U SRED EUROPE ARHEOLOZI PRONAŠLI DIVOVSKE CIPELE: Ko ih je mogao nositi

Cipele su pronađene u obrambenom jarku, koji su Rimljani često koristili kao odlagalište otpada. Posebni uvjeti tla, s vrlo niskom razinom kisika, omogućili su očuvanje organskih materijala poput kože, drveta i tekstila. Upravo zahvaljujući tim uvjetima, cipele su se sačuvale kroz dva tisućljeća.

  • Šareni svijet

  • Prije 13h  

  • 0

Iskopavanja na rimskom lokalitetu u sjevernoj Engleskoj iznjedrila su niz neobično velikih kožnih cipela starih oko 2000 godina, što je arheologe navelo na potragu za odgovorima tko ih je mogao nositi i zašto se nalaze upravo na tom mjestu.

Arheolozi organizacije Vindolanda Charity Trust, osnovane 1970. za istraživanje i očuvanje rimskih ostataka u sklopu UNESCO-ova lokaliteta Hadrijanov zid, objavili su da su u posljednjih nekoliko mjeseci pronašli osam iznimno velikih cipela na lokalitetu Magna Roman Fort u grofoviji Northumberland.

Najveće među njima dosežu duljinu od više od 30 cm, što odgovara europskom broju 49 ili američkom 15, veličinama iznimno rijetkima za rimsko doba. U usporedbi s tisućama cipela iz drugih dijelova Hadrijanova zida, broj velikih primjeraka u Magni je neobično visok, piše ScienceAlert.

Posebni uvjeti tla

“Zaista neobično”, izjavila je za agenciju AFP viša arheologinja Rachel Frame, članica istraživačkog tima. “Sada se svi trudimo otkriti tko ih je mogao nositi.” Prema podacima Trusta, prva iznimno velika cipela pronađena je 21. svibnja, a od tada se broj otkrića stalno povećava.

Cipele su pronađene u obrambenom jarku, koji su Rimljani često koristili kao odlagalište otpada. Posebni uvjeti tla, s vrlo niskom razinom kisika, omogućili su očuvanje organskih materijala poput kože, drveta i tekstila. Upravo zahvaljujući tim uvjetima, cipele su se sačuvale kroz dva tisućljeća.

Frame ističe da istraživači sada analiziraju povijesne izvore kako bi otkrili koje su postrojbe boravile u Magni, te jesu li među njima bile osobe veće tjelesne građe ili posebnog kulturnog podrijetla.

Raznolikost Carstva

“Kada ljudi pomisle na Rimljane, obično pomisle na Talijane, ali često zaboravljaju koliko je Carstvo bilo veliko i koliko je naroda obuhvaćalo,” napomenula je Frame. Prema sadašnjim saznanjima, samo manji dio cipela iz Vindolande odgovara tako velikim veličinama, prenosi Dnevno.hr.

U Magni ih samo četvrtina ima takve dimenzije. To dodatno potiče pitanja o sastavu postrojbi, eventualnim najamnicima iz drugih dijelova Carstva ili specifičnim potrebama zajednice koja je ovdje boravila.

Dok se potraga za odgovorima nastavlja, neobične cipele ostaju fascinantna arheološka zagonetka koja dodatno potvrđuje složenost i raznolikost života unutar Rimskog Carstva.

 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...