Zdravlje
PRIRODA NUDI OBILJE: Ovo su najbolje namirnice za ljeto koje će vas istovremeno i osvježiti i zdravo nahraniti
Prije 23 min0
Granični prelaz Pavlovića most, na Drini kod Bijeljine, zvanični je međunarodni prelaz između Bosne i Hercegovine i Srbije. Specifičan je po tome što se za prelazak preko mosta, na kojem je smještena granica, plaća mostarina. Tridesetogodišnja koncesija na osnovu koje je donesena odluka o naplati mostarine ističe sljedeće godine. Da li će to donijeti promjene u funkcionisanju ovog prelaza?
Društvo
23. Mar. 2025 23. Mar. 2025
0
Kada je prije 29 godina izgrađen, Pavlovića most na rijeci Drini, na granici između Srbije i Bosne i Hercegovine zamijenio je nesigurnu skelu kojom su prije toga za prelaz na drugu obalu koristili mještani Semberije i Mačve.
Danas, njegova frekventnost broji se milionima prelazaka godišnje.
PREDRAG SANTRAČ, inspektor za graničnu kontrolu na GP "Pavlovića most"
"U 2024. godini prešlo je 1,171 838 lica, a 343 hiljade 26 vozila. U prva dva mjeseca ove godine prešlo je 171 hiljada 465 lica i 101 hiljada 357 vozila".
Pavlovića most jedan je od prvih primjera javno-privatnog partnerstva, ali i jedini most na Drini, između Srbije i Bosne i Hercegovine, na kojem se naplaćuje mostarina. Toga nisu pošteđeni ni oni u pograničnom dijelu.
SLOBODAN ĐALAMIĆ
"Nikakvih olakšica mi iz pograničnog dijela nemamo, ne znamo šta će biti u budućnosti kada to pređe na Republiku Srbiju. Ja prelazim 30 godina veoma često, rodom sam iz Mačve, živim i radim u Bijeljini, imam i imanje u Srbiji. Dakle, posebno u ljetnjim mjesecima kad imam nekih sezonskih poslova, dešava mi se, nekoliko puta sam, sjećam se, u jednom danu sam prešao osam puta, osam puta sam platio putarinu".
Ovih dana most je ponovo dospio u žižu javnosti jer sljedeće godine ističe tridesetogodišnja koncesija. Nakon što istekne ugovor o koncesiji, most će preći u vlasništvo Srbije i oni će odlučivati o tome da li će prelazak i dalje biti naplaćivan.
Do tada, naplatu mostarine u iznosu od 180 dinara, odnosno oko tri konvertibilne marke, vrši kompanija "Drina River Bridge", koja ima i obavezu održavanja mosta. Njihov komentar o tome šta se očekuje nakon isteka koncesije nismo uspjeli da dobijemo. S druge strane, mještani sa obje strane Drine nadaju se da će od sljedeće godine preko mosta moći besplatno.
Izgradnja Pavlovića mosta trajala je četiri godine i koštala četiri miliona dolara. Pristupne puteve izgradila je država Srbija, a sam most Slobodan Pavlović, biznismen iz Semberije sa adresom u Chicagu.
(BHRT)
Zdravlje
PRIRODA NUDI OBILJE: Ovo su najbolje namirnice za ljeto koje će vas istovremeno i osvježiti i zdravo nahraniti
Prije 23 min0
Regija
PETRA NAKON POSJETE HRVATSKOJ TVRDI DA NIKADA NIJE BILA TAKO PONIŽENA: "Umjesto raja dočekao me je pakao"
Prije 28 min0
Evropa
GORI VATRA U OKOLINI SOLUNA: U gašenju požara iz vazduha učestvuju pet aviona i... (VIDEO)
Prije 33 min0
Estrada
ŽIKI JAKŠIĆU JE PRIJE MANJE OD MJESEC NAGLO POZLILO: Nakon toga uslijedio je tajac o njegovom...
Prije 43 min0
Društvo
INTERNETOM SE ŠIRI MAPA KOJA JE ŠOKIRALA BOSNU I REGION: Tamnocrvena boja označava pravu strahotu
Prije 3h1
Društvo
ŠPRAJC I MALO DRUGAČIJI POGLED NA GAŠENJE AL JAZEERE BALKANS: Spiskani milioni, ogromne plaće i program koji niko nije gledao...
Prije 13h0
Društvo
SRĐAN PUHALO O GAŠENJU JEDNOG MEDIJA U BiH: "Slučaj Al Džazire je pokazao da gazde boli..."
13. Jul. 20252
Društvo
PROŠLE GODINE SU BILI SUZDRŽANI NA GLASANJU O REZOLUCIJI O SREBRENICI U UN-u: U petak su došli u Potočare
13. Jul. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.