Ekonomija
BROJE DO MILIJARDU: Vlada FBiH se opet zadužila
Prije 4 min0
11 godina kasnije, uslijed intenzivnog emigriranja stanovništva, niko danas ne zna koliko tačno stanovnika ima Bosna i Hercegovina.
Sjećanje
01. Nov. 2024 01. Nov. 2024
0
Na današnji dan prije tačno 11 godina, 1. oktobra 2013. godine, počeo je popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini.
To je bio prvi i jedini popis koji je sproveden u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini, a 22 godine nakon popisa koji je sproveden 1991. godine još dok je BiH bila dio Jugoslavije.
Popis je trajao do 15. oktobra, a na njemu je bilo angažovano oko 19 hiljada popisivača koji su svako jutro u 9 sati kretali u svoje popisne krugove i radili do 21 sat.
Zakonom o popisu predviđeno je bilo da će budžet iznositi 46 miliona KM (oko 23 miliona eura), u što je uključeno i 7,5 miliona eura granta koji je odobrila Evropska komisija.
No, iako je tada sve urađeno kako je i zamišljeno, objava popisa je došla tek u ljeto 2016. godine zbog političkih neslaganja, odnosno protivljenja iz RS-a.
Naime, u julu 2016. godine Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine objavila je konačne rezultate Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini provedenog 2013. godine.
Prema tim podacima, u BiH je evidentirano 3.531.159 stalnih stanovnika. Od toga, u entitetu Federacija BiH - 2.219.220 stanovnika (62,85 posto), u entitetu Republika Srpska - 1.228.423 stanovnika (34,79 posto) te u Distriktu Brčko 83.516 stanovnika (2,37 posto).
Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH je tada evidentirano 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
Zavod za statistiku Republike Srpske predstavio je pola godine kasnije objavio u Banjaluci svoje rezultate popisa stanovništva, stanova i domaćinstava obavljenog 2013. godine. Prema tim podacima, na području tog BiH entiteta živi 1.176.372 stanovnika. Od toga je 82,95 procenata Srba, 12,69 posto Bošnjaka i 1,25 posto Hrvata. Preciznije, u podacima koje je objavila RS manji je broj Bošnjaka i Hrvata u RS-u nego u podacima koje je objavila Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine.
11 godina kasnije, uslijed intenzivnog emigriranja stanovništva, niko danas ne zna koliko tačno stanovnika ima Bosna i Hercegovina.
Postoje tek nagađanja u širokom rasponu, no broj stanovnika se najvjerovatnije kreće oko 3,2 miliona stanovnika i zbog slabog nataliteta i prisutne emigracije u konstantnom je opadanju. Fatalističke procjene kako danas u BiH živi ne više od 2 miliona stanovnika nisu ničim potkrijepljene.
Nažalost, ne postoji nikakva zainteresovanost na političkoj sceni da se ovo pitanje novog popisa aktualizira niti se to postavlja kao tema u bilo kakvim razgovorima. Sve zemlje u susjedstvu su u skorije vrijeme radile popise, jedino BiH ima jako zastarjele i gotovo beskorisne podatke.
Treba reći da pitanje popisa u BiH nije samo tehničke prirode jer se itekako tiče i političkih procesa, odnosno formiranja i raspodjele vlasti, pa se stranke u to nerado upuštaju.
(SB)
Ekonomija
BROJE DO MILIJARDU: Vlada FBiH se opet zadužila
Prije 4 min0
Vijesti
BEĆIROVIĆ UPOZORAVA NA NEUTEMELJENE PORUKE: "Željka Cvijanović provodi zabrinjavajuće antidejtonske i proruske aktivnosti"
Prije 16 min0
Hronika
LJEKAR O TRAGEDIJI U BENKOVCU: "Podsjeća me na stravičan slučaj iz Posušja u novogodišnjoj noći"
Prije 34 min0
Mini market
TRNOVIT PUT DO ZAKONA O JUŽNOJ INTERKONEKCIJI: Ovo je plan američkog ambasadora Michaela Murphyja kako da zaobiđe HDZ!
Prije 41 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.