Evropa
NENAJAVLJENO I NEPLANSKI: Papa Lav XIV. iznenada otišao na put izvan Vatikana
Prije 9h0
Papa Lav XVI održat će misu danas s kardinalima u Sikstinskoj kapeli sa početkom u 11 sati po lokalnom vremenu.
Svijet
09. Maj 2025 09. Maj 2025
0
Papa Lav XIV. danas slavi svoju prvu misu kao poglavar Katoličke crkve, dok pristižu čestitke zbog ispisivanja povijesti kao prvi papa rođen u Americi.
Konklava je u četvrtak izabrala 69-godišnjeg Roberta Prevosta za 267. papu nakon što je više od dvije trećine kardinala glasalo za njega da naslijedi pokojnog papu Franju .
Papa Lav XVI održat će misu danas s kardinalima u Sikstinskoj kapeli sa početkom u 11 sati po lokalnom vremenu, tijekom koje će održati svoju prvu propovijed kao papa.
Papa se u svojim prvim službenim izjavama molio za mir, a njegove riječi dolaze usred smrtonosnih ratova, duge povijesti zlostavljanja unutar crkve koju sada vodi, te haosa i podjela pod Trumpovom administracijom.
Kako prenosi Independent, predsjednik SAD-a, Donald Trump, proslavio je papinstvo kardinala rođenog u Chicagu kao "veliku čast za našu zemlju", dok su svjetski čelnici također reagirali na "povijesni dan".
Međutim, desničarske medijske ličnosti i zagovornici MAGA-e (Make America Great Again) osudili su njegov izbor nakon što je otkriveno da je javno kritikovao potpredsjednika J. D. Vancea i izrazio suosjećanje s imigrantima i Georgeom Floydom.
Evropa
NENAJAVLJENO I NEPLANSKI: Papa Lav XIV. iznenada otišao na put izvan Vatikana
Prije 9h0
Vijesti
"SVIJET ČEZNE ZA MIROM, DIJALOGOM I RAZUMIJEVANJEM": Željko Komšić uputio čestitku novom papi
Prije 18h0
Društvo
"NASTAVITI S DOBRIM ODNOSIMA": Čestitka reisul-uleme povodom izbora novog pape
09. Maj 20250
Društvo
KARDINAL VINKO PULJIIĆ O NOVOM PAPI: "Imam dojam da je dobar komunikator, da ima sposobnost slušati i čuti"
09. Maj 20250
Sport
"ZA 25 GODINA SVEGA U NAŠIM BOJAMA": Navijači Bajerna priredili veličanstven oproštaj Thomasu Mülleru
Prije 6h0
Vijesti
"OVO JE MOJA KUĆA, ŽIVIO SAM TU": Dodik kaže da ne razmišlja o tome da napusti RS
Prije 6h0
Regija
SLIKE KOJE GOVORE O STVARNOM VUČIĆEVOM UGLEDU: Ćošak, hoklica za ponižavanje i posljednji red - od Pariza, preko Davosa do Washingtona i Moskve
Prije 6h0
Evropa
PREDSJEDNIK RUSIJE NIŽE OPTUŽBE: Putin našao krivca za rat, sad se okrenuo Balkanu
Prije 6h0
Svijet
DRAMA NA NEBU: Evo šta se dogodilo nakon što je Indija napala Pakistan...
08. Maj 20250
Svijet
KADIROV VIŠE NIJE U PUTINOVOJ MILOSTI: Evo šta se krije iza njegove šokantne izjave
Prije 10h0
Svijet
TRUMP OTKRIO ZAŠTO JE PREKINUO ODNOSE SA IZRAELOM: "Najviše od svega mrzim kad..."
09. Maj 20250
Svijet
DRAMATIČNE SNIMKE S LICA MJESTA: Indija oborila 50 pakistanskih dronova, eskaliralo na granici...
09. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.