Mini market
ZAHIRAGIĆ ODBRUSIO VULINU: "O opstanku Bosne i Hercegovine ne odlučuje, niti će odlučivati Srbija"
26. Feb. 20250
"Na to sve sindikat, nažalost, šuti, što je nevjerojatno i što je još jedan od dokaza političkog pritiska kakvom su sindikati izloženi u KS...", spominje Zahiragić
Vijesti
11. Feb. 2025 11. Feb. 2025
1
Zastupnik SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Haris Zahiragić oglasio se na Facebooku gdje je žestoko kritikovao stranke Trojke (Naša stranka, SDP i NIP) koje su usvojile izmjene Zakona o državnoj službi i ponovo uvela savjetnike u Kanton Sarajevo (KS). Zahiragićev status prenosimo u cjelosti: "Dok vode sveti rat protiv privrednika u FBIH i dok cijene osnovnih životnih namirnica divljaju bez ikakvih mjera za zaustavljanje, Trojka u KS iz džepova građana uzima preko 4 miliona KM za svoje savjetnike! Upravo je Skupština Kantona Sarajevo usvojila izmjene Zakona o državnoj službi i ponovo uvela savjetnike u KS, a koje je SDA nekada prije 10-tak godina ukinula u KS. Od danas u Kantonu Sarajevo, Premijer, svaki ministar, načelnik i gradonačelnik, imaju pravo na po 2 savjetnika.To je ukupno 46 savjetnika. Koeficijent za obračun plate je 6.4, a koji se zatim množi sa osnovicom. Da bi se plate uskladile sa Uredbom o minimalnoj plati, a i da bi se ispoštovali opravdani zahtjevi državnih službenika i namještenika, osnovica u KS morat će biti najmanje 425 KM u ovoj godini. Osnovice su u svim općinama dosta veće, ali radi lakšeg računanja ukratko ću izračunati koliko košta ovaj zakon: Neka je osnovica 425 × koeficijent 6.4 = 2.720KM neto + cca 70% nameta i doprinosa u iznosu od 1.904KM = 4.624 KM bruto. Ukoliko na to dodamo 10% minulog rada, a pretpostavlja se da će na mjesto savjetnika doći ljudi sa barem 20 godina radnog iskustva, onda se trošak po savjetniku povećava na 5.086KM. Na to trebamo dodati i troškove toplog obroka u iznosu od preko 300KM, ali neka bude da je 300KM, dolazimo do iznosa od 5.386 KM. Eh, sada, da izračunamo ukupan trošak. 26 savjetnika u Vladi KS + 20 savjetnika u jedinicama lokalne samouprave = 46 savjetnika 46 × 5386KM = 247.756KM mjesečno 247.756 × 12 mjeseci = 2.973.072 KM Na to, ukoliko dodamo za svakog od njih 46 troškove prijevoza ili korištenja službenog auta i vozača, mobilnog telefona, putovanja, reprezentacije i drugih davanja, možemo doći, bez ikakvih problema, da ne pretjerujemo, do iznosa od preko 4 miliona KM godišnje. Željeli su da isto pravo na 2 savjetnika propišu i za Predsjedavajućeg Skupštine Okerića i predsjedavajuće OV, ali smo ih u tome spriječili u javnoj raspravi, prije svega zahvaljujući činjenici da je resorna ministrica bila djelimično racionalna. Osim toga, od danas žalba državnih službenika ne odlaže izvršenje Rješenja, što znači da će se državna služba dodatno deprofesionalizirati i politizirati, te da će prilikom prijema novih državnih službenika biti dodatno olakšan prijem stranačkih poslušnika i aktivista. Na to sve sindikat, nažalost, šuti, što je nevjerojatno i što je još jedan od dokaza političkog pritiska kakvom su sindikati izloženi u KS... WELCOME TO RS - REPUBLIKA SARAJEVO! Faruk Kapidžić dia Mahir Dević Sebija Izetbegovic Smiljana Viteškić Faruk Selmanović Adi Kalem - mi smo, naravno, glasali protiv, iako imamo i mi svoje načelnike. Nismo svi isti... Zadovoljstvo je biti na drugoj strani!
Mini market
ZAHIRAGIĆ ODBRUSIO VULINU: "O opstanku Bosne i Hercegovine ne odlučuje, niti će odlučivati Srbija"
26. Feb. 20250
Politika
"BAGERI SU UGAŠENI": Zahiragić poručuje da su opet Dodik i SNSD spasili "svog izvođača radova Elmedina Konakovića"
20. Feb. 20253
Politika
POTPREDSJEDNIK SDA HARIS ZAHIRAGIĆ OTVORENO: "Trojka je napravila da Dodik i Čović mogu donositi odluke bez njih" (VIDEO)
27. Jan. 20250
Politika
ZAHIRAGIĆ UZBURKAO DUHOVE: „Kako te, bolan, Konakoviću, nije sramota...“
27. Jan. 20250
Vijesti
UOČI VAŽNOG SASTANKA NA ZAHTJEV SLOVENIJE: Članicama Vijeća sigurnosti UN-a precizno predstavljen pokušaj rušenja Dejtonskog sporazuma pod vodstvom Dodika
Prije 4 min0
Regija
PO SVOM NARODU ZVUČNIM TOPOM: Ko još vjeruje Vučiću da je držao kišobran na Jevrejskom i da je "napadnut" u Potočarima
Prije 6 min0
Evropa
"MERZOV PLAN" DOŠAO NA RED: Njemačka je pred najvažnijom odlukom u novijoj historiji!
Prije 23 min0
Politika
HADŽIAHMETOVIĆ O DODIKU: "Može da pobjegne u Mađarsku ili Rusiju, a u Srbiji nije dobrodošao..."
Prije 32 min0
Vijesti
VRTOGLAVA CIFRA KOJU NOSI KUĆI: Evo koliko će Darko Ćulum naplatiti za svoj odlazak iz SIPA-e
18. Mar. 20250
Vijesti
KRENULO JE: SIPA od jutros provodi akcije u Banjoj Luci, Prnjavoru i Bosanskoj Gradišci...
18. Mar. 20250
Vijesti
DODIK I KARAN IDU KORAK DALJE: MUP RS u proceduru poslao zakon kojim želi preuzeti kontrolu granice
19. Mar. 20251
Vijesti
EKSKLUZIVNO / ČELNICI RS U POTPUNOJ PANICI: Stevandić u Beogradu kukao da će mu srušiti helikopter, Dodik ne nosi mobitel da ga ne bi mogli locirati?!
19. Mar. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.