POLJSKO ISKUSTVO RUSKOG LOGORA: U Sarajevu promoviran roman "Drugi svijet" autora Gustawa Herling-Grudzińskog (FOTO)

Roman je ove godine objavila zenička izdavačka kuća "Vrijeme", uz podršku poljskog Instituta knjige, a promociju knjige u Sarajevu podržala je Ambasada Republike Poljske u Sarajevu.

  • Kultura

  • 29. Nov. 2024  

  • 0

Bosansko izdanje romana "Drugi svijet" Gustawa Herling-Grudzińskog, jednog od najvažnijih poljskih pisaca 20. stoljeća, objavljeno ove godine u izdanju IK Vrijeme, predstavljeno je u četvrtak u Sarajevu.

O ovom klasiku logorske književnosti, izvorno objavljenom početkom 1950-ih, govorili su profesori Filozofskog fakulteta u Sarajevu Amela Ljevo-Ovčina i Vahidin Preljević, te prevodilac djela Kenan Efendić.

Herling-Grudziński (1919–2000) u sovjetski logor dospio je početkom Drugog svjetskog rata, kao dvadesetogodišnji mladić, i o godinu i po logorskog života napisat će izvrsno književno djelo. Roman „Drugi svijet“ prvobitno je objavljen u engleskom prijevodu, u Londonu, gdje je pisac, koji se neće vratiti u domovinu do pada komunizma, boravio nakon završetka rata.

Dijelovima i poglavljima organiziran po ugledu na "Zapise iz mrtvog doma" Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, roman prati glavnog junaka, autora, ali i na desetke drugih logorskih sapatnika i sapatnica, uz kratka esejistička razmatranja o slobodi, totalitarizmu i torturi.

Autor se u "Drugom svijetu" ne razračunava samo s ruskim korijenima sovjetskoga totalitarizma nego taj dominantan, nasilnički duh 20. stoljeća – kao obrazovan, produhovljen kosmopolit koji je preživio logor – gleda u širini i dubini Evrope i Zapada. Otuda će ironično – ali i precizno – svoje djelo svijet odrediti kao “Bildungsroman” (roman o odrastanju i formiranju ličnosti)... Ovaj je roman kanon poljske književnosti i svjetska književnost prve klase.

Roman je ove godine objavila zenička izdavačka kuća "Vrijeme", uz podršku poljskog Instituta knjige, a promociju knjige u Sarajevu podržala je Ambasada Republike Poljske u Sarajevu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...