BRITANSKI AMBASADOR U BEOGRADU NEMA DILEME: "Kriza u BiH zbog Dodika, Srbija da poštuje suverenitet BiH"

Obraćajući se polaznicima Visokih studija bezbjednosti i odbrane, koje organizuje ministarstvo odbrane Srbije, Ferguson je rekao da je institucionalna i politička kriza u BiH posljedica političkih izbora predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, makar od 2010. godine.

  • Politika

  • 13. Mar. 2025  13. Mar. 2025

  • 1

Britanski ambasador u Beogradu Edward Ferguson izjavio je danas da Srbija kao potpisnica Dejtonskog sporazuma ima zakonsku obavezu da poštuje i suverenitet Bosne i Hercegovine i političku nezavisnost te države i njenih institucija, prenosi Beta.

Obraćajući se polaznicima Visokih studija bezbjednosti i odbrane, koje organizuje ministarstvo odbrane Srbije, Ferguson je rekao da je institucionalna i politička kriza u BiH posljedica političkih izbora predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, makar od 2010. godine.

Ferguson je, međutim, dodao da za političke, ekonomske i socijalne probleme sa kojima se BiH danas suočava nije odgovoran nijedan pojedinac, već da i “bošnjačke, hrvatske i srpske političke vođe i međunarodna zajednica zajedno snose odgovornost”.

„Današnja siutacija je ipak veoma specifična. Nakon proglašenja prvostepene presude Suda BiH, predsjednik Dodik želi da svijet vjeruje da je Republika Srpska ugrožena. Nije. Da postoji etnički uslovljena kriza u BiH. Ne postoji. Ono što postoji je institucionalna i politička kriza kao posljedica političkih izbora predsjednika Dodika, makar od 2010. kada je prvi put objavio da je njegov cilj razdruženje države BiH i trasiranje nezavisnosti Republike Srpske“, kazao je Ferguson.

Ferguson, britanski ambasador u BiH od 2014. do 2018. godine, rekao je i da ga „posebno brine“ situacija u toj zemlji u kojoj „ključ bezbjednosti i stabilnosti ostaje sažeta u osnovnoj formulaciji iz Dejtonskog mirovnog sporazuma“.

„A to je da je BiH jedinstvena, suverena i politički nezavisna država koja u svom sastavu ima dva entiteta: Republiku Srpsku i Federaciju BiH, i koja postoji pod Ustavom BiH i bez prava na secesiju“, naveo je.

On je kazao da se mogu čuti „odlučni, ponosni glasovi bosanskih Srba koji se suprotstavljaju Dodikovim opasnim postupcima, koji su loši za RS, BiH i za srpski narod“.

„Velika Britanija kao svjedok Dejtonskog sporazuma ostaje posvećena očuvanju prava i odgovornosti oba entiteta, kao i same države u cjelini. Želimo tijesno da sarađujemo sa Srbijom kako bismo ostvarili mir, stabilnost i napredak ne samo u BiH, već širom ovog regiona“, dodao je Ferguson.

On je rekao i da sve neriješene tenzije na Balkanu, u okviru država i između država, koče potencijal regiona, navodeći da se prvo pitanje koje mu svaki investitor postavlja tiče bezbjednosti.

„Srbijanska privreda je na dobrom putu. U trenutnom globalnom kontekstu, rast od gotovo četiri posto je impresivan. Ali Srbija i dalje ne čini dovoljno da sustigne one države koje su se priključile Evropskoj uniji prije 15 godina. Širom regiona, BDP po glavi stanovnika je između 25 i 50 posto prosjeka EU. Sve to podstiče odliv mozgova iz zemalja regiona, što dalje otežava sprovođenje reformi zbog manjka kapaciteta, i ovaj začarani krug postaje sve komplikovaniji“, kazao je.

Ferguson je rekao i da je „ogromna šteta“ što mnogi ljudi u Srbiji imaju bolje mišljenje o Kini ili Rusiji nego o Velikoj Britaniji i Zapadu.

„Smatram da je moj zadatak da pokušam da nas vratim na jedan pozitivniji kolosek. Kako bih uspio u tome, fokusiran sam na izgradnju britansko-srbijanskih odnosa u tri ključne oblasti – želim da unaprijedim naše trgovinsko i ekonomsko partnerstvo, želim da izgradimo čvršće bezbjednosno partnerstvo i želim da radim na poboljšanju ugleda Britanije u Srbiji, kao i na reputaciji Srbije u Britaniji“, kazao je.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...