Svijet
ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE IZ IZRAELA: U silovitom iranskom udaru na Beershebu ima mrtvih, šokantne poruke Donalda Trumpa...
24. Jun. 20250
Prijedlog kojim se predviđa prebacivanje Palestinaca koji žive u Pojasu Gaze u druge susjedne zemlje, bio je predmet brojnih kritika proteklih dana. Osim EU-a i nekih drugih aktera, i predstavnici Jordana i Egipta su odbacili taj prijedlog.
Svijet
29. Jan. 2025 29. Jan. 2025
0
Donald Trump je očigledno uvjeren u to da bi njegov sporni plan za Bliski istok mogao uspjeti. On se i dalje nada da će Egipat i Jordan ubuduće prihvatiti građane iz Pojasa Gaze, rekao je Trump u ponedjeljak (27. januara).
Život u Gazi je već odavno "pakao", kaže šef Bijele kuće. On zato, kako je dodao, želi da se žitelji Pojasa Gaze presele na područje "na kojem mogu živjeti bez svih tih nemira, pobuna i nasilja". Radi li se o trajnom ili samo privremenom preseljenju Palestinaca? Trump za sada odgovor na to pitanje za svaki slučaj ostavlja otvorenim.
On i dalje ustraje na ideji preseljenja Palestinaca i smatra da je to moguće - usprkos ogromnim političkim rezervama i sumnjama da to ne bi bilo u skladu s međunarodnim pravom. Trump na tome insistira unatoč svim demantijima, odbacivanju njegove ideje i (navodnim) telefonskim razgovorima s jordanskim kraljem Abdullahom II i egipatskim predsjednikom Abdelom Fattahom al-Sisijem.
„Volio bih kad bi on preuzeo neke od njih", rekao je Trump s pogledom usmjerenim prema svom egipatskom kolegi. No, iz al-Sisijevog ureda su demantirali taj navodni telefonski razgovor - kažu da dvojica političara o tome uopće nisu razgovarali. Trump pak na drugoj strani u kontekstu al-Sisija i Egipta naglašava: "Puno smo im pomogli, i siguran sam da će i on nama pomoći."
Prijedlog kojim se predviđa prebacivanje Palestinaca koji žive u Pojasu Gaze u druge susjedne zemlje, bio je predmet brojnih kritika proteklih dana. Osim EU-a i nekih drugih aktera, i predstavnici Jordana i Egipta su odbacili taj prijedlog.
Egipat podržava "nepokolebljivo inzistiranje palestinskog naroda na svojoj državi", saopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova u Kairu. Egipat odbacuje „svako miješanje u ta neotuđiva prava, bez obzira radi li se o kolonizaciji ili aneksiji zemlje ili o depopulaciji te zemlje u vidu progona".
Sličan je i stav Jordana koji se može pročitati u listu Jordan Times, koji je blizak vladajućim strukturama. Jordan nije nikakva alternativna domovina za Palestince, i to neće nikada ni biti, tvrdi se. „Jordan odbacuje svaki pokušaj oduzimanja prava Palestincima. Palestinci se ne mogu odreći svoje domovine."
Egipatsko odbijanje Trumpovog plana politolog Stephan Roll iz berlinske Fondacije nauka i politika (SWP) objašnjava jednim dijelom i solidarnošću, odnosno podrškom palestinskoj želji za vlastitom državom: „To je velika tema na unutarnjopolitičkom planu (…) davanje egipatske zemlje, to je tabu, pogotovo u kontekstu projekta preseljenja, za mnoge Egipćane je to anti-palestinski projekt. Vlada bi u tom slučaju morala računati sa znatnim protestima stanovništva."
Sa sličnim bi se problemima suočila i kraljevska porodica, odnosno vlada u Jordanu, dodaje Edmund Ratka, voditelj ureda Fondacije Konrada Adenauera u toj zemlji. Većina Jordanaca odlučno odbacuje taj projekt, koji se smatra podrivanjem „palestinske stvari", kaže on: „Niko u zemlji, pa ni kralj, ne želi se naći pod sumnjom da podržava takvu politiku. Pa i zato što bi to ojačalo ekstremističke grupacije unutar Jordana."
Postoji još jedan razlog, napominje Ratka: ne-palestinski dijelovi jordanskog stanovništva, koji čine kralježnicu države, zabrinuti su da bi se tako mogla promijeniti demografska i politička ravnoteža u zemlji, i to na njihovu štetu. A to bi, dodaje Ratka, moglo osnažiti argumentaciju desničarskih snaga u Izraelu koji već sad današnji Jordan smatraju zapravo državom Palestinaca.
Istina je da Jordanci palestinskog porijekla već danas dominiraju znatnim dijelovima jordanskog privatnog sektora. Sudeći po navodima raznih izvora, oko 50 posto jordanskog stanovništva je palestinskog porijekla. „I to je jedan od razlog zbog čega se jordanski starosjedioci protive dodatnom doseljavanju Palestinaca", napominje Ratka.
U Egiptu je Trumpov prijedlog probudio velike sigurnosne dileme, kaže SWP-ov stručnjak Roll. „А one se zrcale u činjenici da je pogranično područje Sinaja proteklih decenija ionako bilo vrlo nestabilno. U međuvremenu se situaciju koliko-toliko uspjelo stabilizirati, i to zahvaljujući masivnim vojnim akcijama." Kada bi na području Sinaja nastali veliki izbjeglički kampovi, pojavila bi se opasnost da bi opet moglo doći do nemira, koji bi se onda mogli proširiti i na ostatak zemlje, pojašnjava naš sagovornik.
Foto: DW
„Paralelno s tim prisutna je naravno i zabrinutost da bi se iz izbjegličkih kampova ili palestinskih naselja moglo napadati Izrael. A Izrael bi onda vjerovatno reagirao – i tako bi se Egipat našao u ratu s Izraelom. Oko toga postoje enormne brige", tvrdi Roll.
U Jordanu su razlozi za brige nešto drugačije naravi, dodaje Edmund Ratka. Tokom rata u Pojasu Gaze, koji je uslijedio nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023., kralj i vlada su imali sve više poteškoća u pokušaju da svoje stanovništvo uvjere u ispravnost svog kursa prema Izraelu – a to je kurs konsenzusa i mira. No izraelsko-jordanski mirovnih sporazum iz 1994. je bio sklopljen u očekivanju da će Palestinci jednoga dana dobiti vlastitu državu, podsjeća Ratka.
„Ako umre projekt palestinske državnosti, onda bi se po mišljenju jako velikog broja Jordanaca moralo temeljno dovesti u pitanje odnose prema Izraelu. I u tom se smjeru gleda na nedavni Trumpov prijedlog o transferu stanovništva.” U Jordanu, pogotovo u kontekstu historijskih iskustava s bijegom i progonom, niko ne vjeruje u to da bi preseljenje Palestinaca u susjedne zemlje bilo samo privremeno, dodaje Ratka.
„Aman je protjerivanje Palestinaca iz palestinskih područja uvijek definirao kao crvenu liniju", kaže Ratka. „Ako bi sada pristale na ovaj prijedlog, jordanske vlasti bi se našle u slaboj poziciji i naspram vlastitog stanovništva, ali i na međunarodnoj sceni kao neko ko nema utjecaja."
Slično je i kod Egipta, smatra Stephan Roll. "Posebice s pogledom na obnovu i ekonomski značaj (Pojasa Gaze, nap. red.) Egipat i dalje želi biti prisutan na licu mjesta. Zato se očekuje da bi Kairo mogao pokušati utjecati na Trumpove planove, a po mogućnosti i na to da ih on povuče.”
Roll ipak napominje da je Trump, bez obzira na sve kritike, kod jedne stvari itekako u pravu: "Pojas Gaze je kompletno uništen. Proći će godine i godine dok se on ne obnovi. Gdje bi Palestinci do tada trebali zapravo živjeti?", piše DW.
Svijet
ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE IZ IZRAELA: U silovitom iranskom udaru na Beershebu ima mrtvih, šokantne poruke Donalda Trumpa...
24. Jun. 20250
Svijet
NEŠTO VELIKO SE SPREMA: Trump ozbiljno shvata napade Irana, u Sredozemlje je poslao razarače i nosač aviona
17. Jun. 20250
Svijet
KINA ODGOVORILA TRUMPU: Porijeklo COVID-19 bi trebalo tražiti u SAD-u
30. Apr. 20250
Ekonomija
RAST NA EVROPSKIM BERZAMA: Nakon Trumpove najave da smanji carine Kini...
23. Apr. 20250
Vijesti
IZAZVAO NAJVEĆU KRIZU OD DEJTONA I GOTOVO UVEO DRŽAVU U RAT: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH? (VIDEO)
Prije 37 min0
Vijesti
AVDO AVDIĆ O LICEMJERJU LAKTAŠKOG VOŽDA: "Dodik je priznao institucije tek kada su mu obećale da ga neće pritvoriti" (VIDEO)
Prije 58 min2
Vijesti
SLADIĆ PROGNOZIRA PROMJENE: "Vrelina stiže kraj, ali..."
Prije 1h0
Politika
LJUBIŠA PETROVIĆ O DODIKOVOJ PRESUDI: "Prešao igricu, izdigao se iznad pravosuđa"
Prije 1h0
Svijet
ŠTA ĆE TO BITI: Saudijski princ poručio Izraelu - "Dok u Gazi ne bude mir, nema..."
04. Jul. 20250
Svijet
NEŠTO SE OPASNO KUHA NA DRUGOM KRAJU SVIJETA: Grade opaku vojsku koja može preći granicu
04. Jul. 20250
Svijet
TRUMPOVA TUŽITELJICA ŠOKIRALA SVE: FBI pregledava hiljade snimaka koji bi mogli srušiti moćnike
03. Jul. 20250
Svijet
"NAJVEĆA PLJAČKA U HISTORIJI AMERIKE": Demokratski kandidat za gradonačelnika New Yorka oštro reagirao na Trumpov zakon
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.