Svijet
"ERA NEEFIKASNOSTI ZAVRŠILA": Marco Rubio najavljuje da SAD ukida USAID, pomoć će distribuirati posredstvom...
Prije 6 min0
Slijetanje na Mjesec dogodilo se 21. aprila 1972. godine.
Jeste li znali
21. Apr. 2025
0
Misija Apollo 16 bila je deseta misija s ljudskom posadom u programu Apollo i peta koja je uspješno sletjela na Mjesec. Lansirana 16. travnja 1972., ova misija odvela je astronaute Johna Younga, Charlesa Dukea i Kena Mattinglyja na putovanje koje je značajno doprinijelo razumijevanju geologije Mjeseca. Cilj misije bio je istraživanje visoravni Descartes, područja za koje se smatralo da je vulkanskog podrijetla, te prikupljanje uzoraka koji bi rasvijetlili povijest Mjesečeve površine.
Apollo 16 lansiran je s lansirnog kompleksa 39A u Svemirskom centru Kennedy na Floridi. Raketa Saturn V, pouzdani div programa Apollo, izvela je besprijekoran let, unatoč manjim tehničkim izazovima tijekom priprema. Nakon ulaska u Mjesečevu orbitu, Young i Duke preselili su se u lunarni modul Orion, dok je Mattingly ostao u zapovjednom modulu Casper kako bi obavljao eksperimente iz orbite.
Slijetanje na Mjesec dogodilo se 21. travnja 1972. u području visoravni Descartes, koje je odabrano zbog svojih geoloških obilježja. Međutim, slijetanje nije prošlo bez poteškoća – problemi s motorom lunarnog modula gotovo su doveli do otkazivanja misije dok su astronauti bili u orbiti. Na kraju je sigurno slijetanje omogućilo nastavak plana.
Astronauti Young i Duke proveli su tri izlaska na Mjesečevu površinu (EVA – Extravehicular Activity), ukupno trajući oko 20 sati i 14 minuta. Koristili su lunarni rover, vozilo koje im je omogućilo prelazak većih udaljenosti i prikupljanje raznolikih uzoraka. Tijekom ovih izlazaka istraživali su krater South Ray, kamenita područja Stone Mountain i druge geološke formacije.
Jedan od ključnih ciljeva bio je provjeriti hipotezu da je područje Descartes vulkanskog podrijetla. Međutim, uzorci koje su astronauti prikupili pokazali su da su stijene uglavnom breče, a ne vulkanske, što je promijenilo znanstveno razumijevanje Mjesečevih visoravni. Ukupno su prikupili oko 95,7 kil
Astronauti su također postavili niz znanstvenih instrumenata, uključujući eksperiment za mjerenje toplinskog toka Mjeseca i seizmometar za praćenje mjesečevih potresa. Ovi instrumenti pružili su dragocjene podatke o unutarnjoj strukturi Mjeseca. Zanimljivo, Young je tijekom jednog od izlazaka slučajno oštetio kabel eksperimenta za toplinski tok, što je ograničilo neke mjere, ali većina ostalih eksperimenata bila je uspješna.
Dok su Young i Duke istraživali površinu, Ken Mattingly obavljao je opsežne eksperimente iz zapovjednog modula. Koristio je kameru visoke rezolucije i spektrometar za analizu Mjesečeve površine, prikupljajući podatke o njezinu kemijskom sastavu i topografiji. Ovi podaci pomogli su u izradi detaljnih karata Mjeseca i doprinijeli boljem razumijevanju njegove geološke raznolikosti.
Jedan od neobičnih trenutaka misije dogodio se tijekom Mattinglyjeva boravka u orbiti – proveo je dubinski svemirski izlazak (EVA) kako bi izvukao filmske kasete iz znanstvenih instrumenata na vanjskoj strani modula. Ovo je bio jedan od rijetkih svemirskih izlazaka izvan Zemljine orbite u povijesti.
Nakon uspješnog završetka aktivnosti na Mjesecu, lunarni modul Orion vratio se u orbitu gdje se spojio s Casperom. Astronauti su 27. travnja 1972. sigurno sletjeli u Tihi ocean, gdje ih je dočekao nosač zrakoplova USS Ticonderoga. Misija je trajala ukupno 11 dana, 1 sat i 51 minutu.
Apollo 16 značajan je po nekoliko razloga. Prvo, pružio je ključne dokaze koji su opovrgnuli hipotezu o vulkanskom podrijetlu visoravni Descartes, što je promijenilo znanstveni pogled na formiranje Mjesečevih visoravni. Drugo, uzorci i podaci prikupljeni tijekom misije i dalje se proučavaju, pružajući uvid u rano formiranje Sunčevog sustava. Konačno, misija je pokazala sposobnost astronauta da prevladaju tehničke poteškoće i izvedu složene znanstvene zadatke u izazovnim uvjetima.
Svijet
"ERA NEEFIKASNOSTI ZAVRŠILA": Marco Rubio najavljuje da SAD ukida USAID, pomoć će distribuirati posredstvom...
Prije 6 min0
Show
NASTAVLJA TRADICIJU SVOJE MAJKE: Princ William ima velike planove za rođendan princeze Diane
Prije 13 min0
Vijesti
KO ĆE KOME, AKO NE SVOJ SVOME: Ramo Isak uručio sinu Rusmiru zlatnu značku za doprinos unapređenju sigurnosti u Federaciji
Prije 18 min0
Svijet
SPREMAN ZA PUTOVANJE: Netanyahu se naredne sedmice sastaje s Trumpom, a na dnevnom redu je ovo pitanje
Prije 23 min0
Jeste li znali
NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA SVE ĆE UZDRMATI: Trebala je biti zdravija opcija, ali još je ŠTETNIJA
30. Jun. 20251
Jeste li znali
BILI SU POZNATI KAO NACIJA PUŠAČA: U ovoj državi od danas zabrana pušenja u parkovima, oko škola, na plažama...
29. Jun. 20250
Jeste li znali
PRVI DAN JULA KOJI JE ZAUVIJEK PROMIJENIO JUGOSLAVIJU: Bio je prvi do Tita, a onda se za jedan dan sve promijenilo...
Prije 7h0
Jeste li znali
PREVIŠE ILI PREMALO, PRLJAVO ILI ZAČEPLJENO: Ako vam mašina za suđe ne pere čaše dobro, možda je ovo problem
Prije 21h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.