Društvo
NE ZABORAVITE POMJERITI KAZALJKE NA SATU: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo sat vremena…
26. Okt. 20240
Dugoročno gledano, ljetno računanje vremena nije donijelo očekivane uštede.
Evropa
11. Okt. 2024
0
Ako koristite analogni sat ili stariji uređaj, ne zaboravite ručno pomaknuti kazaljke unatrag za jedan sat, s tri sata na dva sata. U noći između 26. i 27. oktobra 2024., kazaljke na satu pomaknut će se jedan sat unatrag, čime će se vratiti standardno srednjoeuropsko vrijeme i završiti razdoblje ljetnog računanja vremena.
Pomicanje kazaljki na satu trebalo je odavno postati stvar prošlosti. U martu 2019., većina u Europskom parlamentu izglasala je ukidanje sezonskog pomicanja sata nakon što je 84% sudionika ankete izrazilo podršku toj ideji. No, u anketi je učestvovalo samo 4,6 miliona ljudi, što je otprilike 1% europske populacije, od kojih su dvije trećine bili Nijemci, piše Fenix magazin.
Sljedeći korak trebao je biti da svaka članica EU odluči hoće li zadržati ljetno računanje vremena (CEST) ili se vratiti na standardno (CET). Međutim, postojala je zabrinutost da bi takva odluka mogla dovesti do različitih vremenskih zona diljem Europe, stvarajući potencijalno “šarenilo” vremenskih zona.
Promjena na ljetno računanje vremena trebala je posljednji put biti primijenjena u martu 2021., ali se pitanje od tada nije ponovno razmatralo u Bruxellesu, jer čini se da među državama članicama nema značajnog interesa za rješavanje ovog pitanja.
Srednjoeuropsko vrijeme (CET) zapravo je standardno vrijeme, a ne zimsko vrijeme, kako se često kolokvijalno naziva. aprila 1980. godine, kada je uveden s ciljem boljeg iskorištavanja dnevnog svjetla, kao mjera za uštedu energije nakon naftne krize 1973. godine.
Međutim, dugoročno gledano, ljetno računanje vremena nije donijelo očekivane uštede. Iako se smanjuje potreba za večernjom rasvjetom, energija potrebna u jutarnjim satima, posebno tokom prijelaznih mjeseci poput aprila i oktobra, značajno se povećava zbog potrebe za grijanjem domova. Tako se pokazalo da sada trošimo više energije nego prije.
Osim uštede energije, Njemačka je uvela ljetno računanje vremena kako bi se uskladila sa susjednim zemljama. Francuska i Italija su počele primjenjivati pomicanje kazaljki još 1966. i 1967. godine. Njemačka je tada, uz Dansku, bila posljednja država u tadašnjoj Europskoj zajednici koja je usvojila ovu praksu. Na razini Europske unije, ljetno računanje vremena standardizirano je 1996. godine, kada je odlučeno da će se kazaljke u cijeloj Europi pomicati posljednjeg vikenda u martu i vraćati natrag posljednjeg vikenda u oktobru.
Koncept ljetnog računanja vremena nije nov. Još 1783. godine, američki izumitelj i političar Benjamin Franklin predložio je pomicanje vremena radi uštede svijeća. U Njemačkoj je prvi put uvedeno tokom Prvog svjetskog rata, od 1916. do 1918. godine, a ponovno primijenjen u razdoblju od 1940. do 1949. godine, tokom Drugog svjetskog rata. Zanimljivo je da je 1947. godine u Njemačkoj bilo čak i ‘dvostruko ljetno računanje vremena’ koje je odstupalo dva sata od standardnog. Što se tiče samog standardnog vremena (CET), ono nije bilo u upotrebi od davnina – u Njemačkoj je uvedeno tek 1893. godine.
Većina modernih uređaja, poput računala i mobilnih telefona, automatski će se prebaciti na zimsko računanje vremena. Međutim, ako koristite analogni sat ili stariji uređaj, ne zaboravite ručno pomaknuti kazaljke unatrag za jedan sat, s 3 sata na 2 sata. Važno je istaknuti da se zbog ovog pomicanja sat između 2 i 3 sata pojavljuje dvaput – prvi put označen kao 2A, a drugi put kao 2B, prenosi Večernji list.
Društvo
NE ZABORAVITE POMJERITI KAZALJKE NA SATU: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo sat vremena…
26. Okt. 20240
Jeste li znali
USKORO PRELAZIMO NA ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA: Evo kada kazaljke na satu pomjeramo unazad
11. Okt. 20240
Društvo
NE ZABORAVITE POMAKNUTI KAZALJKE: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo...
28. Okt. 20230
Vijesti
NE ZABORAVITE POMAKNUTI KAZALJKE NA SATU: Prelazimo na zimsko računanje vremena, možda posljednji put...
29. Okt. 20220
Hronika
SVI PUTEVI DANAS VODE KA JUGU: "Već četiri sata vozim od Sarajeva do Konjica i još uvijek nisam stigla!"
Prije 19 min0
Regija
HRVATSKA USVOJILA ZAKON: Uklanjaju se svi srpski nadgrobni spomenici koji...
Prije 31 min0
Šareni svijet
OTKRILA "TAJNU" DUGOVJEČNOSTI: Britanka Ethel sa 115 godina zvanično postala najstarija osoba na svijetu
Prije 42 min0
Politika
VELIKA ANALIZA TI BiH: SDA, SDP i SNSD potrošili stotine hiljada maraka na predizbornu kampanju 2024, ko je dominirao na javnim servisima...
Prije 55 min0
Evropa
ŠOKANTNA OBJAVA UKRAJINACA: "Isporučeno nam je 120 hiljada neispravnih minobacačkih granata!"
Prije 19h0
Evropa
NEOČEKIVANI OBRAT: Razlog zbog kojeg je nestalo struje u Španjolskoj i Portugalu ipak nije prirodni fenomen...
29. Apr. 20250
Evropa
ŠOK ZA MOSKVU: Šta je Volodimir Zelenski rekao o likvidaciji ruskog generala...
29. Apr. 20250
Evropa
PLATA JE 2100 EURA: Nećete vjerovati odakle masovno dolaze dobrovoljci da ratuju za Ukrajinu!
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.