Regija
HRVATSKA ČVRSTO UZ UKRAJINU: Plenković obećao nastavak pomoći, sastao se sa Stefančukom
25. Mar. 20260
Kapetan Marko Bekavac je optužen jer je lani u teretu njegovog broda Phoenician M u turskoj luci Eregli pronađen kokain.
Regija
07. Okt. 2024
0
Predsjednik Vlade Andrej Plenković razgovarao je s članovima obitelji hrvatskog pomorca, kapetana Marka Bekavca, koji je u Turskoj nepravomoćno osuđen zbog šverca droge, te je naveo da će Hrvatska nastaviti diplomatske napore usmjerene na povoljan ishod drugostepenog postupka.
„S obitelji Marka Bekavca razgovarali smo o trenutnom stanju i predstojećim pravnim koracima u predmetu protiv hrvatskog kapetana. Hrvatska će nastaviti s diplomatskim naporima usmjerenim na povoljan ishod drugostepenog postupka i s pružanjem potrebne konzularne i druge pomoći,“ napisao je Plenković u ponedjeljak na platformi X.Hrvatski pomorac, kapetan Marko Bekavac, koji je u Turskoj optužen za švercanje kokaina, nakon što je na njegovom brodu Phoenician M u turskoj luci Eregli lani pronađen kokain te prvi časnik broda u septembru su nepravomoćno osuđeni svaki na 30 godina te su ostali u turskom zatvoru. Ostalih osam pomoraca oslobođeno je optužbi.
Na suđenju su tada, na izricanju prvostupanjske presude bili članovi porodice kapetana Bekavca - supruga i brat, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan, hrvatski veleposlanik Hrvoje Cvitanović, otpravnik poslova u veleposlanstvu u Ankari Mario Zadro te predstavnici Međunarodne federacije transportnih radnika (ITF).
Kapetan Marko Bekavac je optužen jer je lani u teretu njegovog broda Phoenician M u turskoj luci Eregli pronađen kokain. U turskom istražnom zatvoru u Ankari nalazi se od listopada prošle godine kada je policija na brodu, koji je iz Kolumbije prevozio ugljen, a plovio pod panamskom zastavom, našla 137 kilograma kokaina.
Tada je uhićeno 10 pomoraca, šestorica s Filipina, po jedan iz Finske, Poljske i Rusije te kapetan Bekavac kojeg turske vlasti smatraju odgovornim po zapovjednoj odgovornosti. Brodu Phoenician M je dozvoljeno isplovljavanje s preostalom posadom.
Suđenje je počelo u sredini juna, svi pomorci izjasnili su se da nisu krivi i iznijeli su svoju odbranu.
Prema podacima koje su isticali iz Sindikata pomoraca, zapovjednik broda je prije ulaska u kolumbijsku luku i prije ukrcaja tereta zatražio dodatne kamere i osiguranje no, kompanija se nije očitovala niti to omogućila. Uz to, kapetan Bekavac je prije dolaska u tursku luku izvijestio policiju u Turskoj kako je moguće da se tako nešto nađe na brodu, budući nije imao sve uvjete za sigurni ukrcaj tereta.
Regija
HRVATSKA ČVRSTO UZ UKRAJINU: Plenković obećao nastavak pomoći, sastao se sa Stefančukom
25. Mar. 20260
Regija
PLENKOVIĆ O IZBORIMA U SLOVENIJI: "Mudro bih pričekao"
23. Mar. 20260
Regija
PLENKOVIĆ UPUTIO MILANOVIĆU SLUŽBENI POZIV: Hoće li ga predsjednik Hrvatske prihvatiti?
17. Mar. 20260
Regija
"NATO SVE ZNA", PLENKOVIĆ O SRBIJANSKIM RAKETAMA: "Takvo oružje nije još viđeno na evropskoj teritoriji"
13. Mar. 20260
Vijesti
AARHUS CENTAR PORUČUJE: Zakon o Južnoj interkonekciji mora biti povučen iz hitne procedure
Prije 19 min0
Ekonomija
SVI ALARMI UPALJENI: Gorivo ostaje skupo bez obzira na ishod rata u Iranu
Prije 30 min0
Ekonomija
CIJENE GORIVA PODIVLJALE: Dizel dostigao rekordnih 3,98KM po litru
Prije 37 min0
Svijet
NAPETO U IRANU: Uhašeno tridesetak osoba pod optužbom za špijunažu
Prije 42 min0
Regija
SRBIJA NA NOGAMA: Helikopteri i dronovi blizu mađarske granice, angažovana i 72. specijalna brigada
05. Apr. 20260
Regija
ALARM U BEOGRADU: Vučić digao vojsku na noge – hitan poziv Orbanu zbog eksploziva
05. Apr. 20261
Regija
HRVATSKI HISTORIČAR NEMA DOBRE VIJESTI: "Ovo je najgora administracija u povijesti Sjedinjenih Američkih Država!"
04. Apr. 20260
Regija
NIKOLAIDIS O VRANEŠU OD PLJEVALJA: "Bićete u zajedničkoj državi sa Zagrebom, kao što ste već sad u vojnom savezu sa onima koji su vas bombardovali i oteli vam Kosovo"
04. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.