Politika
ŽELJKO KOMŠIĆ DIREKTNO: "Stranci idu na nagodbu sa Trojkinim proevropskim Dodikom, DF neće u tome učestvovati"
07. Apr. 20251
Pozvao je sve da se okrenu budućnosti i da prestanu pokušavati podijeliti Bosnu i Hercegovinu.
Vijesti
28. Feb. 2025 28. Feb. 2025
1
Svečanom akademijom održanoj u organizaciji Skupštine hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u Narodnom pozorištu u Mostaru obilježen je Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Pored predstavnika gradske i kantonalne vlasti svečanoj akademiji prisustvovao je i član Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je u svom govoru istakao kako je 1. mart 1992. datum koji će ostati upisan u historiji BiH.
"O svemu onome što je uslijedilo nakon 1. marta 1992. moglo bi se puno pričati, ali sve to može stati u jednu rečenicu: Ponosni smo na ono što smo radili. Ne kajemo se zbog svega toga što smo radili i kada bi se opet rodili, opet bi isto", poručio je Komšić.
Dodao je kako može podnijeti da nekima u ovoj zemlji 1. mart ne znači ništa, ali, po njegovim riječima, nikad neće pristati na to da neko kaže kako ovo nije njegova zemlja.
"Šta god vi mislili, to ne može. Sve ostalo može. Mi ne možemo da pristanemo da Banja Luka nije naš grad. Mi ne možemo da pristanemo da Doboj, Bijeljina, Zvornik, Foča, Srebrenica pogotovo, nisu naši gradovi. Ja vas molim da to shvatite i prihvatite", kazao je Komšić.
Osvrnuo se i na aktuelnu političku situaciju, kazavši kako ne može shvatiti da postoje ljudi koji su „spremni riskirati potencijalni napredak i budućnost svoje djece zbog jedne stražnjice“.
"Ako smo dovoljno budale da sudbina jednog čovjeka definira našu budućnost, onda se pitam jesmo li mi sposobni uopće biti normalni i racionalni ljudi", kazao je član Predsjedništva BiH.
Pozvao je sve da se okrenu budućnosti i da prestanu pokušavati podijeliti Bosnu i Hercegovinu.
"Ne dijelimo ovu zemlju, ne može se podijeliti. Probano je više puta, ne ide. Čemu onda pokušavati ponovo?", zaključio je Komšić.
Predsjednik Skupštine HNK-a Džafer Alić u svom je obraćanju podsjetio kako su pripreme za referendum, izglasavanje i proglašenje nezavisnosti BiH bili kompleksan posao za koji je bilo potrebno strpljenje, kompromis, odlučnost, znanje i volja.
"Danas, nakon 33 godine izglasavanja nezavisnosti, govorimo o historijskoj odluci tadašnjeg rukovodstva, ali i naroda BiH. Na referendumu je 63 posto punoljetnih građana BiH kazalo da želi savremenu i nezavisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH, Bošnjaka, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive", podsjetio je Alić.
On je istakao žrtve koji su podnesene za nezavisnost Bosne i Hercegovine.
"Svjesni smo da moramo više cijeniti ono što imamo jer ništa od onoga što imamo nije slučajno. Svjesni smo, da su generacije Bosanaca i Hercegovaca kada je trebalo ustale i branile BiH na način kako je ko trebao, borci na prvoj liniji, doktori u bolnicama, profesori u školama, radnici u industriji. Kako tada tako i danas, radeći svako svoj posao najbolje što se može, pokazujući hrabrost i karakter, pojedinačno i kolektivno, u dobrim i manje dobrim danima i godinama", kazao je Alić.
Po njegovim riječima, BiH ima ratne heroje, mirnodopske heroje, dobitnike Nobelove nagrade, dobitnike Oscara, najbolje sportiste i odlične studente, koji se, svako na svoj način, bore za ono što je 1992. potvrđeno, a to je nezavisnost BiH, prenosi Fena.
"U posljednjim desetljećima u borbi za domovinu sve važniju ulogu imaju sportska, kulturna, obrazovna, ekonomska i sve druge vrste diplomatije. Mi u BiH trebamo u skladu s vremenom prepoznati pozitivne efekte sporta, kulture, obrazovanja i ekonomije na stvaranje pozitivnog okruženja, i trebamo podržavati naše kulturne i sportske ambasadore. Trebamo osigurat sigurno i pozitivno ozračje za razvoj ekonomije, a oni će domovini uzvratiti izvrsnošću na svakom polju", naglasio je Alić, dodavši kako se historiju i sudbinu prethodnih generacija ne može promjeni, ali se na sudbinu budućih generacija itekako može utjecati.
Politika
ŽELJKO KOMŠIĆ DIREKTNO: "Stranci idu na nagodbu sa Trojkinim proevropskim Dodikom, DF neće u tome učestvovati"
07. Apr. 20251
Vijesti
BEĆIROVIĆ I KOMŠIĆ ZATRAŽILI VANREDNU SJEDNICU PREDSJEDNIŠTVA BiH: U toku je napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine!
04. Mar. 20250
Vijesti
ODLUKA JE PALA: Komšić će tražiti izuzimanje mađarskog kontingenta iz misije EUFOR-a u BiH
04. Mar. 20250
Vijesti
ČLAN PREDSJEDNIŠTVA BiH REAGOVAO NA SPOMINJANJE RATA: Komšić hitno pozvao mađarskog ambasadora na razgovor
03. Mar. 20250
Svijet
ŠEF NATO-a PORUČIO SAVEZNICIMA: "EU i Kanada moraju napraviti kvantni skok kod ulaganja u odbranu"
Prije 16 min0
Regija
NAKON OTVORENOG PISMA REKTORA PREMIJERU SRBIJE: Beogradsko Prvo osnovno javno tužilaštvo saopštilo je da nije zakazano...
Prije 18 min0
Politika
PRIVATIZOVANA POLICIJA ŠTITI KRIMINALCA: Dodik i dalje na slobodi, pravosuđe se ne oglašava o pokušaju hapšenja
Prije 24 min0
Politika
STEVANDIĆ UZVRATIO "TROJCI": "U plavom kombiju kad dođe po mene, povedite i Schmidta"
Prije 25 min0
Vijesti
NEČUVENO: Odlukom Vlade Federacije BiH penzioneri dobili povećanje, ali drastično manje...
22. Apr. 20250
Vijesti
MIRKO ŠAROVIĆ O AFERI "VIADUCT" BEZ DLAKE NA JEZIKU: "Dok neko ne zaplati i ne ode iza rešetaka, ovo neće stati"
22. Apr. 20250
Vijesti
ZET BAKIRA IZETBEGOVIĆA: Mirsad Berberović prvostepenom presudom oslobođen optužbi u predmetu "Zadruga"
23. Apr. 20250
Vijesti
NEŠTO SE ČUDNO DOGAĐA: Schmidt najavio vanredno obraćanje...
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.