Rat u zalivu
VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC: "Izrael je jedini gubitnik u primirju"
08. Apr. 20260
Ogorec je uvjeren da bi Rusija bila spremna na dolazak mirovnih snaga, ali pod njihovim uvjetima – tek kad bi završile sve vojne operacije.
Evropa
25. Mar. 2025
0
Vojni analitičar Marinko Ogorec na televiziji N1 govorio je o ratu u Ukrajini i stanju ukrajinske vojske.
Ogorec kaže da je NSATU misija završena priča, ali ističe da si Hrvatska nema što predbacivati jer je maksimalno pomagala Ukrajini“Od samog početka Hrvatska se jasno i nedvosmisleno stavila na stranu EU-a i NATO saveza i osudila agresiju po svim pitanjima. Pružala je maksimalnu pomoć Ukrajini koliko god je bilo moguće u našim okvirima, čak i više od naših okvira”, poručio je Ogorec.
Analitičar kaže i da se stvaraju dva diskursa među zapadnim zemljama o ratu u Ukrajini.
“Jedne su na čelu s SAD-om za prekid vatre i za zaustavljane borbenog djelovanja, a druga opcija je koalicija voljnih. Ali velik dio europskih zemalja šute”, kazao je.
Ogorec smatra da bi se u određenoj situaciji rat u Ukrajini mogao razviti u treći svjetski rat.
“Takozvane mirovne snage, ako bi se sad poslale u Ukrajinu bez da bi došlo do prekida vatre i sporazuma o primirju, bez da bi došlo do zasutavljanja ratnih operacija, bez da bi došlo do suglasnosti i jedne i druge strane o sukobu o tome da dođu neke neutralne snage koje bi bile tampon zona – te tzv. mirovne snage bi bile ustvari interventne snage koje bi se direktno uključile u oružani sukob. Drugim riječima, to bi bio početak trećeg svjetskog rata”, rekao je.
Ogorec je uvjeren da bi Rusija bila spremna na dolazak mirovnih snaga, ali pod njihovim uvjetima – tek kad bi završile sve vojne operacije.
“Ja vjerujem da, kao i sve operacije do sada koje su bile mirovne operacije, bi morale proći kroz Vijeće sigurnosti UN-a. Kad oni donesu rezoluciju, vjerojatno bi bile uključene zemlje koje nisu članice NATO-a i koje su neutralne u cijelom ovom sukobu. Ili bi se uključile zemlje koje bi bile podjednako prihvatljive i Ukrjaini i Rusiji”, smatra Ogorec.
Što se tiče europskog plana naoružavanja, Ogorec poručuje da će se Europa još neko vrijeme morati oslanjati na američko tržište koje je puno naprednije. “Savladati naglo nekakav tehnološki jaz u kratkom vremenu jednostavno nije moguće”, kaže Ogorec.
“Nije u pitanju samo naoružavanje i vojna oprema. SAD ima vrlo razvijen satelitski sustav, sustav promatravanja, izvješćivanja, obavještajne strukture. Sad vidimo u Ukrajini da je ta obavještajna potpora praktički vrijednija i važnija, nego što je slanje i isporuka naoružanja. Jer bez obavještajne potpore sustavi na prvoj crti su slijepi. Europa je i u tome u nedostatku i to treba nadoknaditi. Hoće li uspjeti tako brzo? Ne vjerujem”, zaključio je Ogorec.
Rat u zalivu
VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC: "Izrael je jedini gubitnik u primirju"
08. Apr. 20260
Regija
VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC UPOZORAVA: "Srbija se intenzivno naoružava, Ne postoji sistem koji bi nas odbranio od 'Zagrepčanke'..."
12. Mar. 20260
Regija
VOJNI ANALITIČAR TVRDI: "Hrvatsku neće napasti Rusija ili Kina, opasnost prijeti od susjeda"
08. Mar. 20260
Rat u zalivu
VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC: Pokušava li Teheran uvući što veći broj država u sukob kako bi promijenio ravnotežu snaga?
03. Mar. 20260
Regija
GUBITAK AUTORITARNOG GLASA: Zašto je Vučiću važno da Orban ostane na čelu Mađarske
Prije 11 min0
Hronika
NAŠA SRCA ISPUNJENA TUGOM: Profesor se oprostio od tragično stradale učenice u Novom Pazaru
Prije 28 min0
Svijet
OPASAN RASKOL: Kako je Trump razbio MAGA pokret i pokrenuo bratoubilački rat na desnici
Prije 44 min0
Mini market
NEDOSLJEDNOST I LICEMJERSTVO: Međunarodni aerodrom Banjaluka odgovorio na PROZIVKE Bojana Kresojevića
Prije 53 min0
Evropa
HLADAN TUŠ ZA BIJELU KUĆU: Evropa sasjekla Trumpov naum u startu
09. Apr. 20260
Evropa
EKSLUZIVA SPIEGEL-a: Trumpov ultimatum Evropi – Rutte prenio šokantnu poruku iz Bijele kuće
09. Apr. 20261
Evropa
HLADAN TUŠ IZ BRUXELLESA: Bliži se kraj Vučićevoj dvostrukoj igri, izgledan je i najcrnji scenarij...
10. Apr. 20260
Evropa
EKONOMSKI ZEMLJOTRES U NJEMAČKOJ: Ovakav potop nije viđen decenijama
09. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.