Ekonomija
OVO SU NAJRAZVIJENIJI KANTONI U FEDERACIJI BiH: Pogledajte koja dva su na dnu...
Prije 8 min0
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva reklo je da su britanski ministri pokušavali osmisliti rješenje za spomenutu situaciju.
Svijet
09. Okt. 2024
0
Desetinama tamilskih migranata koji se već godinama nalaze u kampu na otoku Diegu Garciji u Indijskom Okeanu Ujedinjeno je Kraljevstvo ponudilo privremeno preseljenje u Rumuniju. Ako prihvate ponudu i u Rumuniji provedu šest mjeseci, tada ostvaraju pravo dolaska u Ujedinjeno Kraljevstvo. Drugim migrantima u kampu ponuđeni su financijski poticaji kako bi otišli u Šri Lanku, zemlju u kojoj bi potencijalno bili žrtve progona, piše BBC.
Pravni problemi ovih Tamila počeli su kada je brod na kojemu su se nalazili 2021. godine upao u probleme. Zbog njih su završili na Diegu Garciji, najvećem otoku u arhipelagu Chagos, arhipelagu koji se nalazi u Britansko indijskookeanskom teritoriju (BIOT), britanskom posjedu u Indijskom okeanu. Neobičan status Diega Garcije doveo je do dugotrajnog sudskog spora, a sve zbog toga što se Vlada Ujedinjenog Kraljevstva brinulo da dovođenje Tamila u Veliku Britaniju stvorilo "zakulisnu migrantsku rutu".
Naime, Vlada Velike Britanije tvrdi da Konvencija o statusu izbjeglica iz 1951. godine ne vrijedi na Britanskom indijskookeanskom teritoriju jer je on "ustavno različit" od Velike Britanije premda njime upravlja Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije. Vlasti u BIOT uspostavile su drukčiji proces za utvrđivanje mogu li se Tamili ili vratiti u Šri Lanku ili im se može pružiti međunarodna zaštita, odnosno dati im status koji Ujedinjeni narodi vide kao sličan status izbjeglica.
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva reklo je da su britanski ministri pokušavali osmisliti rješenje za spomenutu situaciju koje bi zaštitilo i dobrobit migranata i britanske granice. Glasnogovornik je rekao da bi prebacivanje migranata na treću lokaciju dok se njihovi zahtjevi za azil obrađuju istima dalo više sigurnosti i dobrostanja.
Britanski su dužnosnici ovu ponudu Tamilima dali u utorak, nedugo nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo da će suverenitet nad Britanskom indijskooceanskom teritoriju dati Republici Mauricijusu. Britansko-američka vojna baza na Diegu Garciji tamo će ostati.
Trenutno se na Diegu Garciji nalazi 56 Tamila. Još ih se osam nalazi u Ruandi. Tamo su prebačeni kako bi im se pružila liječnička pomoć nakon što su se ili samoozlijedili ili pokušali ubiti. Većina ili čeka da se riješe njihovi zahtjevi za međunarodnom zaštitom ili se žali na odbijenice koje su dobili. Osam Tamila dobilo je međunarodnu zaštitu.
BBC je tokom prošlog mjeseca razgovarao s Tamilima koji se nalaze u omanjem ograđenom kampu koji čuva privatna zaštitarska kompanija G4S.
Čelni čovjek BIOT-a Paul Candler zatražio je prošlog ljeta da Vlada Velike Britanije sve migrante na Diegu Garciji prebaci u Veliku Britaniju jer je situacija u migrantskom kampu nakon masovnog samoozljeđivanja migranata postala "opasna i neodrživa". Candler je mjesec dana kasnije podnio ostavku. Tada je rekao da je situacija teška te da su odluke koje mora donositi postajale sve teže i teže. Vršiteljica dužnosti povjerenice BIOT-a Nishi Dholakia rekla je u utorak da je Vlada Velike Britanije razmotrila raniji BIOT-ov zahtjeva te da je odlučila pojedinim migrantima dati pojedinačne ponude.
Migranti kojima su odobreni zahtjevi za međunarodnu zaštitu te obitelji s djecom, što onima na Diegu Garciji, što onima u Ruandi, bit će prebačeni u "sigurni centar" Ujedinjenih naroda u Rumuniji. Dok su tamo, Vlada Velike Britanije tražit će "dugotrajno rješenje", rekli su migranti BBC-u. Migranti su rekli da im je rečeno da u Rumuniji mogu boraviti maksimalno šest mjeseci. Vodstvo BIOT-a migrantima je u pismima reklo da će im Ujedinjeno Kraljevstvo tokom tog perioda ponuditi dugoročno rješenje u skladu s međunarodnim standardima. Migranti mogu prihvatiti bilo koju ponudu koju dobiju. "Ako ne prihvatite niti jednu ponudu, prebacit ćemo vas u Veliku Britaniju", stoji u pismima BIOT-a koje je vidio BBC.
Jedan Tamil koji se nalazi u Ruandi rekao je BBC-u da je osjetio veliko olakšanje kad mu je ponuđen boravak u Rumuniji.
Migrantima čiji su zahtjevi za međunarodnu zaštitu odbijeni i koji među azilantima nemaju članove obitelji ponuđeni su financijski poticaji da se vrate u Šri Lanku. BBC piše da taj paket financijske pomoći uključuje 3000 britanskih funti, tri godine zdravstvenog osiguranja, tri godine plaćenog smještaja te posao ili prilike za stjecanje znanja. BBC piše da migranti čiji su zahtjevi odbijeni nisu bez pravnih opcija. "Nisam ujutro ništa jeo. Potišten sam", rekao je jedan Tamil koji je u Ruandi primio liječničku pomoć zbog mentalnih problema, a kojemu je ponuđen povratak u Šri Lanku, piše BBC.
Ekonomija
OVO SU NAJRAZVIJENIJI KANTONI U FEDERACIJI BiH: Pogledajte koja dva su na dnu...
Prije 8 min0
Politika
OVO SU IMENA: Delegati izabrali 65 članova Glavnog odbora SDP-a
Prije 13 min0
Svijet
IZRAEL NASTAVLJA SA ZRAČNIM UDARIMA: Nakon što je Hamas izrazio spremnost za pregovore...
Prije 21 min0
Hronika
DOLIJAO PREDSJEDNIK SINDIKATA UPRAVE RS: Uhapšen Božo Marić, pronađena droga
Prije 26 min0
Svijet
ŠTA ĆE TO BITI: Saudijski princ poručio Izraelu - "Dok u Gazi ne bude mir, nema..."
04. Jul. 20250
Svijet
NEŠTO SE OPASNO KUHA NA DRUGOM KRAJU SVIJETA: Grade opaku vojsku koja može preći granicu
04. Jul. 20250
Svijet
TRUMPOVA TUŽITELJICA ŠOKIRALA SVE: FBI pregledava hiljade snimaka koji bi mogli srušiti moćnike
03. Jul. 20250
Svijet
"NAJVEĆA PLJAČKA U HISTORIJI AMERIKE": Demokratski kandidat za gradonačelnika New Yorka oštro reagirao na Trumpov zakon
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.