PUTIN UKRAJINCE TERORIŠE NOVOM RAKETOM "FRANKENSTEIN": Prave je od dijelova s AliExpressa

Stručnjaci su također ustanovili kako se radi o svojevrsnoj "frankensteinovoj" kreaciji sastavljenoj od komponenata nabavljenih iz inostranstva, što predstavlja otvoreno kršenje međunarodnih sankcija.

  • Svijet

  • 14. Maj 2025  

  • 0

Sedmicama je nova ruska raketa mučila Ukrajinu. Bila je brza, smrtonosna i neprepoznatljiva sve dok je ukrajinska vojna obavještajna služba (HUR) nije identificirala kao S8000 Banderol. Naziv u prijevodu znači "mali paket", a riječ je o laganoj i jeftinoj krstarećoj raketi koja postiže brzinu od približno 640 kilometara na sat i može pogoditi ciljeve udaljene više od 480 km.

Stručnjaci su također ustanovili kako se radi o svojevrsnoj "frankensteinovoj" kreaciji sastavljenoj od komponenata nabavljenih iz inostranstva, što predstavlja otvoreno kršenje međunarodnih sankcija. Kijev tvrdi da je to precizno navođeno oružje koje nosi bojevu glavu težine 115 kg, a već je korišteno u smrtonosnim napadima na jugu Ukrajine, dok neslužbena izvješća tvrde da su Odesa i Mikolajiv njime gađani još od veljače.

Posebnost je u tome što ovu raketu lansiraju velike ruske bespilotne letjelice Orion, što znači da Rusija ne mora riskirati taktičke zrakoplove, a zahvaljujući njezinu dometu, može pogađati ciljeve duboko iza neprijateljskih linija. U budućnosti će raketa biti lansirana i s jurišnih helikoptera Mi-28, piše The Telegraph.

Motor je dostupan na AliExpressu za 12.000 funti

Vojni analitičar i bivši indijski vojni pilot Vijainder Thakur izjavio je kako se čini da je Rusija proizvela "zastrašujući sustav oružja" koji bi ruskim snagama mogao dati "značajnu prednost na bojnom polju". To također predstavlja važnu prekretnicu za Rusiju – mogućnost proizvodnje jeftine rakete prikladne za masovnu proizvodnju.

Primjerice, njezin mlazni motor SW800Pro, koji proizvodi kineska tvrtka Swiwin, prodaje se preko internetskih platformi poput kineskog AliExpressa i Alibabe za oko 12.000 britanskih funti. No kineski dijelovi tek su početak.

Rastavljanjem oborenih raketa Banderol, ukrajinska je obavještajna služba otkrila više od 20 komponenata koje potječu od 30 različitih tvrtki, uključujući one iz SAD-a, Švicarske, Japana, Australije i Južne Koreje. To otkriće pokazuje razmjere do kojih su strane tehnologije, često nabavljene iz država koje podržavaju Kijev, zaobišle sankcije i završile kao oružje koje se koristi protiv Ukrajine.

Rusija do sada nije službeno potvrdila specifikacije ni operativni status rakete Banderol, a njezin razvoj čuvan je u tajnosti sve donedavno. U februaru je Moskva objavila prvo "uspješno testiranje novog bespilotnog zrakoplova", ali nije ponudila nikakve tehničke detalje.

Medvedev je bio impresioniran tokom inspekcije

Ukrajinski odbrambeni izvori posumnjali su da je riječ o Banderolu, a ubrzo nakon toga počela su kružiti izvješća o nepoznatom oružju koje pogađa Ukrajinu. Krajem aprila Dmitrij Medvedev, zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, otišao je u inspekciju tajnovitog oružja duboko na jugu Rusije. Kimnuo je glavom, djelujući impresionirano, dok su dužnosnici pokazivali različite elemente dizajna.

S8000 razvila je ruska kompanija Kronstadt Group, koja je pod sankcijama i najpoznatija je po proizvodnji bespilotnih letjelica Orion. Čini se da ta raketa izgledom vrlo podsjeća na američku krstareću raketu "Joint Air-to-Surface Standoff Missile" (JASSM), koja predstavlja ključni dio američkih sposobnosti za dalekometne udare, a dizajnirana je za gađanje dobro zaštićenih ciljeva bez potrebe ulaska u neprijateljski zračni prostor.

Nova ruska raketa također može izvoditi oštrije manevre od tradicionalnih ruskih raketa, a prema navodima ukrajinskog HUR-a, posjeduje i tehnologiju za izbjegavanje radara te sustave za zaštitu od elektroničkog ometanja. Ako Banderol zaista ima sposobnosti kakve Ukrajina navodi, mogao bi označiti dolazak nove generacije preciznih i jeftinih projektila koji predstavljaju znatan rizik za Ukrajinu.

Međutim, ruska ovisnost o stranim komponentama ukazuje na ogromnu "rupu u sankcijama" koja omogućuje Rusiji da zaobiđe zapadne sankcije kroz složene opskrbne lance preko trećih zemalja, uključujući Kinu, Tursku, UAE i susjedne bivše sovjetske republike.

Rusija je ovisna o stranim komponentama

"Rusko oružje ovisi o stranim komponentama", napisao je HUR uz izvještaj o Banderolu: "Bez njih Rusija ne može nastaviti okupirati i ubijati." Prema izvještajima, Banderol sadržava američki uređaj za praćenje pokreta, mikrokontroler iz Švicarske, australski modul za razmjenu informacija, baterijski sklop iz Japana te servopogon iz Južne Koreje.

HUR je identificirao mrežu "Chip and DIP", jednog od najvećih ruskih distributera elektroničkih komponenata, kao ključnog dobavljača mnogih stranih dijelova. Ta je tvrtka pod sankcijama SAD-a i Ukrajine, ali nije pod sankcijama EU-a, Velike Britanije, Japana i Australije.

Jedna od velikih prednosti rakete Banderol jest njezina niska cijena, ističe John Hardie, stručnjak za naoružanje i zamjenik direktora programa za Rusiju pri Zakladi za obranu demokracije.

"Glavni cilj je povećanje ruskog dometa napada i sposobnosti lansiranja većeg broja raketa. Ukrajina je vrlo uspješna u rušenju ruskih raketa, ali što ih Rusija može više lansirati, veća je šansa da neke prođu, što Ukrajinu prisiljava na korištenje ograničene zalihe proturaketnih projektila", rekao je Hardie za The Telegraph.

Prema izvještaju iz 2022. koji je objavio londonski institut Royal United Services Institute, u ruskom oružju pronađenom u Ukrajini otkriveno je više od 450 stranih komponenata, od čega je 318 napravljeno u SAD-u.

Gotovo je nemoguće spriječiti da Rusija nabavi dijelove

"I danas vidimo istu sliku, često iste krivce", rekla je Maria Shagina, viša istraživačica za sankcije pri Međunarodnom institutu za strateške studije. Rusija istodobno krši sankcije i iskorištava njihove rupe. "Sve se svodi na zaobilaženje putem posrednika i trećih zemalja", kazala je Shagina, dodajući kako je tehnologije mnogo teže pratiti od financijskih transakcija.

Ključno pitanje, smatra, jest "loša provedba zapadnih sankcija, a proizvođači moraju provoditi bolju provjeru kupaca. Oni ne postavljaju pitanja koja bi trebali." A kad su u pitanju dijelovi dostupni na tržištu, gotovo je nemoguće spriječiti da ih Rusija nabavi. "Nitko ne može zaustaviti sve mreže nabave i sve načine zaobilaženja", zaključila je Shagina.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...