Društvo
RIJEČI FADILE EFENDIĆ, PREDSJEDNICE UDRUŽENJA "SREBRENIČKE MAJKE", TREBA PROČITATI I ZAPAMTITI: "Teško onome ko nekog mrzi, on sam sa sobom..."
Prije 16 min0
Svoj apel Hrvatima u BiH Žužul je uputio posredstvom Večernjeg lista BiH koji je blizak Čovićevom HDZ-u.
Mini market
03. Feb. 2025
0
Bivši šef hrvatske diplomatije Miomir Žužul, inače prvi hrvatski ministar koji je tokom obnašanja dužnosti morao podnijeti ostavku i odstupiti iz Vlade zbog optužbi za korupciju i sukob interesa, pozvao je Hrvate u BiH da organizirano pokrenu lobističku kampanju kod administracije Donalda Trumpa "kako bi osigurali svoju punu ravnopravnost u BiH".
Svoj apel Hrvatima u BiH Žužul je uputio posredstvom Večernjeg lista BiH koji je blizak Čovićevom HDZ-u.
Žužul, koji se svojevremeno hvalio vlastitim lobističkim uspjesima u SAD za hrvatsku stvar, kazao je mostarskom Večenjaku kako je uspjeh Republike Hrvatske bio rezultat aktivne diplomatije i lobističkih napora koji su RH omogućili da iznese svoju istinu pred najvažnijim svjetskim liderima. Slično iskustvo sada treba preslikati na situaciju Hrvata u BiH.
Kako naglašava Žužul, Hrvati u BiH nemaju luksuz pasivnog čekanja. Umjesto toga, moraju aktivno iznijeti svoje interese i spriječiti da se kroz strane kanale šalju lažne slike o njihovoj ulozi u BiH. Organizirano lobiranje može osigurati da ključni međunarodni akteri shvate stvarnu prirodu problema i podrže rješenja koja će jamčiti ravnopravnost Hrvata u BiH, navodi Večernjak riječi Žužula.
Žužul ističe važnost povezivanja s administracijom Donalda Trumpa, koja ima specifičan pogled na međunarodne odnose. Aktivno sudjelovanje u Trumpovim redovima, bilo kroz podršku njegovim političkim inicijativama ili kroz izravnu komunikaciju s njegovim timom, moglo bi donijeti značajne prednosti Hrvatima u BiH. Osim SAD-a, Hrvati u BiH trebaju aktivno raditi na izgradnji odnosa s ključnim europskim državama poput Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva. Njemačka, kao najutjecajnija država Europske unije, ima veliki utjecaj na političke procese u BiH. Međutim, kako primjećuje Žužul, bošnjačke političke elite već desetljećima vode "mini ofanzivu" u međunarodnim krugovima, lobirajući za svoje interese. Srpska strana, s druge strane, često se oslanja na podršku Rusije, dok Hrvati ostaju u najnepovoljnijoj poziciji jer nemaju organizirane i koordinirane lobističke aktivnosti.
Lobiranje u Njemačkoj mora biti usmjereno na objašnjavanje važnosti Daytonskog sporazuma i njegove uloge u očuvanju ravnoteže među trima narodima. Hrvati moraju naglasiti da pokušaji stvaranja unitarne BiH, u kojoj bi Bošnjaci dominirali, nisu u skladu s evropskim standardima demokratije i ravnopravnosti. Sličan pristup potreban je i u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje bi Hrvati trebali izgraditi odnose s ključnim političarima i institucijama te osigurati da njihova perspektiva bude zastupljena.
Da bi osigurali svoju ravnopravnost, Hrvati u BiH moraju biti proaktivni, organizirani i glasni. Njihovi predstavnici moraju biti prisutni u međunarodnim institucijama, diplomatskim krugovima i ključnim medijima kako bi razotkrili pokušaje manipulacije i osigurali potporu za svoja legitimna prava, smatra Žužul.
Hrvati u BiH imaju priliku iskoristiti povoljne političke okolnosti i boriti se za svoju poziciju. No, ta prilika neće trajati vječno. Kako zaključuje Žužul, ne smije se dopustiti da drugi oblikuju percepciju o Hrvatima u BiH. Oni sami moraju iskoristiti svoje resurse i lobističke kanale kako bi osigurali svoju budućnost u zajedničkoj državi. Lobiranje nije samo pravo već i obaveza Hrvata u BiH. To je ključ za osiguranje njihove ravnopravnosti, očuvanje Daytona i postizanje dugoročne stabilnosti u BiH, zaključuje Žužul.
Društvo
RIJEČI FADILE EFENDIĆ, PREDSJEDNICE UDRUŽENJA "SREBRENIČKE MAJKE", TREBA PROČITATI I ZAPAMTITI: "Teško onome ko nekog mrzi, on sam sa sobom..."
Prije 16 min0
Ekonomija
DOMAĆA KOMPANIJA NOVI VLASNIK, A BROJNA PITANJA ČEKAJU ODGOVORE: U ArcelorMIttalu radi 2.000 ljudi, a iz Sindikata...
Prije 29 min0
Vijesti
VIKEND ISPRED NAS: Danas i sutra u našoj državi sunčano i vruće, jedino što je slab lokalni pljusak...
Prije 40 min0
Gastro
KUCKANJE PO NJIMA NIJE BAŠ POUZDAN METOD: Ovo su tri najbolja načina kako da izaberete sočnu lubenicu
Prije 6h0
Mini market
"ON NAM PRIJETI CRNIM SCENARIJEM!": Bijes u Čovićevim redovima nakon Izetbegovićevog intervjua...
Prije 21h1
Mini market
PLENKOVIĆ U SREBRENICI: Ispit naše savjesti i poštovanja prema žrtvama Heliodroma, Gabele, Silosa, Dretelja...
10. Jul. 20251
Mini market
CURE RAZLOZI GAŠENJA AL JAZEERE: Korupcija presudila velikom medijskom projektu u regionu?
10. Jul. 20251
Mini market
NALAZ REVIZORA SVE ŠOKIRAO: Kako su SDA-ovi načelnici upravljali Kalesijom, najbogatiji nije dobro prošao...
Prije 23h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.