Vijesti
ĆULUM FORMALNO OBAVLJAO DVA POSLA: U Vijeću ministara BiH muk i tišina (VIDEO)
Prije 12h0
Ne želi biti izložen dvostrukom pritisku – s jedne strane, od onih koji insistiraju da SIPA nastavi rad na teritoriji RS-a, a s druge strane, od vlasti RS-a koje zahtijevaju poštovanje usvojenog zakona o zabrani rada ove agencije na teritoriji RS-a.
Vijesti
18. Mar. 2025
0
Darko Ćulum, direktor Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), podnio je ostavku na ovu funkciju. Ovu odluku donio je u skladu sa zakonima i zaključcima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske (RS), a koji se odnose na zabranu djelovanja državnih institucija na teritoriji RS-a.
Prema izvorima, Ćulum je ispunio uslove za penziju i ne želi biti izložen dvostrukom pritisku – s jedne strane, od onih koji insistiraju da SIPA nastavi rad na teritoriji RS-a, a s druge strane, od vlasti RS-a koje zahtijevaju poštovanje usvojenog zakona o zabrani rada ove agencije na teritoriji RS-a.
Darko Ćulum će nakon što napusti Državnu agenciju za istrage i zaštitu SIPA-u, naplatit će pripadajuću otpremninu u iznosu od 30 000 KM i konačno preći u MUP RS-a saznaje Crna-Hronika.
Nakon ostavke, Ćulum planira povratak u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, nakon čega će vjerovatno otići u penziju.
Ostavka dolazi u trenutku povećanih političkih tenzija, posebno nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila zakone kojima se osporava nadležnost državnih pravosudnih institucija, uključujući Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) i SIPA-u. Uprkos ovim zakonima, SIPA je nastavila s radom na teritoriji RS-a, provodeći akcije poput nedavnog hapšenja tri osobe u Banjoj Luci, Prijedoru i Bosanskoj Gradišci zbog sumnje na krijumčarenje oružja iz BiH u Francusku.
Vlada RS-a je dala rok zaposlenima iz RS-a u SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i VSTV-u, da napuste te institucije i pređu u entitetske institucije do sutra, uz najavu sankcija za one koji to ne učine.
Trenutno nije poznato ko će preuzeti funkciju direktora SIPA-e nakon Ćuluma. Njegova ostavka otvara pitanje budućeg funkcionisanja ove agencije u kontekstu trenutnih političkih dešavanja.
Vijesti
ĆULUM FORMALNO OBAVLJAO DVA POSLA: U Vijeću ministara BiH muk i tišina (VIDEO)
Prije 12h0
Politika
POTEZ MEHMEDOVIĆEVE STRANKE: Najavljena krivična prijava protiv Darka Ćuluma i Borjane Krišto
Prije 19h1
Mini market
STRUČNJAK ZA SIGURNOST O POVRATKU ĆULUMA NA POSAO: "Vijeće ministara moralo preuzeti odgovornost"
14. Jul. 20250
Mini market
DAMIR MAŠIĆ O POVRATKU ĆULUMA: "Miš mekinjaš jednako kao i vlasnik mu iz Laktaša"
14. Jul. 20250
Regija
SUSJEDI PIŠU: Konakovićeva stranka pod istragom, on kaže da je to politički...
Prije 19 min0
Politika
JOŠ JEDNA INSTITUCIJA OD KOJE TRAŽI ODGOVORE: Zastupnik Sanel Kajan traži odgovore o zapošljavanju Bošnjaka u javnim preduzećima u Stocu
Prije 20 min0
Vijesti
GRADSKO VIJEĆE ODLUČILO: Samir Avdić (NiP) novi gradonačelnik Sarajeva (FOTO)
Prije 24 min0
Show
POZNATI PUSTOLOV U SARAJEVU: Konaković uručio diplomatski pasoš BiH Kristijanu Iličiću
Prije 24 min0
Vijesti
PROCURILE DOBRO SKRIVANE INFORMACIJE: Amerikanci zaustavili Schmidtovo nametanje, evo šta je bio pripremio...
Prije 18h2
Vijesti
NEVJEROVATAN POTEZ VISOKOG PREDSTAVNIKA: Schmidt upozorio Berlin da ne usvaja rezoluciju o Srebrenici
13. Jul. 20253
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: U Centru za obuku u Zalužanima ministar Karan sazvao...
14. Jul. 20250
Vijesti
NiPOTIZAM I RENESANSA: Kako je ministar Konaković u samo jednom mjesecu pozapošljavao rodice, supruge, kćerke, bratiće, komšije...
14. Jul. 20256
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.