"PROBIO JE NEBO!": Muskov neuspjeh doveo je do fenomena kakav nikad nije viđen u historiji! (FOTO, VIDEO)

Eksplozija glavne jezgre bila je toliko snažna da je stvorila rupu u ionosferi - sloju atmosfere ključnom za radio komunikaciju i satelitske signale

  • Jeste li znali

  • 14. Maj 2025  14. Maj 2025

  • 0

Kad je u novembru 2023. lansirana divovska raketa Elona Muska Starship, bila je to najviša i najmoćnija raketa ikad izgrađena. Otprilike 2 minute i 40 sekundi nakon lansiranja, motor Super Heavy odvojio se od svemirske letjelice Starship i eksplodirao na visini od 90 kilometara. Glavna jezgra Starshipa nastavila se uzdizati do 149 kilometara i također eksplodirala.

No SpaxeX-ova raketa tada nije probila samo razne rekorde, već je probila i samo nebo.

Naime, naučnici su otkrili da je sirova snaga SpaceX-ove rakete privremeno razderala gornji dio atmosfere i stvorila fenomen koji nikad prije nije viđen.

Eksplozija glavne jezgre bila je toliko snažna da je stvorila rupu u ionosferi - sloju atmosfere koji sadrži elektrone i elektricitetom nabijene atome i molekule, a koji je ključan za radio komunikaciju i satelitske signale.

Prema riječima naučnika, to je prvi puta u historiji da je neki katastrofični događaj poput eksplozije rakete prouzročio nastanak rupe u ionosferi.

"Obično takve rupe nastaju uslijed hemijskih reakcija od goriva motora, no ovo je prvi put da je rupa nastala zbog udarnog vala od eksplozije svemirskog broda", objasnio je Jurij Jasjukevič, stručnjak za ionosferu na ruskoj Akademiji znanosti pri Institutu za solarno-zemaljsku fiziku.

imageFotografija na kojoj se vidi kako je Starship 8 razderao gornji sloj atmosfere (Foto: Swns/swns/profimedia)

Pomoću podataka sa satelita i opservatorija na tlu, naučnici su analizirali rupu koja je ostala otvorena oko 30 do 40 minuta prije nego se ionosfera ponovno sama od sebe zatvorila.

Jasjukevičev tim koristio je podatke dobivene putem prijemnika Globalnog navigacijskog satelitskog sistema smještenih na zemlji kako bi istražili kako je tačno eksplozija utjecala na ionosferu.

Taj gornji sloj Zemljine atmosfere uglavnom se sastoji od plazme - mješavine neutralnih molekula plina, pozitivno nabijenih iona i slobodnih elektrona, odnosno elektrona koji su se odvojili od svojih atoma i mogu se slobodno kretati.

imageLansiranje SpaceX-ovog Starshipa (Foto: Charles Briggs/zuma Press/profimedia)

Analiza je pokazala da je prilikom eksplozije Starshipa nastao udarni val koji je raspršio te slobodne elektrone, privremeno poremetio plazmu i stvorio ‘rupu‘ u kojoj više nisu bila zamjetna uobičajena svojstva ionosfere.

Također je moguće da su ostaci goriva koji nisu odmah izgorjeli u eksploziji, ušli u interakciju s česticama ionosfere što je možda pospješilo nastanak rupe i produžilo njezino trajanje. No to nije bio glavni razlog nastanka rupe pa će biti potrebno obaviti dodatna istraživanja kako bi se objasnio tačan mehanizam njenog nastanka.

"Analiziranjem podataka i razumijevanjem njihove prirode, bolje smo shvatili strukturu ionosfere i prirodu fenomena koji je nastao", rekao je Jasjukevič za rusko agenciju TASS.

Jasjukevič i njegove kolege objavili su svoj rad lani u augustu u časopisu Geophysical Research Letters.

Eksplozije SpaceX-ovih raketa

Eksplozija iz novembra 2023. nije bila prva eksplozija SpaceX-ove letjelice.

Slično se dogodilo i tokom prvog pokusnog leta u parilu 2023. Taj je put u brod unesen kod za autodestrukciju nakon što se počeo nekontrolirano vrtjeti oko svoje ose nekoliko minuta nakon polijetanja.

Kad se razletio u komadiće bio je na visini od oko 30 kilometara, a krhotine su zasule Boca Chicu na krajnjem jugu američke savezne države Texas uz obalu Meksičkog zaljeva, što je bio razlog pokretanja federalne istrage i tužbe skupina za zaštitu okoliša.

imageLansiranje SpaceX-ovog Starshipa (Foto: Afp/profimedia)

Od tog vremena Starship je lansiran još sedam puta od čega je četiri puta eksperiment završio eksplozijom.

Ove godine još nije bilo uspješnog lansiranja Starshipa.

Tokom posljednja dva leta, koji su se dogodili 16. januara i 6. marta, potisnik se uspješno vratio u bazu, gdje su ga ‘uhvatili‘ držači na lansirnom tornju.

No gornji dio letjelice eksplodirao je 10 minuta nakon lansiranja tokom oba leta, ostavljajući razbacane krhotine duž čitave putanje leta, a neke su pale i na otočje Turks i Caicos te Bahame.

SpaceX se trenutno priprema za ljedeći probni let rakete, koji bi se trebao dogoditi najranije 20. maja.

imageLansiranje SpaceX-ovog Starshipa (Foto: afp/profimedia)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...