Vijesti
VUČIĆ BI SADA NAJRADIJE UDARIO GLAVOM U ZID: "Na protestima je čovjek kojem sam obezbijedio platu od 5.000 eura, odmah sam..."
Prije 3h0
U dvije posljednje godine kompanija je ostala bez više od 100 radnika
Ekonomija
09. Maj 2025
0
Kompanija EMKA Bosnia nekada je bila najveća firma u Goraždu i smatrana je jednom od najvažnijih njemačkih investicija u Bosni i Hercegovini.
No, zadnjih godina ova kompanija ima mnogo problema, što se vidi po njenim poslovnim rezultatima, piše BiznisInfo.ba.
Naime, EMKA Bosni je prošle godine ostvarila gubitak od skoro 4,7 miliona KM, nakon što je godinu ranije poslovala s minusom od 9,1 milion maraka. Dakle, u dvije posljednje godine napravljen je gubitak od oko 14 miliona maraka.
Da stvari ne idu najbolje vidi se i po broju radnika. Prije dvije godine bilo ih je 677, a na kraju prošle godine 570, što znači da je kompaniju napustilo, ili je dobilo otkaz, čak 107 radnika u dvije godine.
Firma je i dalje među većim u Goraždu, a lani je imala prihode od preko 82 miliona KM, oko dva miliona više nego godinu ranije.
To govori da je riječ o kompaniji koja je od velike strateške važnosti za goraždansku privredu te da se treba nadati da je riječ o prolaznoj krizi i da će se vratiti stabilnom poslovanju i rastu.
Podsjetimo da je njemačka kompanija EMKA Beschlagteile GmbH&CO 2018. preuzela kompaniju Bekto Precisa d.o.o. iz Goražda. EMKA je osnovana 1932. i razvijala se od malog proizvođača pribora za bicikla do giganta svjetskih razmjera koji posluje u više od 50 zemalja svijeta.
EMKA grupa je, između ostalog, svjetski lider u proizvodnji sistema za zaključavanje, šarki i zaptivača, za elektronske uređaje. U oblasti tehnologije klima uređaja, EMKA je jedan od vodećih svjetskih proizvođača za tehnologiju zaključavanja.
Podsjetimo da su radnici firme Emka Bosnia početkom prošle godine na određeno vrijeme bili obustavili proizvodnju u svim pogonima, a okupljanjem u krugu fabrike u Goraždu i Vitkovićima od vlasnika su zatražili poboljšanje uslova rada.
Tada su iskazali dugogodišnje nezadovoljstvo visinom plaća te načinom isplate toplog obroka. Direktori iz Njemačke tada su, navodno, bili iznenađeni dešavanjima u goraždanskoj kompaniji. Tokom višesatnih pregovora, a nakon što su se radnici vratili na radna mjesta, tada je postignut dogovor o povećanju primanja.
Radnici su tada tvrdili da prosječna plata uposlenih u proizvodnim pogonima iznosi nešto više od 700 KM, zbog čega mnogi napuštaju kompaniju. Nije poznato da li je u međuvremenu značajnije popravljen položaj radnika u ovoj kompaniji te koliko sada iznose njihova primanja.
Vijesti
VUČIĆ BI SADA NAJRADIJE UDARIO GLAVOM U ZID: "Na protestima je čovjek kojem sam obezbijedio platu od 5.000 eura, odmah sam..."
Prije 3h0
Svijet
"NAŠA BOL NE ZASLJEPLJUJE NAS ZA PATNJU DRUGIH": Palestinci u Gazi protestovali sa slikama ubijene izraelske djece
Prije 3h0
Ekonomija
DA LI JE OVO NAJJEFTINIJE MJESTO ZA LJETOVANJE: Cijeli dan jela i pila za samo 10,50 eura
Prije 3h0
Sport
INTER ELIMINISAN SA SVJETSKOG KLUPSKOG PRVENSTVA: Brazilci idu u četvrtfinale
Prije 4h0
Ekonomija
TUGA U ZAPADNOJ HERCEGOVINI: Preminuo poznati poduzetnik, firmu osnovao tokom rata
28. Jun. 20250
Ekonomija
KREĆE GRADNJA BRZE CESTE KROZ BIH DUGE 60 KILOMETARA: Makarska “na dlanu”
28. Jun. 20250
Ekonomija
PREBOGATA DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI SUOČAVA SE S NAJGORIM: Ovo je skroz neočekivano
Prije 7h0
Ekonomija
INTENZIVNE AKTIVNOSTI NA GRADILIŠTU: Blizu Sarajeva se gradi jedan od najvećih i najmodernijih resorta u regionu (VIDEO)
29. Jun. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.