Politika
SAFET KEŠO, ZASTUPNIK SDA: "Prijedlogom zakona o Sudu ideja Vrhovnog suda BiH definitivno je sahranjena!"
Prije 7 min0
(...) UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Kultura
26. Nov. 2024 26. Nov. 2024
0
Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak očekuje da će sevdalinka uskoro biti upisana na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, što bi značilo da je prepoznata kao globalni simbol kulturnog naslijeđa, saopćila je Press služba Ministarstva civilnih poslova BiH.
Navodi se da očekivani upis označava prekretnicu u očuvanju i promociji ove tradicionalne gradske pjesme, poznate po svojim duboko emotivnim tekstovima i melodijama.
"Sevdalinka nije samo pjesma, ona je izraz našeg kulturnog bogatstva koje ćemo sada dijeliti sa svijetom kroz UNESCO-ovu listu. To je obveza, ali i prilika za promociju našeg naslijeđa na globalnoj razini", poručila je ministrica Bošnjak.
Upisom na UNESCO-ovu listu sevdalinka će biti prepoznata kao dragulj svjetskog nematerijalnog naslijeđa, čime se osigurava njena promocija i očuvanje za buduće generacije. Sevdalinka je muzički izraz koji predstavlja refleksiju historije, životnog stila i bogate kulturne raznolikosti Bosne i Hercegovine.
U saopćenju se navodi da je proces nominacije, započet uz potporu kulturnih institucija, etnomuzikologa i Udruge glazbenih umjetnika Tuzle, obuhvatio prikupljanje građe koja svjedoči o historijskoj i umjetničkoj vrijednosti sevdalinke. Nominacija sevdalinke pokazuje napore za očuvanje kulturne baštine i njenog prenošenja na nove generacije, a podržana je i od Komisije za saradnju BiH s UNESCO-om. Njen značaj prepoznaju ne samo domaći stručnjaci, već i međunarodna zajednica, koja u sevdalinki vidi univerzalni izraz ljudskih emocija i tradicije.
Upisom na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine otvorit će se vrata daljnjem istraživanju, uključivanju sevdalinke u obrazovne programe i njenom afirmiranju kroz umjetnost, turizam i medije. Cilj je, kako ističu stručnjaci, osigurati održivost ovog jedinstvenog muzičkog žanra kao dijela svjetskog kulturnog blaga.
Prethodno, na 46. zasjedanju UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu, koje je održano od 21. do 31. jula u New Delhiju u Indiji, pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na Popis svjetske baštine UNESCO-a i postala prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je uvršten na svjetski popis zaštićenih spomenika.
Očekivani upis sevdalinke na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine govori o velikom angažiranju na zaštiti i promociji naših dobara, kao i velikoj pažnji koja se ovoj temi u nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, prije svega Državnoj komisije za saradnju s UNESCO-om i Ministarstvu civilnih poslova, posvećuje, saopćeno je.
Politika
SAFET KEŠO, ZASTUPNIK SDA: "Prijedlogom zakona o Sudu ideja Vrhovnog suda BiH definitivno je sahranjena!"
Prije 7 min0
Društvo
BROJNI DOMAĆI I STRANI GOSTI: Ovaj grad je među najposjećenijim ljetnim destinacijama u Bosni i Hercegovini
Prije 12 min0
Svijet
NETANYAHUOVA VLAST POKUŠAVA SAKRITI I CENZURISATI SVE: Izraelci šokirani brojem pogođenih raketa unatoč odbrambenim sistemima
Prije 17 min0
Sport
BAVARSKI DIV NEMILOSRDAN: Deset pogodaka u mreži Aucklanda na startu takmičenja, pogledajte sve golove... (VIDEO)
Prije 21 min0
Kultura
NASSER RABAH, PJESNIK IZ GAZE, JAVIO SE ZA ŠPANSKI MEDIJ: "Naše emocije kao da su mrtve, na dženaze idemo mehanički..."
13. Jun. 2025
Kultura
“LEGENDA O SKRIVENOM BLAGU”: Fondacija "Čuvari baštine – Bassania" pronašla stećke nadomak Sarajeva (FOTO)
14. Jun. 20250
Kultura
BRITANCI O ODLASKU EXIT-a: Veliki muzički festival povlači se iz Srbije nakon podrške studentskim protestima
Prije 22h0
Kultura
NOVO MJESTO OKUPLJANJA: Projekcijom filma "Kiss the Future" svečano otvoreno kino Grbavica
13. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.