TURISTIČKI REKORD: Prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine, koji je uvršten na svjetsku listu zaštićenih spomenika, posjetilo...

Špilja se može posjetiti tokom cijele godine, a posjete se organiziraju na 700 m od ulaza.

  • Kultura

  • 12. Nov. 2024  12. Nov. 2024

  • 0

Špilju Vjetrenica, koja je u julu ove godine uvrštena na Listu UNESCO svjetske baštine, u ovoj je godini posjetio rekordan broj turista. Očekuje se da će broj posjeta i dalje rasti, a intenzivno se radi i na proširenju turističke ponude i obogaćivanju sadržaja za posjetitelje.

- Govoreći o ovoj turističkoj godini, možemo reći da je ista rekordna po broju posjeta Zaštićenom krajoliku Vjetrenica – Popovo polje - rekao je Feni Davor Baković, ravnatelj Javnog poduzeća Vjetrenica, dodavši da je u prvih deset mjeseci ove godine Zaštićeni krajolik Vjetrenica – Popovo polje posjetilo 18.000 posjetitelja.

Kaže da ih raduje što su projektne aktivnosti vezane uz zaštitu, ali i turističku promociju, poboljšanjem turističke infrastrukture pridonijele rastu broja posjeta kako špilji Vjetrenica tako i cijelom zaštićenom području.

- Ova je godine također prva u kojoj je omjer domaćih i inozemnih posjetitelja gotovo izjednačen, što nas potiče da i dalje radimo na promociji vrijednosti zaštićenog područja i na međunarodnom tržištu, dodaje Baković.

Uz turiste iz susjednih zemalja, Vjetrenicu su najviše posjećivali gosti iz Njemačke, Češke, Poljske, Slovenije, Nizozemske i skandinavskih zemalja.

Baković naglašava i kako uvrštenje Vjetrenice na Listu UNESCO svjetske baštine sa sobom donosi određene zadaće.

One se odnose prije svega na daljnjem radu na zaštiti svih vrijednosti zaštićenog dobra, njihovoj promociji te nastavku edukativnih aktivnosti kako bi se razvila svijest o važnosti održivog razvoja i očuvanja prirodnog dobra.

- Ovim međunarodnim priznanjem će zasigurno doći i do snažnijeg umrežavanja s različitim međunarodnim ekspertima i znanstvenicima iz različitih disciplina kako bismo zajedno sustavno osigurali trajnu održivost UNESCO site te omogućiti uključivanje u međunarodne projekte, pojašnjava i dodaje da će u turističkom smislu, sigurno doći do porasta broja posjeta.

Međutim, kako kaže, nužnost i obaveza je osigurati turistički razvoj u skladu s održivim razvojem i ekološkim standardima (prihvatnim kapacitetom okoliša).

Zaštićeni krajolik Vjetrenica – Popovo polje svojim posjetiteljima nudi obilazak UNESCO sitea, špilje Vjetrenica sa iskusnim speleovodičima. Obilazak špilje Vjetrenica je izvrsna prilika za istražiti mistični, podzemni svijet, upoznati se s nastankom špilja, svjedočiti spektakularnim prizorima poput jezera, vodopada, špiljskih ukrasa te upoznati bogatu bioraznolikost špilje s obzirom na to da Vjetrenica broji gotovo 230 vrsta špiljskih organizama (najpoznatija "Čovječja ribica").

Špilja se može posjetiti tokom cijele godine, a posjete se organiziraju na 700 metara od ulaza.

S obzirom na to da je Vjetrenica smještena uz rub Popovog polja i poznatu uskotračnu "Ćiro" stazu, posjetitelji mogu uživati i u outdoor aktivnostima poput pješačenja ili bicikliranja (Ćiro biciklistička staza).

Uz obilazak špilje, svi posjetitelji mogu posjetiti prvi biospeleološki muzej u svijetu koji se nalazi 300 metara od ulaza u špilju, a nudi različite tematske cjeline i sintezu svih znanstvenih disciplina povezanih s jednim speleoobjektom poput Vjetrenice.

Uz to, Info – edukativni centar Vjetrenica je dodatni visitor centar gdje kroz velike displeye i VR sadržaj posjetitelji mogu bolje upoznati kulturno – povijesnu i prirodnu baštinu Zaštićenog krajolika Vjetrenica – Popovo polje, općine Ravno, ali i cijele Bosne i Hercegovine. 

- Kroz projektne aktivnosti, iz godine u godinu radimo na proširenju turističke ponude te vjerujemo kako ćemo i u sljedećoj 2025. obogatiti naš sadržaj za posjetitelje, ističe na kraju Baković.

Da se Vjetrenica uvrsti na Listu svjetske baštine, odlučeno je na 46. zasjedanju UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu, koji je održan u julu ove godine u New Delhiju u Indiji.

Ovom odlukom, Vjetrenica je postala prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je uvršten na svjetsku listu zaštićenih spomenika.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...