Vijesti
VJEŠTAK NA SUĐENJU OSMANU MEHMEDAGIĆU: Kidanje stranica i imitiranje tuđeg rukopisa
28. Okt. 20250
Krajem prošle godine je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Mehmedagića u kojoj su naveli da je on funkciju generalnog direktora OSA BIH obavljao iako nije imao stručnu spremu za nju, a koja je zakonom propisana.
Vijesti
09. Jan. 2025 09. Jan. 2025
0
Sud Bosne i Hercegovine je 8. januara 2025. potvrdio optužnicu Tužilaštva BiH kojom se optuženi Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno-sigurnosnih agencija (OSA) tereti da je počinio krivično djelo zloupotreba položaja.
“Optuženi se tereti da je u periodu od novembra 2019. do 27. februara 2023. godine, odnosno do razrješenja dužnosti generalnog direktora Obavještajno-sigurnosnih agencija Bosne i Hercegovine (OSABIH), navedenu dužnost obavlja iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uslov za obavljanje ovih funkcija, čime je upotrijebio svoj službeni položaj da bi sebi omogućio dalji ostanak na funkciji i na taj način održao službeni i društveni utjecaj, te stekao imovinsku korist u vidu plaće, za funkciju za čije obnašanje ne ispunjava zakonom propisane uslove”, naveli su iz Suda BiH.
S tim u vezi, optužnicom se stavlja na teret da je, navedenim protupravnim radnjama, pribavio za sebe protupravnu imovinsku korist u iznosu od 293.046,58 KM, jer je oštetio budžet BiH.
Podsjećanja radi, krajem prošle godine Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Mehmedagića u kojoj su naveli da je na funkciji generalnog direktora OSA BiH obavljao iako nije imao stručnu spremu za nju, a koja je zakonom propisana.
“Osumnjičeni je, kako bi sebi omogućio ostanak na ovoj funkciji, između ostalog, nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA BiH Parlamentarne skupštine BiH prezentovala diplomu Američkog univerziteta u BiH za zvanje bačelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nikada nije studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a do koje je diploma došao na nepoznat način”
“Osumnjičeni je, kako bi sebi omogućio ostanak na ovoj funkciji, između ostalog, nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA BiH Parlamentarne skupštine BiH prezentovala diplomu Američkog univerziteta u BiH za zvanje bačelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nikada nije studirao niti je na ovom fakultetu stekao kakvo zvanje, a do koje je diploma došla na nepoznat način”, navedeno je tada u optužnici Tužilaštva BiH.
Istaknuto je i to da je Mehmedagić naštetio ugledu BiH i nezakonitim aktivnostima ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo te je u optužnici predloženo oduzimanje nezakonite imovinske koristi.
U konačnici, optužen je za krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220. stav 3. Krivičnog zakona BiH, za koje je propisana kazna zatvora najmanje tri godine.
Važno je istaći da se protiv Mehmedagića vodi istraga u još jednom predmetu, zajedno sa bivšim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem.
Sumnja se da su zloupotrijebili položaj, nezakonito priskuškivali sudije Suda BiH i uposlenike Tužilaštva BiH, krivotvorili isprave, primili nagrade i druge oblike koristi.
Vijesti
VJEŠTAK NA SUĐENJU OSMANU MEHMEDAGIĆU: Kidanje stranica i imitiranje tuđeg rukopisa
28. Okt. 20250
Mini market
NOVI DETALJI SA SUĐENJA OSMICI: Ni u personalnom dosjeu nije naveo da je završio Američki univerzitet
30. Sep. 20250
Vijesti
SUĐENJE OSMANU MEHMEDAGIĆU: Selmo Cikotić stigao iz zatvora i kazao da se ne sjeća Osmice kao studenta
02. Sep. 20250
Vijesti
OSMICA MU ZABRANIO ULAZAK U NAŠU ZEMLJU: Kontroverzni slovenački biznismen se sveti BiH preko ćevapa
04. Sep. 20240
Svijet
U SREDOZEMNOM MORU DEŠAVAJU SE NEZABILJEŽENI NAPADI, A EVROPA ŠUTI: Posljedice bi mogle biti fatalne: "Pucali su punih 20 minuta"
Prije 4h0
Zdravlje
LIJEPE VIJESTI: Eksperimentalni lijek za rak pokazao izuzetnu efikasnost
Prije 4h0
Ekonomija
NUTELLA BI MOGLA POSTATI JOŠ SKUPLJA: Cijene ključnog sastojka odletjele u nebo
Prije 4h0
Zdravlje
PAZITE ŠTA JEDETE: Ova hrana povećava rizik od raka pluća
Prije 4h0
Vijesti
ŠOKANTAN ISTUP NEBOJŠE VUKANOVIĆA: „Evo vam ekskluziva, pitajte Draška Stanivukovića šta je jučer radio u Američkoj ambasadi...“
30. Okt. 20250
Vijesti
IVICA PULJIĆ NEMA DOBRE VIJESTI: "Amerikanci digli ruke od BiH prepuštaju je Evropskoj uniji, jedna stvar je svima privukla PAŽNJU..."
31. Okt. 20251
Vijesti
DIPLOMATSKI SUKOB WASHINGTONA I BERLINA: Amerikanci tražili od Schmidta da podnese ostavku, on odbio i rekao da...
Prije 15h1
Vijesti
OVO JE RAZLOG: Amerika u Vijeću sigurnosti otkrila zašto je povukla sankcije Dodiku! (VIDEO)
31. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.