CIJELA TURSKA BRUJI: Šta planiraju postići zabranom carskih rezova?

U službenom listu Turske 19. aprila objavljena je uredba u kojoj se navodi: “U medicinskim centrima više se ne smiju obavljati planirani carski rezovi.”

  • Svijet

  • Prije 5h  

  • 0

Zabranom planiranih i medicinski neopravdanih carskih rezova, turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan želi zaustaviti pad nataliteta u zemlji. Organizacije za prava žena oštro protestuju, a cijela država raspravlja o toj odluci, piše Deutsche Welle.

U službenom listu Turske 19. aprila objavljena je uredba u kojoj se navodi: “U medicinskim centrima više se ne smiju obavljati planirani carski rezovi.”

Odluka Ministarstva zdravstva je jasna – manje privatne klinike više ne smiju nuditi unaprijed dogovorene carske rezove ako za njih ne postoji medicinska potreba, piše Deutsche Welle. Također, ustanovama koje nemaju vlastite operacijske dvorane ubuduće će biti zabranjeno otvaranje rodilišta. Nova uredba propisuje i obvezno digitalno bilježenje podataka o pacijentima, kao i usklađivanje zdravstvenih ustanova s modernim standardima zaštite podataka i transparentnosti. Redoviti nadzori trebali bi osigurati da se svi zahvati provode u skladu s važećim medicinskim smjernicama, prenosi Index.

Ove strože mjere Ministarstva zdravstva izazvale su burne rasprave u zemlji. Pristaše vlade tvrde da broj carskih rezova već ionako opada, iako za to ne nude konkretne podatke.

Stvarnost je drugačija – stopa carskih rezova u Turskoj znatno je viša od europskog prosjeka i prosjeka zemalja Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). Godine 2017. Turska je predvodila svjetske statistike, a prema OECD-u, 2018. godine carski rezovi činili su 51.9% svih poroda, dok je 2022. ta brojka narasla na 57.2%.

U europskim zemljama trend je znatno umjereniji – u Švedskoj, Nizozemskoj i Francuskoj udio carskih rezova porastao je tek neznatno.

U Europi vrijedi pravilo: Carski rez izvodi se samo kada je medicinski potreban i uz dogovor između liječnika i rodilje. Europski sud za ljudska prava također traži stroge kriterije kada se ograničava sloboda izbora pri porodu, kako bi se zaštitilo pravo žene na odlučivanje o vlastitom tijelu.

Turski put

Dok mnoge zemlje promiču veće pravo žena na odlučivanje, Turska ide suprotnim putem. Islamsko-konzervativna vlada pod vodstvom predsjednika Erdoğana izazvala je burne reakcije svojim najnovijim potezom. Više od dva desetljeća provodi tzv. “obiteljsku politiku” koju brojne feminističke skupine smatraju izrazito štetnom za žene.

Još 2008. godine Erdoğan je pozvao Turkinje da rađaju najmanje troje djece, tvrdeći da je to način za borbu protiv starenja stanovništva i smanjenja broja rođenih. Unatoč tome, cilj nije postignut. Prema službenim podacima, od dolaska njegove stranke AKP na vlast 2002. godine, broj djece po ženi pao je s gotovo 2.4 na samo 1.5. U pokušaju da poveća natalitet, vlada je 2025. godinu proglasila “godinom obitelji”.

Medicinski gledano, žene nakon vaginalnog poroda mogu prije ponovno zatrudnjeti u usporedbi s onima koje su imale carski rez. Kod carskog reza rana mora zarasti, pa se nova trudnoća preporučuje tek nakon 12 do 18 mjeseci. Kod prirodnog poroda, ta pauza iznosi šest do 12 mjeseci.

“Ostavite naše spavaće sobe na miru”

Organizacije za prava žena žestoko kritiziraju najnovije mjere. Canan Güllü, predsjednica Federacije ženskih udruga Turske (TKDF), smatra da je nova uredba u izravnoj suprotnosti s turskim Ustavom, međunarodnim konvencijama i temeljnim ljudskim pravima.

“Ustav jamči svakome pravo na život i zaštitu tjelesnog i duševnog integriteta”, navela je Güllü u svojoj izjavi za medije.

Miješanje u odluku o načinu poroda predstavlja, kaže, napad na pravo žena na zdravlje i tjelesnu autonomiju. “Prisilno majčinstvo, prisilni porodi i zabrane carskih rezova ozbiljno narušavaju pravo žena na samoodređenje. Nastavit ćemo braniti njihovu tjelesnu slobodu.”

Svojom kritikom pridružila se sve većem broju udruga i predstavnika civilnog društva koji smatraju da je zdravstvena politika vlade vođena ideologijom, a ne interesima pacijentica. “Država žene vidi kao strojeve za rađanje”, rekla je Güllü i dodala: “Dosta je! Maknite se iz naših spavaćih soba!”

Oštre kritike i iz oporbe

Oglasila se i oporbena stranka CHP. Aylin Nazlıaka, potpredsjednica stranke zadužena za obiteljsku i socijalnu politiku, upozorila je na moguće posljedice za žene u ruralnim područjima.

“U mnogim općinama i selima zdravstveni centri su jedino mjesto gdje žene mogu dobiti osnovnu medicinsku pomoć. Ako se tamo zabrani izvođenje planiranih carskih rezova, sigurnost trudnica ozbiljno je ugrožena”, upozorila je.

Nazlıaka je jasna: “Ova odluka ne ugrožava samo slobode, već i živote. O tome kako će roditi, odlučuje žena u dogovoru sa svojim liječnikom. Ruke dalje od ženskih tijela!”

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...