Vijesti
LUIGI SORECA PORUČIO BH. VLASTIMA: "Konačni Plan rasta mora biti u Bruxellesu naredne sedmice ili BiH ostaje bez 100 miliona eura!"
02. Jul. 20250
"Proces pristupanja EU je radikalno unaprijedio kvalitetu života građana u zemljama širom našeg kontinenta. Isto tako bi bilo i za Bosnu i Hercegovinu."
Vijesti
30. Jan. 2025 30. Jan. 2025
0
Nakon današnje sjednice Doma naroda, usvojena su dva zakona, Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti ličnih podataka.
Povodom usvajanja dva EU zakona, kolumnu je napisao šef Delegacije EU u BiH Luigi Sorecca.
"Usvajanje ovih zakona je važno jer donose konkretne koristi za građane BiH. Današnji rezultati su dobrodošao znak da je evropski put i dalje prioritet oko kojeg su saglasni različiti politički akteri.
Značajno je i što je bilo moguće usvojiti ključno zakonodavstvo vezano za EU usred političke krize. U mnogim ključnim trenucima, evropski put BiH odgođao se zbog blokada i unutrašnjopolitičkih rasprava.
Uz još uvijek prisutnu dozu opreza, istovremeno se usuđujemo nadati da je ovo znak da politički akteri prepoznaju šta je suštinski na kocki u ovom važnom trenutku za zemlju na njenom evropskom putu, te da su spremni da prevaziđu prepreke u pravcu daljeg napretka.
Već je rečeno, ali vrijedi ponoviti. Ako Bosna i Hercegovina ispuni određene ostvarive uslove, Međuvladina konferencija za otvaranje pristupnih pregovora može se održati u narednim mjesecima. Još uvijek je ostalo nekoliko koraka koje BiH treba poduzeti, kao što su Zakon o VSTV-u BiH, Zakon o sudovima i imenovanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima. Pripremni radovi su okončani i konačni rezultat je na domak ruke. Sada je pitanje političke volje da se pređu posljednji metri do cilja.
Evropski put je najbolja garancija prosperiteta i stabilnosti za Bosnu i Hercegovinu. Bosna i Hercegovina je geografski smještena u srcu Evrope i kulturno je i historijski evropska država. Ne stoje argumenti da ova zemlja treba usmjeriti svoju budućnost prema zemljama na nekim drugim kontinentima i u drugim vremenskim zonama.
Bosna i Hercegovina je prvi susjed prosperitetne i demokratske Uniju od 27 država članica sa visokom razinom vladavine prava, antikorupcije, ljudskih prava i standarda zaštite životne sredine, a koja je dosljedno lojalan partner i najveći pružalac pomoći. Štaviše, proširenje je jedan od prioriteta Unije, a u pripremi su planovi za prijem novih članica u narednim godinama.
Proces pristupanja EU je radikalno unaprijedio kvalitetu života građana u zemljama širom našeg kontinenta. Isto tako bi bilo i za Bosnu i Hercegovinu. Kao što je to bio slučaj u svim drugim zemljama, može se očekivati da će otvaranje pristupnih pregovora dovesti do većeg rasta, većih investicija i većeg broja radnih mjesta jer investitori vide unapređenje poslovne klime i realne izglede da se zemlja pridruži bogatom tržištu od 450 miliona ljudi.
Kako se zemlja usklađuje sa evropskim zakonodavstvom, standardi će se povećavati, u različitim oblastima poput funkcionalnosti demokratskih institucija, javne uprave, borbe protiv korupcije, infrastrukture, kvalitete zraka i vode, zdravstvene zaštite i obrazovanja.
Kašnjenja na evropskom putu su kašnjenja u ostvarivanju ovih pogodnosti. Isto tako, izostanak saglasnosti o Reformskoj agendi Plana rasta uskraćuje milijardu eura investicija za Bosnu i Hercegovinu, kao i konkretne mogućnosti za unapređenje kvalitete života građana ove zemlje.
Jasno je da u zemlji različitosti poput Bosne i Hercegovine, procesi donošenja odluka moraju postići ravnotežu između potreba različitih aktera. Stoga je razumljivo da je za zakone često potrebno više vremena za usvajanje nego u drugim zemljama. EU, sa svojih 27 država članica, također zahtijeva konsenzus kod različitih stavova. Ipak, postoji razlika između vremena potrebnog za razmatranje zakona i namjernog blokiranja evropskog puta iz potpuno drugih razloga, što se nažalost prečesto dešava. Rezultate blokada i zakašnjelog napretka najviše osjećaju obični građani. Bosna i Hercegovina je zemlja ogromnog potencijala, ali trenutno ne ostvaruje optimalne rezultate u privlačenju investicija, te ima jednu od najvećih stopa iseljavanja stanovništva u svijetu. Napredak na evropskom putu je prilika da se negativni trendovi preokrenu, a pozitivni izgrade.
Nadajmo se da je današnje zaključenje Zakona o graničnoj kontroli i Zakona o zaštiti ličnih podataka održiv znak u pravom smjeru", navodi u kolumni Sorecca.
Vijesti
LUIGI SORECA PORUČIO BH. VLASTIMA: "Konačni Plan rasta mora biti u Bruxellesu naredne sedmice ili BiH ostaje bez 100 miliona eura!"
02. Jul. 20250
Vijesti
KONAKOVIĆ S AMBASADORIMA EU U BiH: Predstavljene pripreme za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici, razgovarano i o...
02. Jul. 20250
Vijesti
"SB" U ALEJI AMBASADORA; LUIGI SORECA POSADIO LIPU I PORUČIO: "Moramo raditi i zajednički preuzeti više odgovornosti na..." (FOTO)
22. Maj 20250
Vijesti
SASTALI SE U SARAJEVU: Čović i Soreca razgovarali o izbornom zakonu, vladavini prava i EU integracijama
19. Maj 20250
Politika
MARINA PENDEŠ BIJESNA: "Oni manipuliraju, krivo se interpretira naš prijedlog...!"
Prije 11 min0
Regija
DRAMA U SRBIJI NE PRESTAJE: Policija rasturala barikade, ima povrijeđenih i uhapšenih, kreće totalna blokada tri najveća grada!
Prije 30 min0
Društvo
LIJEPE VIJESTI IZ KANADE: Gradonačelnik Edmontona proglasio 11. juli Danom sjećanja na genocid u Srebrenici
Prije 52 min0
Regija
SLOVENKA ŠOKIRANA CIJENAMA U HRVATSKOJ: "Ovo nije normalno. I hoće da platiš u kešu, ne dobiješ račun!"
Prije 1h0
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U RS-u: Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a na ulicama...
02. Jul. 20251
Vijesti
MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO RS: "Ovaj Zakon i sudije omogućavaju pljačku!"
01. Jul. 20250
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
01. Jul. 20253
Vijesti
DODIK ZAPRIJETIO: Velike kazne bankama koje poštuju američke sankcije
01. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.