PANIKA U RUSIJI: Cijena nafte pala ispod 50 dolara, ugrožen ratni budžet!

Energetski analitičar Thomas O’Donnell tvrdi: “Pad cijene nafte na globalnoj razini jasno znači da je cijena ruske sirove nafte prilično pala, a to će sigurno utjecati na količinu novca dostupnog ruskoj vladi za vođenje rata u Ukrajini”.

  • Svijet

  • Prije 17h  

  • 0

Cijene nafte u Rusiji pale su ispod 50 dolara po barelu – oko 40 posto niže od planiranog u ruskom budžetu, izvijestio je Reuters, koji podsjeća da se ruski budžet uglavnom puni prodajom nafte i plina.

Podaci Reutersa pokazuju da je prosječna cijena mješavina ruske nafte Ural i ESPO pala na 48,9 dolara po barelu, dok je ruska vlada u budžetu predvidjela cijenu od 82,6 dolara po barelu za 2025. godinu.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da je Rusija postala spremnija pregovarati o okončanju svog rata protiv Ukrajine nakon oštrog pada cijena nafte. “Mislim da je Rusija, s trenutnom cijenom nafte, sada u poziciji za nagodbu, oni se žele nagoditi. Ukrajina se želi nagoditi”, rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu.

Washington Post je ove sedmice pisao kako ruske elite sve jače pritišću Putina da napravi kompromis oko Ukrajine zbog potencijale nadolazeće ekonomske krize u Rusiji.

Energetski analitičar Thomas O’Donnell tvrdi: “Pad cijene nafte na globalnoj razini jasno znači da je cijena ruske sirove nafte prilično pala, a to će sigurno utjecati na količinu novca dostupnog ruskoj vladi za vođenje rata u Ukrajini”.

The New York Times izvijestio je da su čelnici OPEC+, iz geopolitičkih razloga, donijeli namjernu odluku o povećanju proizvodnje čak i ako padaju cijene, a sve da bi kaznili manje članice koje su proizvodile više od dogovorenih kvota. No, i Trump je pozvao OPEC+ da poveća proizvodnju i trebao bi posjetiti Saudijsku Arabiju ovog mjeseca. Rijad, prema novinama, također želi ojačati svoje veze s američkim predsjednikom.

Ruska ekonomija nije posebno velika - iznosi oko 1,5 biliona dolara i često se ‘ljulja‘ zbog nestabilnog rublja. Vrlo je ranjiva jer Rusija živi od izvoza robe koju je teško transportirati i koja je sada pod sankcijama Zapada. Većinu njezinog izvoza čini upravo izvoz nafte i plina.

Evropa je ranije porazila rusku plinsku industriju pa se sada kolektivni Zapad okrenuo na rusku naftu koja je puno otpornija. Ruski naftni sektor je puno važniji i njime se upravlja profesionalno. Nafta tradicionalno čini više od polovine ukupnog ruskog izvoza.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...