PRIVLAČI GA SUROVOST OTOČKOG STILA: Ova dva britanska gangsterska filma, veliki Martin Scorsese svima preporučuje

Scorsese je u razgovoru s Wrightom objasnio da ga posebno privlači surovost britanskog stila koji ne ostavlja prostora za kompromis.

  • Kultura

  • 29. Jun. 2025  

  • 0

Martin Scorsese, redatelj koji je trajno obilježio povijest filma svojim nemilosrdno iskrenim i vizualno moćnim pričama o zločinu i ljudskoj prirodi, često ističe kako gangsterski filmovi predstavljaju srž njegovog stvaralaštva.

Iako ga većina pamti po remek-djelima poput Ulica zla, Dobrih momaka i Casina, Scorseseovo zanimanje za gangsterski žanr seže daleko izvan američkih okvira, prenosi Index.hr.

U razgovoru s Edgarom Wrightom za Britanski filmski institut (BFI) Scorsese je otkrio svoju ljubav prema britanskim kriminalističkim filmovima, navodeći dva naslova koja svima preporučuje: Crni petak za gangstere (The Long Good Friday) i Down Terrace.

Crni petak za gangstere: londonski podzemni svijet na rubu propasti

Objavljen 1980. godine, Crni petak za gangstere redatelja Johna Mackenzieja danas se smatra jednim od najvažnijih britanskih gangsterskih filmova. U središtu priče je Harold Shand, kojeg utjelovljuje legendarni Bob Hoskins.

Harold je londonski gangster koji sanja o tome da svoj kriminalni imperij transformira u legitimno poslovno carstvo, koristeći se dolazećim ulaganjima iz Amerike. Međutim, tijekom uskrsnog vikenda njegov se svijet počinje raspadati - atentati, izdaje i sabotaže izbijaju niotkuda, a Harold mora otkriti tko stoji iza prijetnji koje ugrožavaju njegovu moć.

Film je proslavljen zbog svoje brutalne iskrenosti i prikaza Londona kao grada na razmeđi tradicije i nove, globalizirane ekonomije. Hoskinsova izvedba posebno je hvaljena. Njegova sposobnost da u jednoj sceni pokaže istovremeno hladnokrvnu prijetnju i duboku ranjivost Harolda Shanda učinila je ovaj lik nezaboravnim.

Helen Mirren, koja tumači njegovu partnericu Victoriju, također ostavlja snažan dojam, stvarajući lik žene koja je jednako inteligentna i opasna kao i muškarci oko nje. Bez ovog filma teško je zamisliti kasnije hitove Guya Ritchieja, kao što su Lock, Stock and Two Smoking Barrels ili Snatch.

Down Terrace: obiteljske izdaje u britanskom predgrađu

Drugi film koji Scorsese preporučuje, Down Terrace iz 2009. godine, redateljski je prvijenac Bena Wheatleyja. Za razliku od grandioznih i nasilnih saga koje često obilježavaju gangsterski žanr, Down Terrace nudi intimniji, gotovo kazališni prikaz kriminala.

Radnja prati obitelj koja vodi malu kriminalnu organizaciju iz vlastitog doma u Brightonu. Nakon što se otac Bill (Robert Hill) i sin Karl (Robin Hill) vrate iz zatvora, obitelj postaje paranoična, uvjerena da je jedan od njih doušnik koji surađuje s policijom.

Film vješto kombinira crnu komediju i tragediju, stvarajući atmosferu klaustrofobije i stalne sumnje. Wheatley koristi minimalistički pristup: većina radnje odvija se unutar kuće, a naglasak je na dijalozima i napetim odnosima među članovima obitelji. Iako je ostao relativno nepoznat u odnosu na poznatije britanske kriminalističke filmove, Scorsese ga smatra ključnim djelom koje svaki ljubitelj žanra mora pogledati.

Zašto Scorsese voli britanske gangsterske filmove?

Scorsese je u razgovoru s Wrightom objasnio da ga posebno privlači surovost britanskog stila koji ne ostavlja prostora za kompromis. "Čini mi se da je sve u ponašanju likova. Mislim da mnogo toga ima veze s korijenima kriminala u Engleskoj, koji sežu natrag do vremena kada su cijela sela sudjelovala u razbojništvu, kao u romanu Jamaica Inn", objasnio je Scorsese.

Dodao je i kako britanske kriminalističke priče imaju snažan, gotovo okrutan rub, oblikovan stoljećima preživljavanja i očvrsnulog mentaliteta. Ovdje ne govorimo o romantičnim mafijašima s kodeksom časti, već o ljudima koji su spremni na sve kako bi preživjeli u surovom svijetu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...