Sport
OVO SE NE PAMTI: Teniser usred meča zapalio cigaretu (FOTO)
Prije 5h0
U avgustu 2003. godine podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, a suđenje je počelo 22. decembra iste godine u Okružnom sudu u Beogradu.
Sjećanje
12. Mar. 2025 12. Mar. 2025
1
Na današnji dan prije 22 godine, 12. marta 2003. godine, ispred zgrade Vlade Srbije ubijen je tadašnji premijer Zoran Đinđić.
Povodom godišnjice njegovog ubistva, u 9 sati, odlazeći premijer Miloš Vučević i njegovi ministri položiće vijenac u dvorištu Vlade Srbije na mjestu gdje se dogodio atentat.
Bivši članovi Vlade Zorana Đinđića, na čelu sa bivšim premijerom Zoranom Živkovićem, odaće poštu ubijenom premijeru u 10 sati na Novom groblju u Beogradu.
Najavljeno je da će u 12.25 položiti vijenac na mjestu gde je Đinđić ubijen, u dvorištu Vlade.
Neformalna grupa studenata Univerziteta u Nišu organizovaće u 12 sati komemorativni skup u znak sjećanja na bivšeg premijera i predsednika Demokratske stranke (DS).
Najavili su da će se okupiti na Bulevaru Zorana Đinđića, preko puta Pozorišta lutaka u Nišu.
Zoran Đinđić je izabran za premijera u januaru 2001. godine, nakon pobjede Demokratske opozicije Srbije (DOS) na parlamentarnim izborima u decembru 2000. godine.
Jedan je od osnivača Demokratske stranke u kojoj je u septembru 1990. godine izabran za predsjednika Izvršnog odbora, a u januaru 1994. godine za predsjednika stranke. Na tu funkciju je biran u julu 1998. i februaru 2000. godine.
Od februara do septembra 1997. godine bio je na funkciji gradonačelnika Beograda, kao kandidat koalicije Zajedno.
Nekoliko sati nakon ubistva, Vlada je proglasila vanredno stanje u Srbiji, a za počinioce odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana i pojedini pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003. godine, policija je u akciji "Sablja" uhapsila više od 11.000 ljudi, uključujući političare, visoke vojne oficire i pravosudne zvaničnike.
U avgustu 2003. godine podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, a suđenje je počelo 22. decembra iste godine u Okružnom sudu u Beogradu.
Sud je 23. maja 2007. godine optužene proglasio krivima i osudio na ukupno 378 godina zatvora.
Bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i njegov zamjenik Zvezdan Jovanović osuđeni su na po 40 godina zatvora, kao neposredni izvršioci ubistva.
Zoran Đinđić rođen je 1952. godine u Bosanskom Šamcu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1974. godine, a doktorirao na Univerzitetu u Konstancu, Njemačka, 1979. godine.
Od 1989. godine je bio profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i viši naučni saradnik u Centru za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. Autor je više stručnih eseja i knjiga iz oblasti filozofije, politike i ekonomije.
Sport
OVO SE NE PAMTI: Teniser usred meča zapalio cigaretu (FOTO)
Prije 5h0
Politika
JEZIVE PROGNOZE UGLEDNOG PRAVNIKA: "Republika Srpska će postati rezervat sluđenih ljudi, neće biti investitora, BIĆE STRAŠNO...!"
Prije 5h0
Mini market
BORENOVIĆ U ŠOKU NAKON OBJAVE LAŽNIH INFORMACIJA: Odmah je demantovao navode Dodikove televizije... (FOTO)
Prije 6h0
Politika
DODIKOVA AVANTURA IZAZVALA PANIKU U RS-u: "Protiv nas su skoro svi svjetski centru, jedini uspjeh za sada je..."
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.