Svijet
LAVROV O VELIKOM ZAOKRETU RUSIJE: "Nema više neprijateljskih zemalja, nego..."
16. Sep. 20250
Lavrov je rekao da je "vrlo ozbiljna greška" za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one "stalno pomiču".
Evropa
06. Dec. 2024
1
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da se upotrebom hipersoničnog projektila u ratu u Ukrajini nastojalo natjerati Zapad da shvati da je Moskva spremna upotrijebiti sva sredstva kako bi se osigurala od nanošenja "strateškog poraza".
U intervjuu američkom proruskom novinaru Tuckeru Carlsonu emitiranom u četvrtak Lavrov je rekao: "Poruka je da vi, mislim na SAD i saveznike SAD-a, koji također isporučuju ovo oružje dugog dometa režimu u Kijevu -- oni moraju shvatiti da ćemo biti spremni upotrijebiti sva sredstva da im ne dopustimo uspjeh u onome što nazivaju strateškim porazom Rusije".
Lavrov je rekao da je "vrlo ozbiljna greška" za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one "stalno pomiču".
Podsjetimo, Sergej Lavrov doputovao je na Maltu na sastanak Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), obilježavajući prvi posjet ruskog ministra vanjskih poslova nekoj državi članici EU-a od početka rata u Ukrajini.
Lavrov je sletio u glavni grad Malte Vallettu kako bi prisustvovao dvodnevnom sastanku ministara vanjskih poslova OESS-a, izvijestio je TASS.
Videosnimka dolaska pokazala je kako je ministar vanjskih poslova doputovao avionom ruske vlade, iako je ruskim zrakoplovima inače zabranjen ulazak u zračni prostor EU-a.
Glasnogovornici ruskog ministarstva vanjskih poslova Mariji Zaharovoj nije dopušteno da ga prati na putu jer joj je Malta ukinula vizu.
Dok se Lavrov obraćao okupljenima, ukrajinsko izaslanstvo napustilo je dvoranu.
- Mi smo htjeli izbjeći sukob. Ali u ovom trenutku trpimo napad SAD-a koji iskorištava ukrajinski režim, njihove neonacističke snage, koje naoružava, pomaže im tako da im daje oružje kojim napadaju ruski teritorij. Nismo imali izbora. Kao što je više puta rekao predsjednik Putin, suočeni smo sa snagama koje se pripremaju već godinama, snagama iz Ukrajine kojima je jedini cilj ugroziti našu sigurnost, rekao je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova.
- Ne zaboravimo gdje se nalazimo i što predstavlja ova organizacija - suradnju i sigurnost. A Rusija sve to negira - ne poštuje granice susjeda, ne poštuje ljudska prava. I vrhunac svega je da nam Lavrov ovdje laže u oči. Ili će Rusija poštovati pravila ove organizacije, ili će iz nje biti izbačena, rekao je Radoslaw Sikorski, poljski ministar vanjskih poslova.
Svijet
LAVROV O VELIKOM ZAOKRETU RUSIJE: "Nema više neprijateljskih zemalja, nego..."
16. Sep. 20250
Politika
DIPLOMATA FUAD ĐIDIĆ POJAŠNJAVA: "Teško je pronaći profil takve ličnosti kao što je Dodik čak i među opizicijom u RS. On je školovan u dvije škole - ruskoj i cionističkoj" (VIDEO)
13. Sep. 20250
Politika
INSTITUT ZA PROUČAVANJE RATA (ISW) DAO ANALIZU STANJA U BOSNI: "Rusija pojačava napore za destabilizaciju Balkana, posebno nakon sastanka Lavrova i Dodika"
12. Sep. 20250
Vijesti
TOTALNI FIJASKO LAKTAŠKOG SEPARATISTE: Dodik u Moskvi nije vidio Putina!
10. Sep. 20251
Vijesti
LJETO SE NE PREDAJE: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana..
Prije 6 min0
Šareni svijet
NEVJEROVATAN ISKORAK NAUČNIKA: Otvara se mogućnost za povratak izumrle ptice dodo
Prije 5h0
Evropa
TALAS SE ŠIRI: Italija uvodi sankcije ekstremističkim izraelskim ministrima?
Prije 5h0
Mini market
EVROPSKI PUT ILI PUT U PROVALIJU: Sarajevu zastavice Evropske unije, Dodiku i Čoviču kontrola nad državom!
Prije 5h0
Evropa
KAZNENA EKSPEDICIJA OD KOJE STRAHUJE RUSIJA: „Ako se ikada vratimo u Moskvu, to će biti na tenku - da srušimo Putina...“
15. Sep. 20250
Evropa
PROMJENA ODNOSA: Evropski udar na Izrael, poznati prvi detalji
Prije 15h0
Evropa
NAPETO NA ISTOKU EVROPE: Aktivira se plan baltičkih država, pridružuju im se Francuska i Njemačka
15. Sep. 20250
Evropa
SKANDAL U ENGLESKOJ: Pogledajte šta je osvanulo na zidinama kraljevskog dvorca uoči dolaska Donalda Trumpa...
17. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.