BRUTALNI IZRAELSKI REŽIM IMA JASNE CILJEVE: Evo zašto je Izrael pokrenuo niz zločinačkih napada na Siriju odmah nakon uspostave nove vlasti

Analitički portal Middle East Eye koji se bavi prostorom Bliskog istoka objavio je opširnu analizu pozadine izraelskih napada na Siriju nakon što je u toj zemlji došlo do svrgavanja režima Bashara al Assada. Analizu koju potpisuju Lubna Masarwa i Dania Akkad prenosimo u cjelosti.

  • Svijet

  • 11. Dec. 2024  11. Dec. 2024

  • 0

Pišu: Lubna Masarwa i Dania Akkad / Middle East Eye

Izraelska vojska je, kako je objavljeno, pokrenula najmanje 310 zračnih napada na Siriju, gađajući kritičnu vojnu infrastrukturu od svrgavanja sirijskog predsjednika Bashara al-Assada rano u nedjelju.

U roku od 48 sati, izraelska vojska je procijenila da je uništila oko 80 posto strateških kapaciteta sirijske vojske, što je navelo jednog stručnjaka da kaže da je ona sada "de facto demilitarizirana zemlja".

U međuvremenu, izraelske trupe zauzele su područja demilitarizirane tampon zone koja je prethodno bila pod kontrolom sirijske vojske, uključujući strateški važnu planinu Hermon koju Sirijci zovu Jebel al-Sheikh samo 40 km od Damaska.

Također je objavljeno da su vojnici zauzeli položaje 10 km izvan tampon zone u gradu Qatana, 25 km od glavnog grada. Izrael je to negirao, ali je rekao da se priprema za produženi boravak unutar zone.

Dakle, šta Izrael radi? Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, ministar obrane Israel Katz i drugi zvaničnici rekli su da Izrael uništava sva sredstva kojima bi pobunjeničke skupine u Siriji mogle napasti Izrael.

"Pružamo ruku onome ko želi živjeti s nama u miru i odsjeći ćemo ruku onome ko nas pokuša povrijediti", rekao je Netanyahu u ponedjeljak na svojoj prvoj konferenciji za novinare u 99 dana.

Naglasio je da će Golanska visoravan, područje koje je Izrael zauzeo tokom rata sa Sirijom 1967. godine i koje je od tada okupirano, biti "zauvijek dio Izraela", još jednom zahvalivši novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu što je 2019. godine priznao suverenitet Izraela nad tim područjem. Ujedinjeni narodi i većina međunarodne zajednice priznaju Golan kao dio Sirije.

Netanyahu je također istakao da je 9. oktobra 2023. obećao "promijeniti lice Bliskog istoka".

“U Pojasu Gaze uništili smo iranski ogranak, uništili bataoljone Hamasa, eliminirali vrh organizacije, srušili terorističke infrastrukture – one iznad zemlje i one ispod zemlje. Nasrallah više nije s nama, a ni osovina nije ono što je bila. Razbijamo je dio po dio", rekao je, rekavši da organizacija nije potpuno nestala.

"Država Izrael etablira svoju poziciju najmoćnije sile u našoj regiji, što nije bila desetljećima. Oni koji sarađuju s nama imaju velike koristi. Ko god nas napadne, gubi mnogo", dodao je Netanyahu. 

"Invazija na još više zemlje"

Mnogi Sirijci i drugi koji promatraju brzi tempo događaja kažu da vjeruju da izraelski napori idu dalje od odbrane i da Netanyahu koristi ovaj trenutak promjene u njihovoj zemlji kako bi trajno zauzeo novi teritorij.

Haid Haid, viši savjetodavni saradnik u Chatham Houseu, rekao je za Middle East Eye da je Izrael već osigurao dovoljno teritorija u Libanu posljednjih sedmica da se obrani od bilo kakvih napada iz Sirije.

"Sposobnosti koje tamo imaju također bi im omogućile da zaštite svoja područja, posebno nakon eliminacije svih projektila dugog dometa i vojnih kapaciteta unutar Sirije", rekao je Haid, ukazujući na izvještaje da su izraelske trupe stigle do Qatane.

"Govore da će je vratiti, ali oni su već okupirali Golansku visoravan koju nisu vratili. Zašto mislite da će ovo vratiti?", dodao je.

Rime Allaf, sirijski pisac i politički analitičar, objavio je na X da su izraelske akcije bile "ilegalna i nemoralna doslovna invazija na još više zemlje i krađa prava Sirijaca na vlastitu vojsku, koju je Izrael uništio čim je monstruozni režim pao".

Ameer Makhoul, palestinski aktivista i pisac, rekao je za MEE da se izraelska "flagrantna kršenja" provode uz malo negodovanja međunarodne zajednice.

Vjeruje da je cilj natjerati novu sirijsku vladu da "prihvati svršenu činjenicu koju Izrael nameće proširenom okupacijom i uništavanjem sirijskih snaga i poništavanjem njezinog suvereniteta".

Šta je pogođeno?

Nejasno je koliko je tačno napada Izrael izvršio na Siriju od nedjelje. Sirijski opservatorij za ljudska prava izvijestio je u utorak da je potvrdio preko 310 zračnih napada.

Izraelska vojska rekla je za CNN da je izvela 480 napada u istom razdoblju, od kojih su oko 350 izvele letjelice s posadom.

Do sada, izvještaji pokazuju da je Izrael uništio ili značajno oštetio 15 brodova sirijske mornarice udarima na luke u Al-Baydi i Latakiji. Također se izvještava da su uklonjene desetine projektila more-more .

Desetine helikoptera i aviona, uključujući cijelu sirijsku flotu borbenih aviona MiG-29, i zalihe municije navodno su uništeni u napadima na najmanje pet zračnih baza.

Oni koji su pogođeni uključuju zračnu bazu Qamishli u sjeveroistočnoj Siriji, zračnu bazu Shinshar u pokrajini Homs, zračnu bazu Khalkhalah u pokrajini Suwayda, vojnu zračnu bazu u blizini grada Aqraba, sat vremena vožnje od Damaska, i zračnu bazu Mezzeh, još bliže glavnom gradu.

Izraelske trupe okupirale Siriju

Izrael je također navodno ciljao sigurnosni kompleks u četvrti Kafr Sousa u Damasku, pogodivši zgrade koje uključuju obavještajnu službu, carinu i vojni štab, kao i vladin istraživački centar za koji se tvrdi da ga je Iran u prošlosti koristio za razvoj projektila.

Izraelska vojska rekla je novinarima da je također izvela napade na lokacije u Palmiri.

Izraelski ministar odbrane Katz rekao je u utorak da izraelska vojska stvara "sterilnu odbrambenu zonu" u južnoj Siriji "bez oružja i terorističkih prijetnji" i bez stalne izraelske prisutnosti.

Ali Haid je rekao da čak i prije izraelskih napada ove sedmice, Sirija ne bi mogla uspješno napasti Izrael svojom postojećom vojnom infrastrukturom.

Sada kada je Izrael u biti uništio sve sposobnosti koje je Sirija imala za napad, Haid se pita zašto bi Izrael zauzima položaje unutar ili izvan demilitarizirane zone s obzirom na područja koja je osigurao u Libanonu.

"Trenutno nema nikakvih naznaka da postoje prijetnje iz Izraela Siriji. Niko ne tvrdi da ćemo početi napredovati prema linijama dekonflikcije ili početi napadati Izrael", rekao je Haid.

Izraelska vojna vozila vraćaju se iz tampon zone sa Sirijom, u blizini sela Druza Majdal Shams na Golanskoj visoravni koju je Izrael anektirao, 11. prosinca 2024.Izraelska vojna vozila vraćaju se iz tampon zone sa Sirijom (Foto: Jalaa Marey/AFP)

Također je ukazao na izvještaje da su Izrael i sirijske pobunjeničke grupe ranije postigle uspješne sporazume prema kojima je Izrael pružao hitnu pomoć i medicinsku brigu borcima sve dok grupe nisu napadale Izraelce preko granice.

"Mogli su učiniti ono što su učinili u prošlosti, ali su odlučili da to ne čine, pa se postavljaju pitanja o tome zašto ovo sada rade", rekao je Haid.

Također je rekao da, iako Sirijci ne bi imali priliku uzvratiti Izraelu sa svojim kapacitetima koje su imali prije izraelski napada, Sirija je sada ostala bespomoćna.

"Sada je problem u tome što god se dogodilo, Sirijci se možda neće moći zaštititi, ne samo od Izraela, već i od drugih prijetnji koje bi mogle biti domaće", rekao je Haid.

Blokirati izgradnju države?

Netanyahu je kasno u utorak rekao da se Izrael neće miješati u unutrašnje stvari u Siriji.

Neki promatrači rekli su da ne vjeruju u njegovo obećanje, rekavši kako vjeruju da Izrael, osim što zauzima sirijski teritorij, pokušava zaustaviti funkcionalnost sirijske državu nakon pada Assada.

Abed Abou Shhadeh, politički aktivist sa sjedištem u Jaffi, rekao je da je Izrael "oprezan prema bilo kakvom prijelazu iz autoritarnih režima - bilo da su monarhije ili autokratije - na demokratske sisteme u arapskom svijetu". 

"Takav pomak potkopao bi sposobnost Izraela da iskoristi svoju vojnu moć i svoje veze sa SAD-om i Zapadom kako bi nametnuo političke aranžmane u regiji", rekao je za MEE.

Dim se nadvija nad Damaskom nakon izraelskih zračnih napada rano u utorak (Omar Haj Kadour/AFP)Dim nad Damaskom nakon izraelskih zračnih napada (Foto: Omar Haj Kadour/AFP)

Makhoul, palestinski aktivista i pisac, smatra da Izrael iskorištava međunarodnu zbrku uzrokovanu padom Assadovog režima i usponom mnogih sila u Siriji.

"Čini se da su sirijske frakcije zainteresirane, na ovaj ili onaj način, za postizanje međusobnog sporazuma, ali bi strana intervencija mogla biti odlučujuća i mogla bi dovesti do podjela i raspada u zemlji", ističe Makhoul.

Bassam Haddad, osnivač Programa za bliskoistočne i islamske studije i vanredni profesor na Univerzitetu George Mason, napisao je na X da će izraelsko uništavanje odbrambenih kapaciteta Sirije, za koje naglašava da ih nisu spriječile lokalne, regionalne ili međunarodne snage, imati značajan utjecaj na sljedeće korake u zemlji.

"To obuhvaća/ograničava sveukupne sposobnosti bilo koje nove vlade i odlučno mijenja preferencije i puteve na način koji garantuje mirno prihvatanje izraelskog sjevernog susjeda već neko vrijeme", napisao je.

Ali Chris Phillips, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Queen Mary i saradnik u Chatham Houseu, rekao je kako vjeruje da je Izraelu najviše stalo do brzog osiguranja svojih interesa prije nego što ga iko može zaustaviti. 

"Morate se sjetiti da je ovo ogromna promjena za najneprijateljnijeg susjeda Izraela. Ovo nije samo kraj diktature Bashara al-Assada. Ovo je kraj režima Baasa koji je na vlasti od 1963. godine, prije nego je Izrael osvojio Golanske visoravni", rekao je Phillips za MEE.

Rekao je da iz svoje perspektive, Izrael pokušava iskoristiti haos u Siriji kako bi što bolje ojačao svoju odbranu kako bi zadržao Golansku visoravan.

Između ostalih razloga, okupirano područje je strateški važno jer gleda na Galileju, pa bi stoga nudilo vojnu prednost ako bi se vratilo u ruke Sirije.

"Jasno je da Izrael zauzima stajalište da je važnije osigurati svoj nadzor nad Golanskom visoravni u pogledu ove nepoznate vlade nego nastaviti sa statusom quo", rekao je.

Phillips je rekao da su ti potezi "vjerovatno manje proračunati pokušaj da se namjerno oslabi novi režim. Umjesto toga iskorištava situaciju kako bi maksimizirao svoje interese".

Izraelu će biti nejasno koliko će nova vlada biti jaka, kakvu će međunarodnu podršku imati ili kakvu će ulogu Iran, Rusija i Turska igrati u napredovanju zemlje.

"Dakle, sada je prilika kada znaju da se neće suočiti s odmazdom. Mogli bi i sada zaštititi, maksimizirati svoju poziciju i iskoristiti kaos", rekao je Phillips.

"Ako se to dogodi i oslabi vladu u Damasku, to nije problem za Izrael", dodao je Phillips.

(Priredio: Samir BEGOVIĆ)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...