NAPAD NA USTAVNI POREDAK BOSNE I HERCEGOVINE: Ispunjavaju li Dodik i Stevandić uslove da postanu "lica sa crvene Interpolove potjernice"?

Nenad Stevandić bio nevidljiv kada je takođe uredno napustio BiH, a potom se i vratio

  • Politika

  • 27. Mar. 2025  

  • 0

Sud Bosne i Hercegovine raspisao je međunarodnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem. Sud je prethodno zaprimio prijedlog Tužilaštva BiH da se prema osumnjičenima za rušenje ustavnog poretka, Dodiku i Stevandiću, raspiše međunarodna potjernica. Ona je formalno proslijeđena kancelariji Interpola u Sarajevu, koji ju je unio u sistem. Trenutno se čeka potvrda centrale iz Liona, bez koje potjernica ne može stupiti na snagu, piše Euronews.

Dok se čeka da li će i zvanično kao "lice sa crvene Interpolove potjernice" uskoro osvanuti i lik Milorada Dodika, on boravi u Izraelu, daleko od domaće političke vreve.

"Čekaju me u narednim danima veoma važne aktivnosti za Republiku Srpsku, sve ćemo to obaviti i na miran način vratiti se u RS naredne sedmice", rekao je predsjednik RS Milorad Dodik.

Tri dana roka ima Interpol da donese odluku o mogućem raspisivanju međunarodne potjernice. No, poznavaoci prilika, kažu da je potrebno da se ispune i dodatni određeni uslovi.

"Da je djelo koje se njemu stavlja na teret i u svijetu predviđeno kao krivično djelo, to je pod jedan. Pod dva, da nema političku pozadinu, da se radi o fer i mogućem suđenju. Da li je to ispunjeno kod Dodika vidjećemo vrlo brzo. Ja ću podsjetiti da ima iskustava da kada i Interpol i raspiše centralnu potjernicu pa se ona ne izvršava, imate danas tu situaciju Putina ili Netanyahua", kaže Miodrag Stojanović, advokat.

Da iza svega stoji politički progon institucija RS i njenih predstavnika, saopštila je i Vlada RS, pozivajući se na član statuta Interpola, u kojem piše da se zabranjuje intervencija u pitanjima koja imaju između ostalog i političku pozadinu. Slične stavove dijeli i Bojan Šolaja iz centra za međunarodne odnose, kome je djelo za koje se tereti "aktuelni trojac", a to je napad na ustavni poredak, sporno zbog, kako kaže, intervencije nelegalnog visokog predstavnika. Pozivanje na raspisivanje crvene potjernice ima, kaže, jasan cilj.

"Da se njihovo djelovanje ograniči, upravo zbog toga da se ne može vjerodostojno prenositi o situaciji o BiH jer kada spriječite nekoga da komunicira na međunarodnom planu prije svega vi u suštini njemu onemogućavati da informiše druge o tome šta se ovdje dešava", kaže Bojan Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose.

Predsjednik RS Milorad Dodik je u Izrael otputovao u utorak iz Beograda. Okolnosti pod kojima je prešao granicu uprkos unutrašnjoj potjernici, još uvijek nisu poznate. Predmet je to istrage Granične policije BiH koja je, podsjećamo bila dužna da ga privede.

Granični policajci su, javnost smatra, ili žmirili na jedno oko ili je predsjednik NSRS Nenad Stevandić bio nevidljiv kada je takođe uredno napustio BiH, a potom se i vratio, dok je za njim raspisana unutrašnja potjernica. No, nedavno je SIPA ocijenila da je bezbjednosni rizik postupati po uobičajnoj proceduri hapšenja. Bilo kakvu asistenciju, odbio je i EUFOR.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...