SJEĆANJE NA VELIKOG PRIJATELJA SARAJEVA - BALAŠEVIĆA: Panonski mornar rođen na današnji dan

Iza sebe je ostavio bogatu muzičku i poetsku zaostavštinu – pjesme koje se pjevaju, šapuću i pamte.

  • Kultura

  • 11. Maj 2025  

  • 0

Na današnji dan, 11. maja 1953. godine, u Novom Sadu rođen je Đorđe Balašević – neponovljivi kantautor, pjesnik svakodnevice i autor bezvremenskih balada koje su obilježile generacije širom bivše Jugoslavije.

Muzičku karijeru započeo je u novosadskoj grupi "Žetva", s kojom je snimio svoj prvi hit “U razdeljak te ljubim”, koji je doživio ogroman uspjeh prodavši se u 180.000 primjeraka – impresivna cifra za tadašnje jugoslovensko tržište. Nedugo zatim, 1978. godine, osnovao je bend "Rani mraz", s kojim je nastupio na Festivalu u Opatiji i ubrzo osvojio publiku pjesmom “Moja prva ljubav”.

Već 1979. godine, grupa "Rani mraz" trijumfuje na Splitskom festivalu pjesmom “Panonski mornar” – metaforom koja će zauvijek ostati vezana uz Balaševićevo ime. Iz ovog perioda potiču i neke od njegovih najpoznatijih kompozicija: "Priča o Vasi Ladačkom" i "Život je more".

Nakon razlaza s bendom 1982. godine, Balašević započinje izuzetno uspješnu solo karijeru. Njegova muzika i tekstovi često su nosili snažne poruke, a posebno mjesto zauzimaju one antiratne – kao što je pjesma “Samo da rata ne bude” iz 1987. godine, kojom je mnogo prije početka sukoba poslao jasnu poruku mira.

Devedesetih godina, kada su mnoga imena šutjela, Balašević je kroz satiru i muziku otvoreno kritikovao režim Slobodana Miloševića. Na albumu “Devedesete” našla se pjesma “Legenda o Gedi Gluperdi”, oštra kritika tadašnjeg političkog vođe, a kompozicija “Živeti slobodno” dodatno potvrđuje njegov dosljedni pacifistički stav.

U narednim godinama izdao je još dva albuma – “Dnevnik starog momka” i “Rani mraz”, a i dalje je neumorno nastupao i punio dvorane diljem regije.

Đorđe Balašević preminuo je 19. februara 2021. godine u Novom Sadu, u 68. godini, od posljedica zaraze koronavirusom. Iza sebe je ostavio bogatu muzičku i poetsku zaostavštinu – pjesme koje se pjevaju, šapuću i pamte.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...