DRAGAN BURSAĆ, IZ BANJE LUKE: "JNA je tog 18. novembra 1991. udarila vojni muhur na gazimestansku velikosrBsku priču..."

Tek ljudski galimatijas četnika, mafijaša, vikend-ratnika, na čelu sa Slobinim obavještajcima i priučenim pukovnicima, poručio je Bursać.

  • Društvo

  • 18. Nov. 2024  

  • 0

Na platou Crkve sv. Ante Padovanskog u Bihaću sinoć je paljenjem svijeća i molitvom za duše stradalih obilježena 33. obljetnica pada Vukovara i Škabrnje te zločina počinjenih nad civilnim stanovništvom tih gradova. 

Tim povodom Bihać je još jednom poslao poruku solidarnosti i suosjećanja prema Vukovaru i njegovim stanovnicima, ističući zajedničku bol i sjećanje koje ne blijedi.

Grad Vukovar pao je nakon 87 dana nadljudske borbe hrvatskih branitelja, ostavivši iza sebe tragediju koja je zauvijek promijenila historiju. Obilježavanje u Bihaću okupilo je brojne građane, vjerske predstavnike i lokalne zvaničnike, koji su se prisjetili svih žrtava i poslali snažnu poruku zajedništva i opomene za budućnost.

-Molitva je najmanje što možemo učiniti za duše stradalih, jer im se nikad nećemo moći dovoljno zahvaliti za slobodu koju nam je dala njihova borba. Nekako, slobodu uvijek uzimamo 'zdravo za gotovo', a nije nešto što možemo tako doživljavati. Za nju se borimo svakodnevno, a ovi su ljudi dali svoje živote da bismo mi danas u toj slobodi živjeli. - kazao je bihaćki župnik fra Ivan Tučić.

Herojski Vukovar i Škabrnja simboli su masovnih stradanja na ovim prostorima, a tragedije koje su pretrpjeli jedna su od najvećih nakon Drugog svjetskog rata. Na komemoraciji je posebno naglašena važnost zajedništva kao temelja opstanka i budućnosti.

-Vrlo je važno da se prisjećamo svega što se dešavalo od početka '90-ih, prvo u susjednoj Republici Hrvatskoj i Vukovaru, a potom se prenijelo i na Bosnu i Hercegovinu, posebno na naš kraj '92.-'93., da bi poražavajuće eskaliralo našom najbolnijom ranom - Srebrenicom. To je obilježilo naše živote i zbog toga je važno da pamtimo i budemo podrška jedni drugima kako nam se ne bi ponovilo. - istaknuo je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

Dodao je kako Bihać svojim primjerom pokazuje da je suživot ključna vrijednost za očuvanje mira:

-Bihać je najbolji primjer otvorenog grada koji baštini ideju suživota. U vremenu kada se pred našim očima i dalje ubijaju nevini, naša je obaveza ukazivati na te tragedije i biti glas savjesti.- kazao je Sedić

Komemoracija u Bihaću podsjetnik je na cijenu slobode i važnost sjećanja, kao i na potrebu stalne borbe za mir i pravdu u svijetu koji se, nažalost, i dalje suočava s tragedijama.

Godišnjicu stradanja Vukovara komentirao je i banjalučki književnik i novinar Dragan Bursać.

-Za šta se tačno borila JNA u Vukovaru? Za zemlju koje nije bilo? Za Tita i partiju koji su odavno ukopani? Za zvijezdu petokraku koju je izjeo kancer kokarde? Za pravdu sve sa tenkovima po slabo naoružanim civilima i ranjenicima u bolnici? Ne, JNA je tog 18. novembra 1991. porobljavanjem Vukovara udarila vojni muhur na gazimestansku velikosrBsku priču. Nije to bila nikakva jugoslovenska, a još manje narodna armija.

Tek ljudski galimatijas četnika, mafijaša, vikend-ratnika, na čelu sa Slobinim obavještajcima i priučenim pukovnicima, poručio je Bursać.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...