Regija
ADVOKATI ZAHTIJEVAJU UKLANJANJE ŠEŠELJEVE SLIKE SA ZGRADE U NOVOM SADU: Spominje se i Srebrenica
16. Feb. 20250
"Ako predsjednik Trump tokom prošlog mandata nije izazvao nijednu vojnu intervenciju, računamo da neće ni ovaj put i da neće napasti Srbe”, rekao je.
Regija
30. Nov. 2024
4
U emisiji „Puls Srbije Vikend“ razgovaralo se o dnevno-političkim temama. Podsjećamo, na teritoriji općine Zubin Potok na sjeveru Kosova sinoć je došlo do eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar–Lepenac, kojim se vodom snabdjevaju mnogi gradovi u zemlji, kao i Kosovska energetska korporacija za hlađenje termoelektrana.
Srbijanski Kurir piše da su “albanski ekstremisti divljali automobilima u Gračanici, sa albanskim zastavama te skidali srpske zastave s ambasade u Skoplju”.
Pitanje koje su se gosti Kurir televizije bavili bilo je: “Potiču li nemiri na ulicama Beograda albanske ekstremiste na Kosovu?”
Gosti u emisiji bili su Vojislav Šešelj, SRS, prof. dr. Mina Zirojević, naučna saradnica, Đorđe Dabić, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, te Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
Između ostalog, Šešelj je rekao: “Nisam preveliki optimist. Tri srpska junaka su poginula kada je došlo do spontanog ustanka u Banjskoj, moramo ih sačuvati u sjećanju, proslaviti ih na adekvatan način, davati im imena ulica i škola. Moramo izvući neke pouke. To nije bilo dobro organizirano, nisu bili dobro obučeni. Imali su više zolja, a nisu znali kako ih koristiti. Ako dođe do sljedeće pobune, moraju imati veću podršku. Ovo je učinjeno mimo Srbije, Srbija nije direktno učestvovala u pripremama. Iz njih je progovorila herojska duša, više nisu mogli podnijeti tiraniju. Sve ih više muče i tuku”, rekao je on i dodao:
“Do dolaska Turaka, na području Kosova nije bilo Albanaca. Do Drugog svjetskog rata, tamo je živjelo pola pravoslavnih Srba i pola Albanaca. Kada je riječ o općinama koje bi trebale ući u zajednicu srpskih općina, jedna od njih je općina Gora. Formirao bih općinu Goraždevac, koja bi obuhvatila i Pećku patrijaršiju. Imala bi i direktnu kopnenu vezu s ove četiri sjeverne srpske općine. Potrebno je raditi na tome”, rekao je.
Progovorio je o zamjeni teritorija: “Bio bih spreman na zamjenu, da nam Albanija da od Skadra do Svetog Jovana, do Medove. Bez toga ne bih im dao ni pedalj zemlje”.
Što se tiče očuvanja teritorija Kosovu, Šešelj smatra da Srbija mora biti strpljiva do ovog datuma: “Do 20. januara moramo se strpjeti. Ostavio bih američkoj administraciji da počne rješavati probleme i da stvari vrati u prvobitno stanje, a nakon mjesec dana, ako to ne učine, onda imamo pravo i na vojnu intervenciju. Ako predsjednik Trump tokom prošlog mandata nije izazvao nijednu vojnu intervenciju, računamo da neće ni ovaj put i da neće napasti Srbe”, rekao je.
Podsjećamo, prije nekoliko dana je vanjskopolitički stručnjak Branimir Vidmarović govorio za naš portal o tome kako bi dolazak Trumpa na vlast mogao utjecati na Balkan, a što se tiče Kosova, također je govorio o zamjeni teritorije. “Što se tiče Balkana, ono što nam govori Trumpova politika od početka jest da Trump nema previše strpljenja za velike potankosti, birokraciju i evropsku proceduru u svemu tome.
Već je prije htio ostaviti trag, htio je to brzo riješiti. On i njegov posebni predstavnik išli su podosta džonom na Balkan i tu predlagali solucije poput zamjene teritorija koje su bile dobro prihvaćene i u Srbiji i na Kosovu. Međutim, EU je bila šokirana takvim razvojem situacije, takvim glasinama i govorila da bi to bio opasan presedan i tako dalje i to se sve zablokiralo uz pomoć Bruxellesa. Hoće li biti isto, vjerojatno, jer američki resursi nisu beskonačni i ne može SAD biti okrenut u svim smjerovima jednako”, smatra.
Koliko će Trumpova nova administracija ovog puta gledati ka Balkanu? “Zbog gore navedenog će vjerojatno ili biti manja pozornost na taj dio svijeta, ili jednaka. Možda ponekad opet pritisak u vidu Srbija – Kosovo. Ekonomija ili sigurnost, to je opet veliko pitanje. To zavisi kakav će biti Trump 2.0. Hoće li nastaviti ekonomskim metodama ili će s novim iskustvom koristiti i vojne prisile. U svakom slučaju, znamo da je paradigma sljedeća: To se mora završiti. Mora biti brzo, učinkovito. Dakle to želi bilateralno ili trilateralno, uz što manje strana. Trumpu je interesantno ostaviti svoj trag, sve to završiti. On bi htio biti GOAT i to je pokretačka snaga”, govori nam Vidmarović.
Regija
ADVOKATI ZAHTIJEVAJU UKLANJANJE ŠEŠELJEVE SLIKE SA ZGRADE U NOVOM SADU: Spominje se i Srebrenica
16. Feb. 20250
Regija
ZLI KLAUN VUČIĆEVOG REŽIMA: Haaški sud ga je izbacio iz zatvora da bi nastavio tamo gdje je kao ratni zločinac stao
19. Jan. 20250
Regija
ŠEŠELJ POSLAO PISMO NA ĆIRILICI KOJE ĆE SLEDITI SVE HDZ-ovce: "Sad ću vam ja nešto dokazati"
24. Dec. 20240
Vijesti
RATNI ZLOČINAC ŠEŠELJ O HRVATSKOM MINISTRU: "Grlić Radman je iz Bugojna i to mu se vidi na glavi; on je Srbin-katolik i zbog toga je poludio!"
27. Feb. 20244
Svijet
OŠTRE REAKCIJE IZ TURSKE: "Ključno je ne upasti u zamku koju su postavili Izrael i oni koji ga podržavaju“
Prije 23 min0
Vijesti
ARAKČI IDE U MOSKVU: Iranski šef diplomatije sutra se sastaje s Putinom
Prije 25 min0
Svijet
UPOZORENJE IZ KREMLJA: Moguće direktno naoružavanje Teherana nuklearnim oružjem
Prije 41 min0
Ekonomija
PLATE SIROTINJSKE, CIJENE EVROPSKE: Ulje, maslac, mlijeko, brašno... skuplji u BiH nego u Njemačkoj!
Prije 48 min0
Regija
ŠOKANTAN ISTUP MATE GRANIĆA NA HRT-u: "Milanović bi trebao biti malo oprezniji u davanju izjava o stradanju Palestinaca..."
20. Jun. 20250
Regija
TURISTI POBJEGLI, NEMA KUĆE KOJA NIJE STRADALA: Ljudi u strahu dočekuju noć (FOTO)
Prije 16h0
Regija
LIDER NOVOG LICA SRBIJE: "Pobjeda opozicije u Kosjeriću – početak kraja Vučićevog režima"
19. Jun. 20250
Regija
ŠTO JE TRAŽIO TO JE I DOBIO: Brutalan odgovor studenata Aleksandru Vučiću...
21. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.