20 GODINA LAŽNIH CIJENA: Ko zapravo plaća komunalni haos u Sarajevu? (FOTO)

Zaključci su zabrinjavajući: razlika između stvarnih troškova i važećih cijena toliko je velika da komunalni sistem bez korekcija prijeti da se uruši.

  • Vijesti

  • Prije 3h  Prije 3h

  • 0

U Sarajevu je danas održana javna prezentacija analize "Politika cijena komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo – stanje i izazovi", koju su predstavili stručnjaci Ekonomskog instituta i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Zaključci su zabrinjavajući: razlika između stvarnih troškova i važećih cijena toliko je velika da komunalni sistem bez korekcija prijeti da se uruši.

Vlada protiv šok-poskupljenja, ali korekcije su nužne

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk istakao je da je sadašnja kriza rezultat višedecenijskog zanemarivanja:

„Neka komunalna preduzeća cijene nisu mijenjala 20 godina. Nećemo dozvoliti nagla poskupljenja – poput zahtjeva za 50% skuplju vodu – ali korekcije su neizbježne“, poručio je Uk.

Uk je posebno naglasio potrebu za pravednijim sistemom naplate, navodeći da je nepravedno da se odvoz smeća naplaćuje po kvadraturi stana:

„Kvadrat ne stvara otpad – ljudi ga stvaraju. Naplata po članu domaćinstva je pravednija.“

Eksperti upozoravaju: Sistem je neodrživ

Direktor Ekonomskog instituta, prof. dr. Muamer Halilbašić, otkrio je da građani za odvoz otpada plaćaju 11 pfeniga po kvadratu, iako stvarni trošak iznosi 19:

„Usluga je potplaćena. Ako ne plati građanin, plaća kanton – a budžet to više ne može izdržati.“

Predloženi su novi modeli naplate: zoniranje prema udaljenosti od deponije i obračun prema broju članova domaćinstva.

Voda curi – doslovno i finansijski

Prof. dr. Meliha Bašić, v.d. dekana Ekonomskog fakulteta UNSA, poručila je da je voda najvrjedniji resurs koji se ne cijeni dovoljno:

„Imamo ogromne gubitke i neefikasan sistem. Komunalna preduzeća ne mogu više nositi teret socijalne politike – za to treba poseban fond.“

Komunalna preduzeća bez korekcije cijena od rata

Direktor KJKP Rad Mirsad Jašarević kazao je da cijene za fizička lica nisu mijenjane od 1996. godine:

„Za prosječnu četveročlanu porodicu, korekcija bi iznosila 2–3 KM mjesečno – to je minimum za funkcionisanje sistema.“

Na prezentaciji su izneseni prijedlozi za novi način obračuna cijena: naplata prema količini otpada, po članu domaćinstva, te uvođenje diferenciranih cijena vode prema kategorijama potrošača.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...