Ekonomija
BH. DIV NA KOLJENIMA: Prihodi pali za 320 miliona, gase pogon sa 200 radnika
31. Mar. 20240
"Ovdje smo svi bolesni, samo neki to još ne znaju", kaže aktivista
Ekonomija
12. Okt. 2024 12. Okt. 2024
0
Zenica, grad smješten oko 70 kilometara sjeverno od Sarajeva s približno 100.000 stanovnika, jedna je od najzagađenijih sredina u Bosni i Hercegovini. Lokalna ekološka organizacija Eko Forum upozorava da je glavni izvor onečišćenja ogromna čeličana u vlasništvu kompanije ArcelorMittal, koja koristi ugljen kao primarni izvor energije.
Ova čeličana, gotovo jednako velika kao i sam grad, desetljećima je središte industrije, ali i glavni uzročnik ozbiljnih zdravstvenih problema stanovnika, piše Politico.
Novinar piše da se na svom prvom putovanju u Zenicu 2019. godine susreo s lokalnim aktivistom koji mu je tom prilikom rekao: “Ovdje smo svi bolesni, samo neki to još ne znaju.”
Dvije godine kasnije, taj je čovjek preminuo od raka pluća, a njegova smrt mnoge je potaknula da se dublje pozabave problemom zagađenja u ovoj regiji.
Zenica (Foto: Zvonimir Barisin / CROPIX)
Stanovnici Zenice i okolnih sela, poput Tetova, žive u stalnom strahu za svoje zdravlje. Alma se u Tetovo doselila prije više od 40 godina, kada se udala.
“Tada je puno ljudi radilo u tvornici, ali danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak,” kazala je Alma, koja je 2021. godine i sama oboljela od raka želuca.
Ovaj problem ne tiče se samo Zenice ili Bosne i Hercegovine, već šireg područja središnjeg Balkana. Mnoge industrijske gradove i sela širom regiona, poput Tuzle i Banovića, zahvaća zagađenje zraka uzrokovano zastarjelim termoelektranama na ugljen, rudnicima lignita i odlagalištima pepela.
Prema izvještaju Human Rights Watcha, Bosna i Hercegovina je peta zemlja na svijetu po smrtnosti povezanoj sa zagađenjem zraka. U regiji se nalazi sedam od deset najzagađenijih termoelektrana na ugalj u Evropi, a koncentracije štetnih tvari često premašuju granice koje je postavila Evropska unija i Program Ujedinjenih naroda za okoliš.
Izet Barčić, stanovnik sela Bukinje kod Tuzle, živi svega nekoliko stotina metara od termoelektrane. Operisali su ga četiri puta i uklonili mu plućno krilo. “Ova termoelektrana nas sve ubija,” zaključuje Izet koji se još uvijek nada da će jednog dana uspjeti napustiti to područje.
Ekonomija
BH. DIV NA KOLJENIMA: Prihodi pali za 320 miliona, gase pogon sa 200 radnika
31. Mar. 20240
Ekonomija
ZABILJEŽILI GUBITAK OD 159 MILIONA KM: "Ljulja" se kompanija koja upošljava 3.000 radnika, a od koje zavisi 40 hiljada ljudi
25. Feb. 20240
Ekonomija
ARHITEKTONSKO BLAGO BOSNE I HERCEGOVINE: Šta će biti sa prodajom hotela Internacional Zenica
27. Jan. 20240
Ekonomija
RJEŠENJE PROBLEMA SE NE NAZIRE: Radnici “ArcelorMittala”, njih 3.000, još ne znaju da li će nastaviti sa radom
21. Nov. 20230
Ekonomija
LIJEPA VIJEST ZA PUTNIKE: Nova usluga uskoro na Međunarodnom aerodromu u Sarajevu (VIDEO)
Prije 4 min0
Hronika
NOVI DETALJI O TRAGEDIJI U KOJOJ SU STRADALE TRI OSOBE: Viđeni juče, a kuću kupili od bivših vlasnika koji su odselili u Srbiju
Prije 18 min0
Regija
KOVAČEVIĆ O IZJAVI MINISTRA ANUŠIĆA: "I ja mislim da Mađarska ima teritiorijalne pretenzije prema Hrvatskoj, ali...!" (VIDEO)
Prije 29 min0
Ekonomija
BROJE DO MILIJARDU: Vlada FBiH se opet zadužila
Prije 31 min0
Ekonomija
PIŠI PROPALO: Vlast najavljuje povećanje mirovina, ali prava istina je...
03. Dec. 20240
Ekonomija
OŽIVIO POSRNULI BH. GIGANT NAMJENSKE INDUSTRIJE: Bili pred stečajem, a danas udvostručili prihode i broj radnika....
02. Dec. 20240
Ekonomija
POVRATAK OTPISANIH: Povećan broj letova za tuzlanski aerodrom, uskoro stiže još jedna avio-kompanija...
02. Dec. 20240
Ekonomija
ZAPOŠLJAVA 400 RADNIKA: Evo ko je vlasnik mega objekta u Doboju
01. Dec. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.