Hronika
NEZAPAMĆEN VANDALSKI ČIN: Spomenik sjećanja na genocid u Srebrenici u Grazu uništen za manje od 48 sati
Prije 31 min0
Vučić je naveo da je Xi rekao da je u svijetu vrijeme velikih promjena koje će biti sve vidljivije i ocijenio uzajamne odnose izuzetnima, a prijateljstvo Srbije i Kine kao čelično.
Regija
09. Maj 2025 09. Maj 2025
0
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je kineskom predsjedniku Xi Jinpingu tokom današnjeg sastanka u Moskvi za svu podršku, kako ekonomsku, tako i političku koju je Kina davala Srbiji u UN.
"Hvala vam za to što u svakom trenutku poštujete i štitite i teritorijalni integritet Srbije. Kao što ja vama na svakom mjestu mogu da kažem da štitimo, ne samo teritorijalni integritet Kine, već da za nas postoji samo jedan princip, to je princip jedne Kine", rekao je Vučić novinarima nakon sastanka, prenose agencije.
On je naglasio da je zatražio više kineskih investicija u Srbiji i što je moguće snažnije prisustvo Kine. Predsjednik Srbije zahvalio je i za Željezaru Smederevo, navodeći da su dva od tri najveća izvoznika iz Srbije danas kineske kompanije, pri čemu ova željezara u kineskom vlasništvu ne otpušta radnike, niti smanjuje plate iako je prethodne tri godine imala gubitke.
Vučić je naveo da je Xi rekao da je u svijetu vrijeme velikih promjena koje će biti sve vidljivije i ocijenio uzajamne odnose izuzetnima, a prijateljstvo Srbije i Kine kao čelično.
Izrazio je želju da u tri smjera unaprijede odnose - viši stepen koordincije da se najmanje jednom godišnje viđaju i dogovaraju o daljim ackijama, želja za većim uzajamnim podržavanjem, pa je rekao: "Ako vam nešto zatreba vi mi samo recite i tražite od nas", pri čemu je posebno spomenuo "stabilizujuću ulogu SNS-a".
On je naveo da je treći smjer unapređenja odnosa - insistiranje na saradnji od uzajamne koristi i napomenuo da je prošle godine trgovinska razmjena bila za 30 odsto veća u odnosu na prethodnu godinu.
Vučić je najavio da će visoka delegacija uskoro otputovati u Kinu, a da će on u septembru biti gost kineskog predsjednika zajedno sa više drugih svjetskih lidera.
On je rekao da je od predsjednika Kine dobio informaciju da će uskoro donijeti odluku o izgradnji fabrike vozova u Srbiji, kao i o još jednoj investiciji u Vranju.
Na sastanku je bilo riječi i o vojno-tehničkoj saradnji Kine i Srbije.
Vučić je rekao kineskom predsjedniku da je veoma zadovoljan onim što je Srbija kupila po veoma povoljnim cijenama od Kine.
Hronika
NEZAPAMĆEN VANDALSKI ČIN: Spomenik sjećanja na genocid u Srebrenici u Grazu uništen za manje od 48 sati
Prije 31 min0
Vijesti
NSRS I DANAS ZASJEDA: Karan najavio pomoćni sastav policije
Prije 45 min0
Vijesti
ĐOKIĆ TVRDI: Viadukt traži isplatu iz ofšor zone, BiH ne zna kome ide novac
Prije 51 min0
Show
GRADOVI SE POVLAČE: Upitno održavanje Eurosonga 2026. godine
Prije 56 min0
Regija
SRBI SE NAJEŽE KAD THOMPSON ZAPJEVA: "Braćo Hrvati, ova vam pjesma kida"
01. Jul. 20250
Regija
ĐILAS UZVRATIO VUČIĆU: "Tata je danas u Skupštini predlagao da se ubije 100 muslimana za jednog Srbina"
01. Jul. 20250
Regija
JEDINSTVEN PRIMJER U SVIJETU: Vučić priznao krivično djelo - i to javno!
02. Jul. 20250
Regija
SRBIJI PRIJETI TOTALNA BLOKADA: Studenti pozvali na masovnu obustavu rada do ispunjavanja zahtjeva
01. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.