Vijesti
"IMAMO ZAJEDNIČKE CILJEVE!": Refik Lendo se sastao sa premijerom Kurtijem
Prije 17 min0
Informacije o žrtvama strogo su kontrolirane u Izraelu gdje su mediji podvrgnuti strogoj vojnoj cenzuri. To je navelo neke na pitanje da li službene brojke ne prikazuju stvarni razmjer gubitaka koje su pretrpjele izraelske snage u Gazi i Libanonu.
Svijet
31. Okt. 2024 31. Okt. 2024
0
Izrael je zabilježio najgori mjesec po vojnim smrtnim slučajevima ove godine usred nastavka žestokih borbi u južnom Libanu i sjevernom pojasu Gaze, piše Middle East Eye, prenosi Slobodna Bosna.
Najmanje 62 vojnika ubijeno je od početka oktobra, prema službenim podacima, što ovaj mjesec čini najsmrtonosnijim za izraelsku vojsku od prošlog decembra kada je 110 vojnika ubijeno na vrhuncu rata protiv Hamasa u Gazi.
Također bilježi se povećanje smrtnih slučajeva u usporedbi s posljednjim mjesecima. Samo devet smrtnih slučajeva zabilježila je izraelska vojska u septembru, a ukupno 63 od juna do augusta.
Najmanje 35 izraelskih vojnika ubijeno je u južnom Libanu ili na libanskoj granici otkako je Izrael napao svog sjevernog susjeda početkom mjeseca u eskalaciji rata protiv Hezbollaha. Libanska militantna organizacija rekla je da je ubila više od 90 izraelskih vojnika, iako su te brojke neprovjerene.
Najmanje 19 vojnika također je poginulo ovog mjeseca u nastavku borbi s Hamasom u Gazi, gdje je Izrael optužen za provođenje kampanje etničkog čišćenja i istrebljenja Palestinaca zarobljenih na sjeveru enklave.
Brojke se temelje na službenim informacijama objavljenim na web stranici izraelskog Ministarstva vanjskih poslova s popisom ukupno 780 vojnih žrtava, uključujući stotine ubijenih tokom napada koje je predvodio Hamas u južnom Izraelu 7. oktobra 2023.
Brojka uključuje i najmanje 365 vojnika koji su navedeni kao "pali u borbama" u Gazi, Libanu i na okupiranoj Zapadnoj obali, kao i one koji su poginuli u raketnim napadima ili drugim napadima unutar Izraela, te druge koji su poginuli u saobraćajnim nesrećama. Ali mnogi vojnici identificirani su samo imenom, činom i jedinicom bez dodatnih detalja o okolnostima njihove smrti.
Čini se da nove brojke koje je ove sedmice objavio odjel za rehabilitaciju izraelske vojske također ukazuju na nedavni porast broja ranjenih vojnika kojima je potrebna medicinska pomoć. U utorak je saopćeno da je primljeno 910 vojnika ranjenih ovog mjeseca u Libanu.
Informacije o žrtvama strogo su kontrolirane u Izraelu gdje su mediji podvrgnuti strogoj vojnoj cenzuri. To je navelo neke na pitanje da li službene brojke ne prikazuju stvarni razmjer gubitaka koje su pretrpjele izraelske snage u Gazi i Libanonu.
U intervjuu na Channel 12 u ponedjeljak, lider opozicije Yair Lapid rekao je da je od 7. oktobra prošle godine ubijeno 890 vojnika, a 11.000 ranjeno.
"Postoje granice u tome koliko prihvaćamo alternativne činjenice", rekao je Lapid.
Braneći vlastite brojke, iako bez navođenja izvora, Lapid se osvrnuo na izraelske bolnice u kojima se liječe ranjeni vojnici: “Ako sumnjate u ovu brojku idite u Tel Hashomer, idite u Ichilov, idite u Rambam, idite na odjele za rehabilitaciju", kazao je.
U svojim posljednjim brojkama objavljenim u utorak, odjel za rehabilitaciju izraelske vojske ažurirao je ukupan broj vojnika za koje je rekao da su bili na liječenju od 7. oktobra prošle godine na oko 12.000.
Otprilike 14 posto njih – oko 1.680 vojnika – klasificirano je kao srednje ili teže ranjeno. Otprilike 43 posto - 5200 vojnika - zahtijevalo je liječenje posttraumatskog stresnog poremećaja ili drugih psiholoških problema, saopćio je Odjel.
U međuvremenu, novinski izvještaji o pogrebima vojnika poginulih u Libanonu usmjerili su pozornost javnosti na tugovanje udovica i siročadi i naveli neke da se zapitaju mijenja li se podrška izraelskim ratovima.
Pišući u Haaretzu u ponedjeljak, Amos Harel upitao je može li sve veći broj poginulih "postupno promijeniti stav javnosti o potrebi nastavka rata", kao što se dogodilo nakon prethodnih izraelskih operacija u Libanu i Gazi.
“Vlada prikazuje niz nedavnih vojnih uspjeha u Pojasu Gaze, Iranu i Libanonu kao dokaz da je njena strategija bila ispravna i da se rat mora nastaviti na svim frontama”, napisao je Harel.
"Ali u stvarnosti, nemoguće je zanemariti cijenu koju bi iznio dugotrajniji nastavak rata."
U utorak je izraelski premijer Benjamin Netanyahu navodno održao sastanak vojnih zvaničnika i vladinih ministara kako bi razgovarali o mogućnosti prekida vatre u Libanu.
Jedan viši sigurnosni zvaničnik rekao je za portal Ynet da komandanti vojske već vjeruju da se približava kraj njihove operacije u Libanu.
"To je ili dogovor ili rat iscrpljivanja i sigurnosna zona", kazao je on.
Izraelski novinar Meron Rapoport izjavio je za Middle East Eye kako vjeruje da se očita promjena u vojsci temelji na njenoj zabrinutosti da će se gubici nastaviti povećavati sve dok borbene operacije traju.
"Ako vojska sada kaže da rat mora završiti, to je zbog poginulih", rekao je Rapoport.
"Kažu da je to radi očuvanja 'postignuća' u Libanu, ali po mom mišljenju to je zbog straha od povećanja broja žrtava i erozije javne podrške", dodao je Rapoport.
Izrael do sada nije pokazao znak popuštanja u svojoj kampanji bombardiranja Libana u kojem su prošle godine ubijene najmanje 2.792 osobe i raseljeno više od milion ljudi.
Izrael je u srijedu nastavio s bombardiranjem Baalbeka nakon što je ranije cijelom stanovništvu naredio da ga napusti. Najmanje 60 ljudi ubijeno je u ponedjeljak u zračnim napadima na historijski istočni grad i okolinu.
Mnogi su i dalje duboko pesimistični u pogledu izgleda za bilo kakav skori kraj šireg rata, posebno u Gazi gdje je do sada ubijeno više od 43.000 Palestinaca, prema palestinskom ministarstvu zdravstva.
Abed Abu Shihada, palestinski pisac i analitičar sa sjedištem u Jaffi, ukazao je na utjecaj i prisutnost unutar Netanyahuove koalicijske vlade i izraelske vojske stranaka krajnje desnice i pristaša pokreta doseljenika koji je objavio svoju namjeru da izgradi naselja u Gazi.
"Za njih je ovo vjerski rat i oni govore jezikom vršenja Božje misije", rekao je Abu Shihada za MEE.
“Nema ozbiljnih glasova za prekid rata. Izraelsko društvo je depresivno, ali ipak žele nastaviti borbu. Mogu pristupiti sporazumu s Libanom, ali ne u Gazi. Ne vidim nikakav scenarij koji bi okončao rat u Gazi, čak i ako bi cijena bila visoka.”
(Priredio: S. Begović)
Vijesti
"IMAMO ZAJEDNIČKE CILJEVE!": Refik Lendo se sastao sa premijerom Kurtijem
Prije 17 min0
Sport
DERBI U BANJA LUCI: Irfan Peljto neće suditi susret Borca i Zrinjskog, evo i zbog čega
Prije 19 min0
Evropa
POLITOLOG BORIS VARGA: Ima li Gruzija sa takvim susjedom geopolitičkog izbora?
Prije 35 min0
Mini market
OVAKVU POČAST NI TUĐMAN NIKADA NIJE DOBIO: Uskoro "krunidba" Dragana Čovića, rektor Tomić mu uručuje "REKTORSKO ŽEZLO"
Prije 38 min0
Svijet
RUSI OTVARAJU NOVI FRONT: "Krenut će prije nego što Trump uđe u Bijelu kuću"
04. Dec. 20240
Svijet
TENKOVI NA ULICAMA, HELIKOPTERI U ZRAKU: Parlament oborio odluku predsjednika o vanrednom vojnom stanju, dramatično ispred skupštine... (FOTO, VIDEO)
03. Dec. 20241
Svijet
DRAMATIČNI SNIMCI KRUŽE DRUŠTVENIM MREŽAMA: Ulicama Seula kreću se kolone vojnih vozila, blokiran pristup zgradi Parlamenta? - "Svi su zbunjeni!" (FOTO, VIDEO)
03. Dec. 20240
Svijet
ALARMANTNO: NATO upozorio četiri zemlje članice na moguće napade -"Spremni su ozlijediti ljude ili ugroziti njihove živote..."
04. Dec. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.