Regija
TANJA FAJON, ŠEFICA DIPLOMACIJE SLOVENIJE: "Ne krijemo zabrinutost zbog nedavnih secesionističkih akcija u Republici Srpskoj..."
04. Apr. 20250
Ključne odredbe odluke uključuju suspenziju mjera koje utiču na sektor energetike i transporta, a koji obuhvataju naftu, gas, električnu energiju i transportnu infrastrukturu.
Evropa
24. Feb. 2025
0
Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon pozdravila je postepeno ukidanje sankcija Siriji koje je danas objavila Evropska unija (EU).
"Politička tranzicija, koja uključuje civilno društvo i žene, mora se dogoditi pod sirijskim vodstvom. Podržavamo postepeno povlačenje sankcija uz pomno praćenje razvoja na terenu i radnji novog privremenog rukovodstva Sirije", poručila je podsjetivši na svoju raniju posjetu Siriji.
Evropska unija (EU) je u ponedjeljak objavila da obustavlja sankcije sirijskom energetskom, transportnom i bankarskom sektoru kako bi pomogla obnovu zemlje nakon pada režima Bashara al-Assada.
U saopćenju, EU je naveo da taj potez ima za cilj "olakšati angažman sa Sirijom, njenim ljudima i preduzećima, u ključnim područjima energetike i transporta, kao i olakšati finansijske i bankarske transakcije povezane s takvim sektorima i onima koji su potrebni u humanitarne i rekonstrukcijske svrhe".
Ključne odredbe odluke uključuju suspenziju mjera koje utiču na sektor energetike i transporta, a koji obuhvataju naftu, gas, električnu energiju i transportnu infrastrukturu.
Uz to, pet sirijskih entiteta, uključujući Industrijsku banku, Popularnu kreditnu banku, Štedionicu, Poljoprivrednu kooperativnu banku i Syrian Arab Airlines, uklonjeno je sa liste sankcionisanih organizacija EU-a, navodi AA.
Ovaj potez također olakšava finansijske transakcije sa Sirijskom centralnom bankom u humanitarne svrhe i svrhe rekonstrukcije.
EU je odlučio produžiti humanitarno izuzeće na neodređeno vrijeme, osiguravajući kontinuiranu podršku naporima u pružanju pomoći.
Regija
TANJA FAJON, ŠEFICA DIPLOMACIJE SLOVENIJE: "Ne krijemo zabrinutost zbog nedavnih secesionističkih akcija u Republici Srpskoj..."
04. Apr. 20250
Vijesti
ŠEFICA SLOVENSKE DIPLOMATIJE U RAZGOVORU SA KONAKOVIĆEM: Od BiH se očekuje da nastavi reformske procese...
15. Feb. 20250
Vijesti
DENIS BEĆIROVIĆ U NJEMAČKOJ: "Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić primjenjuje metode koje je koristio Slobodan Milošević..."
15. Feb. 20252
Evropa
ŠEFICA SLOVENSKE DIPLOMATIJE: "Ukrajina je sve bliža NATO savezu, ali..."
04. Dec. 20240
Mini market
JEDAN PRAZNIK, VIŠE PARADA: "Kao što studentima pokazuje crveni srednji prst, Vučić provokativnim odlaskom u Moskvu pokazuje srednji prst EU"
Prije 11 min0
Vijesti
BEĆIROVIĆ UGOSTIO DELEGACIJU PATRIOTSKE LIGE: "Odbrana BiH je najvažniji zadatak"
Prije 14 min0
Ekonomija
MINISTAR EDIN FORTO NAJAVIO NOVI SASTANAK: "Pomoći ćemo prijevoznicima"
Prije 34 min0
Regija
BIVŠI PREMIJER CRNE GORE ZDRAVKO KRIVOKAPIĆ TVRDI: "Zbog Porfirija i Vučića 'Newsmax' cenzurisao dijelove mog intervjua"
Prije 44 min0
Evropa
HOĆE LI EVROPSKA UNIJA DOBITI NOVU MOĆNU ČLANICU: Taj bi potez šokirao cijeli svijet
27. Apr. 20250
Evropa
NEOČEKIVANI OBRAT: Razlog zbog kojeg je nestalo struje u Španjolskoj i Portugalu ipak nije prirodni fenomen...
29. Apr. 20250
Evropa
ŠOK ZA MOSKVU: Šta je Volodimir Zelenski rekao o likvidaciji ruskog generala...
29. Apr. 20250
Evropa
DRAMA OKO PRIMIRJA U UKRAJINI: Trump šokirao Kijev, Njemačka se izričito protivi...
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.