OŠTAR PROTEST ŽRTAVA GENOCIDA: Zašto Disciplinska komisija Fudbalskog saveza nije kaznila veličanje Ratka Mladića u Banjoj Luci?

Nakon utakmice, pažnja se usmjerila na Disciplinsku komisiju Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (NS/FS BiH), koja ima ovlasti da sankcioniše klubove i pojedince za incidente na stadionima, uključujući i veličanje ratnih zločinaca.

  • Društvo

  • 11. Nov. 2024  

  • 1

Utakmica između Borca i Željezničara u Banjoj Luci, održana 21. oktobra 2024. god., o čemu su već pisali na platformi negatorigenocida.info, završila je incidentom na tribinama koji je izazvao burne reakcije javnosti. Tokom prvog poluvremena, navijačka grupa Borca, poznata kao “Lešinari,” uzvikivala je ime Ratka Mladića, osuđenog za ratne zločine i genocid u Bosni i Hercegovini. Ovaj čin uznemirio je mnoge gledaoce, a bio je vidljiv i tokom TV prijenosa, što je izazvalo protest golmana Željezničara Vedada Muftića, koji je pokušao upozoriti glavnog sudiju Matea Musu i zatražiti prekid utakmice. Sudija Musa je, međutim, nastavio susret bez reakcije, što je dodatno uzburkalo strasti i izazvalo pitanja o nadležnosti i odgovornosti fudbalskih institucija.

Nakon utakmice, pažnja se usmjerila na Disciplinsku komisiju Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (NS/FS BiH), koja ima ovlasti da sankcioniše klubove i pojedince za incidente na stadionima, uključujući i veličanje ratnih zločinaca. Komisiju, koju predvodi predsjednik Dario Knezović uz potpredsjednike Gorana Kosorića i Nermina Kljajića, te članove Edina Kotlu, Marija Rozića i Marinka Štrbca, javnost je kritikovala zbog izostanka sankcija prema FK Borac. Naime, i pored očigledne situacije koja se mogla kvalifikovati kao govor mržnje i podrška osuđenom ratnom zločincu, Disciplinska komisija nije reagovala, niti je najavila disciplinske mjere prema klubu ili navijačima.

Ovakva pasivnost komisije izazvala je zabrinutost i razočaranje među građanima i organizacijama koje se zalažu za poštovanje ljudskih prava i očuvanje sporta kao prostora tolerancije i fair-playa. Nedjelovanje Disciplinske komisije dovodi u pitanje njenu ulogu i odgovornost, naročito u svjetlu činjenice da je veličanje ratnih zločinaca u javnosti kažnjivo prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine. Pravna osnova za sankcije već postoji, pa ostaje pitanje zašto nije iskorištena u ovom slučaju.

Udruženje žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini upućuje oštar protest zbog izostanka sankcija Disciplinske komisije NS/FS BiH prema FK Borac i njegovim navijačima nakon skandaloznog skandiranja imena Ratka Mladića tokom utakmice u Banjoj Luci. Udruženje naglašava da su sportski tereni mjesto gdje bi fair play i poštovanje morali biti u prvom planu, a veličanje ratnih zločinaca predstavlja direktno narušavanje tih principa i uvredu za sve žrtve ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Udruženje navodi da je razočarano nedjelovanjem Disciplinske komisije NS/FS BiH, s obzirom na to da bi ovakvi incidenti trebali biti strogo kažnjeni u skladu sa Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, koji predviđa sankcije za veličanje osuđenih ratnih zločinaca. Udruženje ističe da se ovaj zakon mora jednako primjenjivati u svim javnim prostorima, uključujući sportske terene, gdje se ne bi smjelo tolerisati ponašanje koje poziva na mržnju ili vrijeđa dostojanstvo žrtava.

Zbog izostanka reakcije, Udruženje žrtava i svjedoka genocida najavilo je da će uputiti zvaničan zahtjev FIFA-i i UEFA-i, tražeći objašnjenje zašto lokalne sportske institucije ne sankcionišu očigledne prekršaje i zašto dopuštaju atmosferu koja podstiče veličanje ratnih zločinaca.
U zahtjevu će biti istaknuto da su međunarodne fudbalske organizacije odgovorne za očuvanje vrijednosti sporta, među kojima su i poštovanje i integritet svih učesnika. FIFA i UEFA, koje zagovaraju nultu toleranciju na govor mržnje i diskriminaciju, suočavaju se sa pritiskom da reagiraju kada nacionalne organizacije ignorišu vlastite disciplinske regulative.

Pored međunarodnih sportskih institucija, Udruženje je pozvalo i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da aktivno pristupi gonjenju svih lica i organizacija koje se bave negiranjem ili veličanjem ratnih zločinaca, ističući važnost efikasne primjene zakona.
Takođe, apelovano je na Sud Bosne i Hercegovine da dosljedno sankcioniše kršenja Krivičnog zakona koja se odnose na ovakva djela, jer je pravna osnova za kažnjavanje ovakvog ponašanja već utvrđena u zakonu.

Udruženje smatra da ovakvi incidenti šalju negativnu poruku i podrivaju napore za očuvanje mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Kako bi se sport zaštitio kao prostor tolerancije i fair-playa, Udruženje očekuje odlučnije akcije svih nadležnih organa u cilju sprečavanja sličnih situacija u budućnosti i zaštite dostojanstva svih građana zemlje.

  

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...