović kaže da nije podržao pomenuti amandman, po njemu diskriminatoran jer smatra da postoji sudska praksa koja jasno pokazuje da lica starija od 65 godina ostvaruju pravo na penziju.

"Pitao sam zašto se nije izmijenio Zakon o Vladi da šefovi resornih odjeljenja ne mogu biti stariji od 65 godina i imamo klasično bacanje prašine u oči", naglasio je Osmanović.

Skupština Brčko distrikta usvojila je i Nacrt zakona o dopunskim pravima demobilisanih boraca i članova porodice umrlog demobilisanog borca Brčko distrikta u prvom čitanju, kojim će se umnogome poboljšati materijalni status te kategorije stanovništva iz sve tri vojne komponente.

"Zakon predviđa sigurnost, jer su do sada sva ona podrška i pomoć koja je išla prema demobilisanim borcima bila regulisana raznim odlukama. Sada se one stavljaju van snage kada zakon bude usvojen i proširuje se paleta tih prava koja će ostvarivati demobilasini borci iz sva tri naroda. Ta prava se izjednačavaju sa pravima koje su do sada imali porodice poginulih boraca i ratni vojni invalidi", rekao je Milić.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...