Ekonomija
DA LI JE OVO NOVA OBEĆANA ZEMLJA: Prosječna plata je gotovo 4.200 eura
19. Avg. 20250
Proteže se na gotovo 1.200 kilometara te je jedina direktna fizička veza te vrste između Finske i centralne Evrope. Prolazi uz ostale ključne dijelove infrastrukture, uključujući plinovode i energetske kablove.
Evropa
18. Nov. 2024
0
Misteriozni kvar na podmorskom telekomunikacijskom kablu koji povezuje Finsku i Njemačku poremetio je komunikacijske usluge, objavila je danas kompanija koja upravlja vezom. Kabel C-Lion1, koji povezuje Helsinki s Rostockom u Njemačkoj, izgradila je i njime upravlja Cinia, finska kompanija pod državnom kontrolom.
Proteže se na gotovo 1.200 kilometara te je jedina direktna fizička veza te vrste između Finske i centralne Evrope. Prolazi uz ostale ključne dijelove infrastrukture, uključujući plinovode i energetske kablove.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 18, 2024
The submarine fiber communications cable C-Lion-1 between Finland and Germany has been cut.
It’s the only cable connecting Finland with Central Europe. A vessel has set out to investigate the cause. pic.twitter.com/grynya4BBm
Nejasno je što je uzrokovalo kvar. Cinia je izjavila da još uvijek istražuje problem.
Kvar dolazi samo nekoliko sedmica nakon što su Sjedinjene Države upozorile da su otkrile povećanu rusku vojnu aktivnost oko ključnih podmorskih kablova. Dva američka dužnosnika izjavila su za CNN u rujnu da SAD smatra da je sada vjerovatnije da će Rusija izvesti potencijalne sabotaže na kritičnim dijelovima infrastrukture.
Upozorenje je uslijedilo nakon zajedničke istrage televizija Švedske, Danske, Norveške i Finske, koje su u aprilu izvijestile da Rusija ima flotu potencijalnih špijunskih brodova koji djeluju u nordijskim vodama kao dio programa moguće sabotaže podvodnih kabela i vjetroelektrana u regiji.
Ekonomija
DA LI JE OVO NOVA OBEĆANA ZEMLJA: Prosječna plata je gotovo 4.200 eura
19. Avg. 20250
Evropa
MINISTAR OBJASNIO RAZLOGE: Finska odbila slati američko oružje Ukrajini u okviru Trumpovog plana
06. Avg. 20250
Evropa
NEVIĐENE VRUĆINE POSLJEDICA KLIMATSKIH PROMJENA: Rekordne temperature na sjeveru Europe
02. Avg. 20250
Evropa
U ZEMLJI DEDA MRAZA IZMJERENO 30 STEPENI CELZIJEVIH: Rekordne temperature u Finskoj
13. Jul. 20250
Vijesti
"SB" NA DODJELI NAGRADA: Srbijanski film "Vjetre, pričaj sa mnom" je najbolji film 31. Sarajevo Film Festivala (FOTO)
Prije 34 min0
Politika
BAKIR IZETBEGOVIĆ IZ BUŽIMA: "Došli smo do trenutka istine. Ili će Dodik nadjačati državu i njene institucije ili..."
Prije 45 min0
Politika
DURAKOVIĆ STANIVUKOVIĆA NAZVAO POLUPISMENIM: Najavio krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Banjaluke
Prije 1h0
Hronika
DRAMA U BUDVI - SUKOBILI SE BIVŠI I SADAŠNJI ZAKUPAC PLAŽE: "Pustio je dobermana na nas, uzeo je lanac i krenuo..."
Prije 1h0
Evropa
NAPETO NA ISTOKU EUROPE: Zemlja članica NATO saveza počela pripreme na granici, kopaju se rovovi, postavljaju mine...
21. Avg. 20250
Evropa
BRITANCI PIŠU: Vladimir Putin se iznenada našao u velikim problemima...
20. Avg. 20250
Evropa
GORI NA ISTOKU EUROPE: Rusi izveli seriju napada Kindžalima, Poljska podigla borbene avione...
21. Avg. 20250
Evropa
PROCURIO VOJNI PLAN: Čeka se zeleno svjetlo, Njemačka pravi radikalan zaokret...
20. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.