HLADAN TUŠ IZ BRUXELLESA: Nakon fijaska u Americi, Aleksandar Vučić u novim problemima....

U tom dokumentu Srbija je još za kraj prošle godine najavila usvajanje tri medijska zakona, rad na zakonu o popisu birača, te imenovanje novih članova Regulatornog tijela za elektronske medije.

  • Regija

  • 06. Maj 2025  

  • 0

Skoro otvaranje klastera 3 u procesu eurointegracija Srbije nije vjerovatno, javio je u ponedjeljak dopisnik RTS-a iz Bruxellesa, čiji izvori kao glavne razloge navode izostanak ključnih reformi, političku i društvenu krizu u zemlji i odnos prema Rusiji, te najavljeni posjet srbijanskog predsjednika Moskvi.

Nakon tri i pol godine zastoja na europskom putu, povjerenica za proširenje Marta Kos zatražila je od Srbije prošle sedmice da hitno provede dogovorene reforme. 

Beograd odgovara da će približavanje Uniji biti prioritet nove vlade, ali sugovornici RTS-a u Bruxellesu ocjenjuju da skoro otvaranje klastera 3 nije vjerovatno.

Među razlozima za to ponajprije vide izostanak temeljnih reformi, političku i društvenu krizu u zemlji i odnos Srbije prema Rusiji, uključujući i najavljeni posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Moskvi 9. maja, na Dan proslave pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.

Tokom prošlosedmične posjete Beogradu, Marta Kos pozvala je Srbiju da provede reforme potrebne za otvaranje pregovaračkog klastera 3, a riječ je o mjerama na koje se Beograd obvezao još u studenom prošle godine u neformalnom dokumentu dostavljenom zemljama članicama EU-a.

U tom dokumentu Srbija je još za kraj prošle godine najavila usvajanje tri medijska zakona, rad na zakonu o popisu birača, te imenovanje novih članova Regulatornog tijela za elektronske medije.

Dokument je trebao pokazati posvećenost Srbije reformama i pridonijeti odluci o otvaranju klastera 3 u decembru prošle godine, ali je to izostalo.

Naredni rok za otvaranje klastera bio je kraj januara ili početak februara, ali najavljene reforme nisu provedene ni u tom razdoblju.

U međuvremenu, višemjesečni studentski i građanski protesti postali su nezaobilazni faktor u odnosima Beograda i Bruxellesa, kaže RTS.

Uoči svoje posjete Beogradu, Marta Kos je izjavila da je "pristaša prosvjednika", navodeći da oni zahtijevaju isto što i Europska komisija.

-U pregovorima sa Srbijom zahtijevamo vladavinu prava, borbu protiv korupcije, javne nabave, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo. Bez toga, Srbija neće moći napredovati ka EU, poručila je tada Kos.

Diplomatski izvori RTS-a navode da su protesti utjecali i na optiku zemalja-članica eurobloka prema otvaranju klastera 3, jer mnoge od njih drže da bi takva odluka u jeku društvene i političke krize poslala pogrešnu poruku.

Odnos prema Rusiji je druga ključna tema, koja je dodatno dobila na važnosti nakon najavljenog sudjelovanja Vučića na proslavi Dana pobjede 9. maja u Moskvi, ali i angažiranja ruske sigurnosne službe (FSB) za izvještaj o upotrebi zvučnog oružja na mirnim demonstracijama u Beogradu 15. marta.

Prema diplomatskim izvorima, takvi događaji su za veći broj zemalja crvena linija koja razgovore o otvaranju klastera 3 čini praktički nemogućima, navodi RTS.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...