Politika
SAFET KEŠO ZA "SB" O IZVJEŠTAJU CHRISTIANA SCHMIDTA U VIJEĆU SIGURNOSTI UN-a: Kakko je Cvijanovićka dobila vizu za SAD i šta je zasmetalo izaslaniku Hrvatske
Prije 14 min0
Uzroci cyberhondrije nisu do kraja jasni, ali opšta sklonost ka brizi, hronični stres, iskustva sa bolestima (bilo lična ili člana porodice), već prisutna anksiozna ili depresivna stanja, jesu najčešći faktori koji povećavaju sklonost za razvoj sajberhondrije.
Zdravlje
14. Okt. 2024
0
Cyberhondrija je medicinski termin novijeg datuma koji označava neosnovanu eskalaciju anksioznosti u vezi sa zdravljem, nastalu upornim pretragama i čitanjem sadržaja o simptomima i bolestima na internetu.
Razlike između cyberhondrije i hipohondrijeHipohondrija je anksiozni poremećaj čije su osnovne odlike strah i vjerovanje osobe da je oboljela od ozbiljnog tjelesnog oboljenja. Sličnost je u tome što u oba slučaja postoji prekomjerna zabrinutost za tjelesno zdravlje.
Međutim, cyberhondriju karakteriše ekscesivna upotreba interneta sa upornim i često nekontrolisanim pretragama informacija u vezi zdravlja čiji sadržaji potom izazivaju stres, uznemirenje i anksioznost. Očigledno, cyberhondrija je vezana za nove tehnologije, pa se često označava kao bolest modernog doba.
Uzroci cyberhondrije
Uzroci cyberhondrije nisu do kraja jasni, ali opšta sklonost ka brizi, hronični stres, iskustva sa bolestima (bilo lična ili člana porodice), već prisutna anksiozna ili depresivna stanja, jesu najčešći faktori koji povećavaju sklonost za razvoj sajberhondrije. Sa druge strane, laka dostupnost medicinskih informacija na internetu, ušteda vremena i novca zbog neodlaska kod ljekara, privatnost, i potreba za instant odgovorima podstiču pretraživanje interneta.
Veliki broj osoba koristi zdravstvene informacije sa interneta na adekvatan način. One nekada mogu pomoći da se identifikuje problem, pomoću njih se možemo informisati o načinu tretmana ili kome je potrebno obratiti se za pomoć.
Najčešće dobra informisanost dovodi do realnog sagledavanja problema i olakšanja, odnosno redukcije anksioznosti u vezi zdravstvenih smetnji.
Kod drugih, medicinske informacije dobijene putem interneta mogu izazvati potpuno suprotan efekat. One ih mogu zbuniti, uplašiti i uznemiriti jer saznanja o bolestima i simptomima mogu biti pogrešno protumačena. Na taj način može nastati uvjerenje da osoba ima ozbiljan zdravstveni problem, što pojačava anksioznost u vezi sa zdravljem. Pretrage se nastavljaju, a anksioznost eskalira dovodeći do narušavanja mentalnog zdravlja, opšte funkcionalnosti i kvaliteta života.
Teži put do dijagnoze
Postavljanje dijagnoze od strane laika na osnovu pogrešno protumačenih ili netačnih informacija sa interneta ili, još gore, pokušaji samoliječenja – predstavljaju ozbiljan problem.
Ljekarima je otežan rad jer pacijenti dolaze sa predubjeđenjem da imaju neku bolest i traže potvrdu i tretman umjesto pregleda i utvrđivanja faktičkog stanja. Pokušaji razuvjeravanja mogu biti zahtjevni i troše vrijeme ljekara koje bi moglo biti posvećeno drugim pacijentima. Nisu rijetke ni promjene ljekara zbog nepovjerenja i sumnji u vezi njihove kompetentnosti kao i neosnovano izlaganje brojnim dijagnostičkim procedurama.
Politika
SAFET KEŠO ZA "SB" O IZVJEŠTAJU CHRISTIANA SCHMIDTA U VIJEĆU SIGURNOSTI UN-a: Kakko je Cvijanovićka dobila vizu za SAD i šta je zasmetalo izaslaniku Hrvatske
Prije 14 min0
Svijet
AZERBEJDŽANSKI MEDIJI OTKRILI: Evo zašto je Ilham Alijev odbio Putnov poziv na proslavu Dana pobjede
Prije 18 min0
Evropa
NAKON VUČIĆA: I Fico ima probleme s putovanjem prema Moskvi
Prije 24 min0
Hronika
SAHRANJENA DJEVOJČICA KOJU JE MAJKA BACILA U SAVU: Otkriveni novi detalji monstruoznog zločina
Prije 27 min0
Zdravlje
ZABRINJAVAJUĆI REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: Vraća se bolest koja je bila gotovo iskorijenjena, sve zbog...
06. Maj 20250
Zdravlje
NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Cjepivo protiv poznate bolesti moglo bi biti rješenje i za smanjenje rizika od...
07. Maj 20250
Zdravlje
STRUČNJACI DOŠLI DO NEOČEKIVANOG OTKRIĆA: Obratite pažnju na siptome, posebno ukoliko vas boli glava....
Prije 11h0
Zdravlje
DR. ELVEDINA ŽIGA UPOZORAVA: Rak kože u porastu - evo kako se zaštititi
Prije 7h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.