SMANJENE KVOTE ZA RADNIKE S BALKANA U NJEMAČKOJ: Šta to znači za naše ljude?

Mediji u regionu ovo su protumačili kao signal da će radnicima iz BiH biti otežan odlazak na rad u Njemačku.

  • Evropa

  • 12. Maj 2025  

  • 0

Iako nova njemačka vlada planira prepoloviti broj radnih dozvola za zapadni Balkan, broj radnika iz BiH u ovoj zemlji ostaje stabilan.

Planirano smanjenje kvote radnih dozvola za zemlje zapadnog Balkana od strane nove njemačke vlade vjerovatno neće imati ozbiljan uticaj na radnike iz Bosne i Hercegovine, pokazuju zvanični podaci njemačkog Zavoda za statistiku.

Nova koalicija, koju bi trebao predvoditi Friedrich Merz iz Demohrišćanske unije, najavila je da će postojeću kvotu od 50.000 dozvola za zapošljavanje smanjiti na 25.000, koliko je iznosila i prije juna 2023. godine. Mediji u regionu ovo su protumačili kao signal da će radnicima iz BiH biti otežan odlazak na rad u Njemačku, ali statistike ukazuju na drugačiju sliku.

Prema dostupnim podacima, tokom 2023. godine putem "Pravila za zapadni Balkan" u Njemačkoj je zaposleno oko 28.500 radnika, od čega je 5.517 iz BiH. Godinu ranije ta brojka je iznosila 5.088, dok je 2022. bilo 5.303 radnika iz BiH zaposlenih na ovaj način — što ukazuje na relativnu stabilnost, bez obzira na promjene u kvotama.

Sam proces prijave, kako ističu radnici, ostaje zahtjevan i spor. „Bez pomoći rodbine koja mi je već bila tamo, vjerovatno ne bih uspio. Najviše vremena se gubi na termine i papirologiju“, kaže jedan radnik iz BiH koji je posao u Njemačkoj dobio preko posebnog programa.

Stručnjaci navode da je najavljeno prepolovljenje kvote više simboličan politički potez, kojim nova vlada želi pokazati odlučnost u vezi s migracijama, nego realna prepreka za radnike. Tome u prilog govori i činjenica da su radnici iz zapadnog Balkana među najcjenjenijima kod njemačkih poslodavaca.

Prema podacima njemačke Vlade, najveći broj zaposlenih dolazi upravo na pozicije gdje je hronični manjak radne snage – u građevinskoj industriji i zdravstvenom sektoru. Između 2020. i 2025. u građevinarstvu je zaposleno gotovo 100.000 radnika, dok je još 50.000 radilo kao njegovatelji i medicinski radnici.

Također, oko 61% zaposlenih iz regiona radi kao kvalifikovana radna snaga, a njihova stopa zaposlenosti iznosi 59%, što je čak nešto više od prosjeka radnika iz zemalja EU (58%), i neznatno manje od ukupnog prosjeka u Njemačkoj (69%).

Podsjećamo, da bi radnik iz BiH mogao raditi u Njemačkoj kroz ovaj program, mora imati ponudu posla ili obuke od poslodavca i prethodno odobrenje Federalnog zavoda za zapošljavanje, kojim se potvrđuje da na to radno mjesto ne postoji adekvatan domaći kandidat.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...