Vijesti
KAJGANIĆ ŠUTI, IZ TUŽILAŠTVA BiH NI RIJEČ: Dodik ponovo negirao genocid, zločince nazvao "vizionarima"
Prije 6h2
...Komisiji za bijele trake
Društvo
28. Sep. 2024
0
Gotovo 500 učenika u Francuskoj i Švicarskoj, zahvaljujući Komisiji za bijele trake, učilo je u protekle tri godine o ratnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini i genocidu počinjenom u julu 1995. u Srebrenici, prenosi Detektor.
Učenje o genocidu je dio nastojanja ove komisije da promovira i očuva istinu o zločinima, a nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici očekuju da će lekcije zasnovane na činjenicama postati dio zvaničnih školskih programa.
Sedina Delić-Tanović, koja je na početku rata bila zatočena u logoru “Sušica”, odakle je došla u Srebrenicu, danas svoje iskustvo prenosi na mlade generacije u švicarskim i francuskim školama, a njen angažman je postao jedan od ključnih segmenata rada Komisije za bijele trake.
“To je postala misija za mene – borba protiv zaborava. U početku sam intervenisala tri-četiri puta godišnje u krugu od 50 kilometara. Danas ponekad putujem i 600 kilometara kako bih podigla svijest i informisala nove generacije”, kaže Delić-Tanović.
Ove edukacije organiziraju se u okviru nastave historije, geopolitike ili sociološkog pristupa, a Sedina dodaje kako su najveći nedostaci koje vide to što nastavnicima srednjih škola nedostaju nastavni resursi i činjenice koje bi bile sigurne i provjerene. Zbog toga se odlučila na ovu misiju, iako je povremeno bila i bolna za nju.
“Prvi put kada sam svjedočila, bukvalno sam na svojoj koži osjetila šta je posttraumatski stresni sindrom. Osjećala sam se kao trogodišnja djevojčica, čiji je otac i cijelo njeno djetinjstvo upravo ubijeni”, priča.
Još jedan problem na koji je nailazila jeste nedostatak ličnih i obrazovnih resursa kod nastavnog osoblja u Švicarskoj i Francuskoj. Jedan od nastavnika joj je i priznao kako se o ovoj temi ne usuđuje pričati jer se boji tenzija koje bi to moglo izazvati između učenika čije je porijeklo iz zemalja Zapadnog Balkana.
“Svjestan je da se kod kuće za neke osuđeni ratni zločinci smatraju herojima. Škola ostaje jedino mjesto gdje se historiji može pristupiti na činjenični način. Ali kako to učiniti a da se jedna strana ne osjeća stigmatizirano? Ispostavilo se da je svjedočenje vrlo djelotvorno”, poručuje Sedina.
Ajla Kuduzović, osnivačica Komisije bijelih traka koja organizira ovakve intervencije, kaže kako je njihov cilj da kreiraju nastavni materijal koji će olakšati razumijevanje genocida u Srebrenici, ali i da svjedočenjima o ovim strašnim događajima promoviraju razumijevanje i empatiju među budućim generacijama. Iako su ove obrazovne programe pokrenuli i prije usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, navodi da im je sada posao olakšan.
“Usvajanjem ove rezolucije, države su se de facto obavezale na promovisanje istine o genocidu i očuvanje sjećanja na žrtve, čime se dodatno osnažuje misija udruženja i otvara prostor za konkretnu saradnju s institucijama”, pojašnjava Kuduzović.Smatra kako bosanskohercegovačka dijaspora i mladi koji su odrasli u inostranstvu, njegujući kulturu sjećanja i suočavajući se sa specifičnim ratnim traumama i egzilom, ključni za njihov rad.
“Ova djeca su sada spremna da govore o onome što se desilo i da spriječe ponavljanje sličnih tragedija. Zahvaljujući našoj mladosti, koja je dobro integrisana u dijaspori, imamo pristup školama”, dodaje Kuduzović.
Predavanja je Komisija održala u više od 20 razreda u Francuskoj i Švicarskoj, uključujući škole u Sionu, Lausanni i Martignyju, a nadaju se da će ovaj broj nakon usvajanja Rezolucije biti mnogostruko veći.
“Moram priznati da sada imamo vrlo čvrst argument, moćno obrazovno oružje kojim možemo dodatno potaknuti školski sistem da izvrši svoju dužnost – konačno ažurirati nastavni plan i program historije”, zaključuje Delić-Tanović.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u Ujedinjenim nacijama, osim obaveze svih zemalja potpisnica da bezrezervno osuđuju svako poricanje genocida, posebno preporučuje uključivanje lekcija o ovom historijskim događaju u obrazovne sisteme, u cilju sprečavanja poricanja i iskrivljavanja činjenica te pojave genocida u budućnosti. Osim toga, rezolucijom je u kalendar aktivnosti UN-a uvršten 11. juli, kada će se u sjedištu ove organizacije izložbama i drugim aktivnostima obilježavati Međunarodni dan refleksije i sjećanja na genocid u Srebrenici.
U Memorijalnom centru Srebrenica već ranije su pokrenuli aktivnosti kako bi pripremili materijale za izučavanje genocida u školama, te su napravili priručnik u kojem je pojašnjeno na koji način izučavati i koje poruke poslati u vezi s genocidom u Srebrenici, u osnovnom i srednjem obrazovanju. Do sada su u BiH već pokrenuli saradnju s resornim ministarstvima u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu, a nadaju se da će ovakav pristup biti usvojen barem na nivou cijele Federacije BiH.
BIRN BiH je ranije objavio Bazu sudski utvrđenih činjenica o ratu, koja, između ostalih, sadrži informacije i videomaterijale o genocidu, ali i materijal za nastavnike kako podučavati učenike o prošlosti u Srebrenici.
Kroz više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji je osnovao upravo UN, utvrđeno je da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka.
Vijesti
KAJGANIĆ ŠUTI, IZ TUŽILAŠTVA BiH NI RIJEČ: Dodik ponovo negirao genocid, zločince nazvao "vizionarima"
Prije 6h2
Vijesti
OČEKUJE SE PRISUSTVO BROJNIH DELEGACIJA: Cijeli svijet će 11. jula biti u Potočarima i uz Srebrenicu
04. Jul. 20250
Vijesti
NA HITNOJ SJEDNICI VLADE: 11. juli proglašen Danom žalosti u Federaciji BiH
02. Jul. 20250
Sjećanje
TEK ROĐENU BEBU FATIMU ZLOČINCI SU PREGAZILI NOGAMA: Bez odjeće bačena je u plastičnoj kesi u masovnu grobnicu
30. Jun. 20250
Vijesti
IZAZVAO NAJVEĆU KRIZU OD DEJTONA I GOTOVO UVEO DRŽAVU U RAT: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH? (VIDEO)
Prije 2h0
Vijesti
AVDO AVDIĆ O LICEMJERJU LAKTAŠKOG VOŽDA: "Dodik je priznao institucije tek kada su mu obećale da ga neće pritvoriti" (VIDEO)
Prije 2h2
Vijesti
SLADIĆ PROGNOZIRA PROMJENE: "Vrelina stiže kraj, ali..."
Prije 2h0
Politika
LJUBIŠA PETROVIĆ O DODIKOVOJ PRESUDI: "Prešao igricu, izdigao se iznad pravosuđa"
Prije 3h0
Društvo
BOGATI SU, IMAJU SVEGA: Ćudić kupila stan od 435.000 KM, Kojović uštedio 300.000 KM u Americi
03. Jul. 20254
Društvo
VLADA RS-a DONIJELA ZAKLJUČAK DA SE 5. JULI PROGLAŠAVA DANOM ŽALOSTI: Vlada Brčko distrikta BiH odlučila je da...
03. Jul. 20251
Društvo
ZGROŽENI MJEŠTANI SNIMILI UŽAS NA JUGU HRVATSKE: "Dolazi iz Hercegovine, bez upozorenja"
04. Jul. 20250
Društvo
JASNA PORUKA GRADONAČELNIKA BIHAĆA: "Nećemo šutjeti dok se milioni izvlače iz džepova građana"
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.