DELEGAT U DOMU NARODA PARLAMENTA FBiH PITA: "Po kojim kriterijima je podijeljeno 50 miliona KM pa je selo Ravno dobilo 560 hiljada KM, a Olovo..."

Općine gdje je načelnik iz SDA su dobile ukupno 1,6 miliona KM, a općine gdje SDA nema načelnika su ukupno dobile 4,5 miliona KM, dakle tri puta više, govori delegat Fahrudin Čolaković.

  • Politika

  • 04. Nov. 2024  04. Nov. 2024

  • 0

Nezadovoljan načinom raspodjele novca lokalnim zajednicama (općinama i gradovima) u augustu ove godine Fahrudin Čolaković, delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, pitao je Vladu Federacije BiH ko je sačinjavao komisiju za raspodjelu novca i koju su kriteriji bili da neka lokalna zajednica dobije novac.  

Konkretne odgovore nije dobio već konstataciju da je komisija formirana i da se za sve podatke treba obratiti komisiji, rečeno mu je iz Federalnog ministarstva finansija.  

"Vlada Federacije BiH je dužna odgovoriti Parlamentu FBiH, ne treba da guglam kako bih vidio ko je u Komisiji, ne pada mi napamet, to sam u startu rekao. Ministarstvo finansija u svom odgovoru koje je poslalo meni, poziva me da ja postavljam pitanje ad hoc tijelu!? Vladina tijela ne odgovaraju Parlamentu, njemu odgovara Vlada i ja sam tražio odgovor od Vlade FBiH", govori Čolaković.  

Upitali smo šta je razlog postavljanja ova dva pitanja Vladi FBiH.  

"Riječ je o 50 miliona KM za lokalne zajednice. Analizirao sam na koji način je dodijeljen novac u recimo Zeničko-dobojskom kantonu. Šest općina je tada bilo gdje je načelnik iz SDA, nakon Lokalnih izbora je osam, i šest općina gdje su načelnici iz 'Trojke'.  

Općine gdje je načelnik iz SDA su dobile ukupno 1,6 miliona KM, a općine gdje SDA nema načelnika su ukupno dobile 4,5 miliona KM, dakle tri puta više. Simptomatično je da je jedno Visoko dobilo 200-300 hiljada KM, Usora 560.000 KM, selo Ravno je dobilo 560.000 KM, a Vareš čiji je načelnik izašao iz HDZ-a 200.000 KM dok Olovo nije dobilo ni feninga, a Živinice koje su primjer razvoja u Federaciji i na koje bi se trebali ugledati su dobile svega 200 hiljada KM", govori Čolaković za Faktor.  

Dodaje kako je pravio komparacije.  

"Pojedine općine koje su mnogo manje po broju stanovnika, dobijale su mnogo više novca od općina koje su veće. To je pokazatelj da tu nije bilo nekih zdravih kriterija. Hoćemo znati na osnovu kojih parametara su dijelili novac, je li to teritorijalni princip, po broju stanovnika, po razvijenosti. Mene interesuju kriteriji. Ovdje su izgleda bili politički jer kako razumijeti drugačije. Računao sam, u 12 općina koje su odbijene živi otprilike 227.000 stanovnika.  

Podijelili su novac u augustu u vrijeme godišnjih odmora, što je također simptomatično, a javni poziv je bio u aprilu ove godine. Čekali su da parlamenarci budu na godišnjim odmorima kako bi to prošlo nezapaženo. Tražit ću na svakoj sjednici da mi odgovore na ova pitanja", kazao je Čolaković. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...